Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hipoalergiczna karma dla psa

( ilość produktów: 1007 )

Alergie i nietolerancje pokarmowe u psów są zjawiskiem, z którym opiekunowie oraz ich czworonogi coraz częściej muszą się zmagać. Wśród alergenów wyróżniane są rozmaite składniki zawarte w diecie, przez co precyzyjne ich określenie nieraz może stanowić spore wyzwanie. Wówczas zwierzę będzie jednak potrzebowało szczególnej uwagi, a także opieki ze strony człowieka. Koniecznym jest również zakup specjalnej karmy, która zaspokoi najważniejsze wymagania żywieniowe pupila, jednocześnie chroniąc go przed niepożądanymi reakcjami alergicznymi.

Jaka jest najlepsza karma hipoalergiczna dla psa?

Przepis na idealnie dopasowaną karmę hipoalergiczną zdaje się nie istnieć. Wszystko to zależy bowiem od indywidualnych potrzeb każdego psa, a także tego, na jakie składniki pokarmowe jest on uczulony. Z tego względu, aby wybrać najlepszy możliwy wariant, konieczne jest wykonanie testów alergicznych u specjalisty w dziedzinie weterynarii.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że wśród psów wyróżniane są białka alergizujące, zwane również alergenami pokarmowymi, które uczulają czworonogi w znacznie większym stopniu, niż inne produkty. W ich obrębie znajdują się:

  • Poszczególne mięsa (np. wołowe, z kurczaka oraz indyka),
  • Jaja,
  • Zboża glutenowe (np. pszenica, żyto, owies, ryż, orkisz),
  • Ryby (np. tuńczyk lub dorsz),
  • Niektóre warzywa (np. marchew, kalafior, ziemniaki),
  • Rośliny bobowate (np. groch, soja, ciecierzyca, fasola),
  • Mleko krowie.

Wysokiej jakości karma hipoalergiczna nie powinna więc zawierać składników, które w przypadku danego czworonoga wywołują konkretną reakcję. W celu jej dopasowania należy jednak skorzystać z porady lekarza weterynarii lub psiego dietetyka, gdyż działanie na własną rękę nieraz może przynieść niepożądane skutki.

Co to znaczy, że karma jest hipoalergiczna?

Określanie karmy mianem hipoalergicznej oznacza, że do jej produkcji nie wykorzystano składników, które uznawane są za alergizujące lub przyczyniające się do występowania nietolerancji pokarmowych. Karma hipoalergiczna nie musi jednak stanowić pokarmu weterynaryjnego (specjalistycznego), choć takie przypadki również mają miejsce.

Dieta hipoalergiczna najczęściej bazuje na białkach wykazujących mniejsze prawdopodobieństwo uczulające. Nieraz zdarzają się jednak sytuacje, w których skład danego wariantu karmy zawiera hydrolizowane białka, mogące być potencjalnie uczulającymi. Wówczas opiekunowie zastanawiają się, dlaczego pokarm został zaklasyfikowany jako hipoalergiczny. Odpowiedzią okazuje się wspomniana hydroliza, czyli proces mający na celu rozbicie białek na drobne cząsteczki, które w konsekwencji nie wywołują objawów alergii.

Czym karmić psa z alergią skórną?

Czworonogi zmagające się z alergią skórną będą potrzebowały karmy, która zaspokoi ich podstawowe potrzeby żywieniowe, jednocześnie nie wywołując reakcji alergicznej. Należy jednak zaznaczyć, że dany wariant powinien zostać dopasowany tak, aby nie zawierał składników uczulających pupila. W związku z tym ich określenie staje się wręcz niezbędne, choć nie powinno odbywać się na zasadzie „prób i błędów”.

Na chwilę obecną rynek pokarmów hipoalergicznych stale się rozrasta, a producenci decydują się na wprowadzanie coraz to nowych rozwiązań. Z tego względu wybór konkretnej karmy może okazać się nieco skomplikowany. Z pewnością warto więc zasięgnąć porady specjalisty, który, oprócz stwierdzenia alergii lub nietolerancji, doradzi również w kwestii odpowiedniej diety.

Bezglutenowa karma dla psa

Gluten to ogólna nazwa dla białek, które występują w ziarnach pszenicy oraz jej odmian, ale również w jęczmieniu i życie, czyli składnikach, które niejednokrotnie obserwowane są na opakowaniach pokarmów dla psów. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu produkty nieraz przyczyniają się do występowania alergii oraz nietolerancji pokarmowych, głównie ze względu na fakt, iż organizmy psów najzwyczajniej nie potrzebują glutenu do prawidłowej pracy, a co za tym idzie – mogą nie trawić go w odpowiedni sposób.

Karma bezglutenowa będzie więc doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy pupil źle znosi dodatki w postaci rozmaitych ziaren.

Karma bezzbożowa dla psa

Opiekunowie psów nieraz zastanawiają się, czy bezzbożowe karmy w praktyce stanowią również bezglutenową formę żywienia czworonoga. Odpowiedź jest jednak wyjątkowo prosta, gdyż warianty bezzbożowe, jak sama nazwa mówi, nie zawierają żadnych zbóż – w tym również tych, będących źródłem glutenu. Niejednokrotnie składniki te zastępowane są jednak komponentami, które mają pełnić funkcję substytutu zbóż, jak chociażby ziemniaki, groch lub soczewica. W związku z tym poszczególne warianty pokarmów mogą cechować się więc zwiększoną ilością węglowodanów.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że podawanie psom karmy bezzbożowej przynosi wiele rozmaitych korzyści. Oprócz obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowej, tego typu produkty przyczyniają się również do poprawy kondycji skóry i sierści, a także dostarczenia pupilowi energii do dalszych zabaw.

Karma dla psa bez kurczaka

Mięso z kurczaka w karmach dla psów jest wykorzystywane głównie ze względu na fakt, iż stanowi ono wartościowe źródło białka zwierzęcego, które dodatkowo jest stosunkowo niedrogie w produkcji.

Problemem okazuje się jednak to, że kurczak należy również do jednych z najpopularniejszych alergenów pokarmowych w przypadku czworonogów. Dlatego też producenci pokarmów dla zwierząt coraz częściej rezygnują z jego stosowania, tym samym oferując zamienniki w postaci wieprzowiny, jagnięciny lub mięsa z kaczki, indyka, łososia, a nawet królika lub dzika.

Jeśli więc domowy pupil wykazuje jednoznaczne oznaki alergii lub nietolerancji pokarmowej po spożyciu karmy o dużej zawartości kurczaka, w ofercie sklepu internetowego Krakvet.pl widnieje szereg wysokiej jakości karm stanowiących doskonałą alternatywę. 

Karma monobiałkowa dla psa

Pokarmy monobiałkowe, jak sama nazwa mówi, cechują się zawartością wyłącznie jednego źródła białka, które pochodzi z konkretnego mięsa lub ryb. Główną zasadą tego typu produktów jest zaspokojenie wszelkich potrzeb żywieniowych zwierzęcia, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowej.

Sprawdź: Karma dla psa alergika - ranking [Top 10]

pixel