Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Krakvet Pozostałe zwierzęta Ptaki

Ptaki

(44)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

Brit

Ptaki - co musisz wiedzieć

Zarówno przy amatorskiej, jak i bardziej profesjonalnej hodowli ptaków, czy też sezonowym dokarmianiu dzikich osobników, zdecydowanie warto dysponować odpowiednią wiedzą, a także dedykowanymi akcesoriami. Zwierzęta te mają bowiem swoje potrzeby oraz wymagania, przez co obowiązkiem człowieka staje się prawidłowe zadbanie o pierzastych lokatorów.

Osobniki hodowlane nieraz przynoszą swoim opiekunom ogromną radość. Ich rozmaite kolory, niecodzienny śpiew, czy też gaworzenie, czynią te zwierzęta absolutnie wyjątkowymi. Nie należy jednak zapominać również o ptakach, które zamieszkują nasz kraj, gdyż nieraz będą one potrzebowały pomocy ze strony człowieka.

Pokarm dla ptaków

Wśród najpopularniejszych gatunków ptaków hodowlanych zdecydowanie wyróżniane są kanarki, nimfy, papużki faliste i nierozłączki oraz większe papugi, takie jak kakadu lub ara.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że posiadanie domowego pupila w postaci ptaka wymaga od opiekunów sporej ilości zainteresowania zwierzęciem. Są to bowiem stworzenia niezwykle towarzyskie, a brak częstych interakcji z człowiekiem lub drugim osobnikiem z gatunku, może skutkować nawet poważnymi problemami zdrowotnymi.

Nie od dziś wiadomo, że podstawą hodowli każdego zwierzęcia jest jego żywienie. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie, ale i samopoczucie pupila. Jadłospis powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb ptaka, przy czym pokarm dla papugi będzie różnił się od pokarmu dla kanarka.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór gotowych mieszanek ziaren, które dedykowane są poszczególnym gatunkom. Najczęściej spotykanymi wariantami są wówczas mieszanki dla papużek falistych, większych papug, a także kanarków. Zalecanym jest również podawanie podopiecznym warzyw i owoców – zarówno surowych, jak i gotowanych. Ponadto warto zaopatrzyć się także w odpowiednie suplementy mające dostarczyć zwierzęciu niezbędnych witamin oraz minerałów, a także kolby do dziobania.

Pokarm dla dzikich ptaków

Dokarmianie dzikich ptaków odbywa się wyłącznie w okresie zimowym. Wówczas mają one bowiem ograniczony dostęp do wszelkich zasobów, dlatego też przetrwanie tego trudnego czasu może wymagać pomocy ze strony człowieka. Należy jednak zaznaczyć, że podawanie ptakom resztek lub odpadów ze stołu nie powinno mieć miejsca.

W celu zapewnienia dzikim ptakom pokarmu warto postawić na specjalną paszę, w której skład wchodzą ziarna zbóż oraz nasiona roślin oleistych. Dobrym rozwiązaniem okazują się również płatki owsiane, orzechy, nasiona słonecznika i dyni, czy też zboża.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że dokarmianie może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy śnieg uniemożliwia ptakom żerowanie. Jego koniec przypada natomiast na początki wiosny.

Wyposażenie klatki dla ptaka

Wśród akcesoriów dla ptaków wyróżnia się elementy, które stanowią absolutną podstawę wyposażenia każdej klatki lub woliery. Bez nich zwierzęta nie będą mogły zaspokajać swoich naturalnych potrzeb. Kompletując klatkę należy więc zaopatrzyć się w akcesoria takie jak:

  • Pojemniki na pokarm i wodę – jeśli w klatce znajduje się więcej niż jeden ptak, każdy z nich powinien mieć własny zestaw pojemników.
  • Drewienka i żerdzie – służą one nie tylko do przesiadywania, ale i regularnego ścierania pazurków.
  • Zabawki – czyli wszelkie drabinki, linki i huśtawki, które umilą zwierzęciu czas. Przydatnym może okazać się również basenik, gdyż ptaki wykazują duże zamiłowanie do wody, a kąpiele są dla nich niezwykłą przyjemnością.
  • Przysmaki i kolby – mogą one stanowić zarówno urozmaicenie, jak i wzbogacenie codziennej diety.

Żwirek dla ptaków

Dno każdej klatki powinno być starannie wyłożone daną ściółką. Wśród żwirków dla ptaków wyróżniane są warianty piaskowe, trocinowe, ze słomy, a nawet papieru. Każdy z nich posiada zarówno zalety, jak i wady, a decyzja o wyborze konkretnego podłoża powinna uwzględniać indywidualne potrzeby i preferencje ptaków.

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze żwirku okazuje się rozmiar granulek. Ich wielkość powinna być bowiem dostosowana do rozmiarów ptaka, aby uniemożliwić mu przypadkowe zakrztuszenie się. Nie poleca się również stosowania żwirku dedykowanego kotom lub gryzoniom, gdyż jego właściwości mogą być szkodliwe dla skrzydlatego pupila. Niektóre ściółki mogą jednocześnie wywoływać reakcje alergiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ptaków.  

Jednym z najlepszych rozwiązań w kwestii żwirku okazuje się więc zakup gotowego, naturalnego podłoża dedykowanego ptakom. Są to bowiem naturalne mieszanki, które doskonale sprawdzają się w przypadku różnorodnych gatunków, jednocześnie nie stwarzając zagrożenia dla zdrowia pupila.  

Sortuj