Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Krakvet Akcesoria dla psa Legowiska i maty dla psa Maty chłodzące

Maty chłodzące

(7)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

Maty chłodzące - co musisz wiedzieć

Wysokie temperatury wprawiają w dyskomfort nie tylko ludzi, ale i psy. Człowiek posiada jednak pewne sposoby na szybkie i łatwe schłodzenie się, czego nie można powiedzieć o czworonogach. I choć dyszenie stanowi dla nich formę ochłody organizmu, tak podczas upałów może ono okazać się zawodne.

Do rozwiązań, które mogą przynieść zwierzęciu ulgę przy wysokich temperaturach, z pewnością należą maty chłodzące. Aby jednak pies chętnie korzystał z zakupionego akcesorium, zdecydowanie warto zapoznać się z oferowanymi wariantami, a także rodzajami mat do chłodzenia.

Mata chłodząca dla psa Pepco, Lidl, Trixie

Na chwilę obecną maty chłodzące cechują się niezwykle dużą popularnością, przez co można je spotkać nawet w popularnych sklepach, takich jak Lidl lub Pepco. W każdym z tych przypadków cechują się one jednak nieco ograniczoną dostępnością, a także brakiem różnorodności w rodzajach, czy też wymiarach. Zarówno Lidl, jak i Pepco, oferują wyłącznie żelowe maty chłodzące. Plusem okazuje się jednak stosunkowo niska cena akcesoriów tego typu, choć często jest ona porównywalna z wariantami dostępnymi online.

 Znacznie wygodniejszym, a zarazem łatwiejszym sposobem okazuje się skorzystanie z oferty producentów takich jak Trixie. Jest to bowiem znana i ceniona marka specjalizująca się w zapewnianiu czworonogom wysokiej jakości akcesoriów, które nieraz okazują się niezbędne. W swojej ofercie Trixie posiada szereg wariantów mat chłodzących o zróżnicowanych wzorach, czy też rozmiarach. Każdy opiekun psa może więc zapewnić pupilowi matę, która w jak najlepszy sposób zaspokoi nie tylko jego potrzeby, ale i preferencje.

Jak działa mata chłodząca?

Działanie maty chłodzącej jest uzależnione od jej rodzaju, ponieważ tego typu produkty różnią się między sobą zastosowanym wypełnieniem.

Do najpopularniejszych wariantów mat chłodzących zaliczane są artykuły z wkładem wodnym, żelowe oraz aktywowane wodą. Aby wybrać odpowiedni warto jednak poznać najważniejsze cechy, zalety, a także wady każdego z wymienionych rodzajów.

Przeczytaj więcej w artykule "Mata chłodząca dla psa – opinie, działanie i aktualna cena".

Maty żelowe

Najczęściej przyjmują one formę cieńszej lub nieco grubszej poduszki, która wykonana jest ze sztywnego tworzywa. W ich wnętrzu znajduje się specjalny żel rozpoczynający swoje działanie pod naciskiem psa. Wówczas jego ciało jest skutecznie ochładzane nawet przez kilka godzin.

Maty tego typu są bezproblemowe w czyszczeniu, a także stosunkowo tanie. Ich cena w dużej mierze zależy jednak od rozmiaru, a także wypełnienia oraz zewnętrznego pokrycia. Plusem okazuje się również możliwość łatwego zwinięcia w celu przeniesienia lub transportu.

Niestety, warianty żelowe mogą okazać się szkodliwe przy ich rozgryzieniu oraz bezpośrednim spożyciu. Nie sprawdzą się więc w przypadku psów ze skłonnościami do drapania lub szarpania poszczególnych akcesoriów oraz posłań. Produkty z tej kategorii nie mogą być również stosowane na słońcu, a ich błędne przechowywanie nieraz skutkuje całkowitym stwardnieniem żelu oraz utratą jego właściwości.

Maty aktywowane wodą

Warianty z tej kategorii najczęściej spotykane są pod postacią przypominającą delikatny ręcznik, kocyk lub nieco grubsze legowisko. Niezależnie od wybranego rodzaju, każdy z wymienionych produktów należy zmoczyć chłodną wodą, a następnie wycisnąć z jej nadmiaru. Wówczas możliwe jest położenie maty w dowolnym miejscu, a nawet użycie jej jako pelerynki dla pupila.

Maty aktywowane wodą są w pełni bezpieczne dla czworonogów, gdyż ich działanie jest zupełnie naturalne. Co więcej, namoczony produkt utrzymuje swoją temperaturę przez stosunkowo długi czas i może być użytkowany w dowolnych warunkach.

Maty wypełnione wodą

Tego typu produkty przybierają formę pokrowca, który w swoim wnętrzu zawiera komorę lub wkład z wodą. Działanie maty wypełnionej wodą może przypominać mechanizm pracy termoforu, jednak, zamiast gorącego płynu zbiornik należy wypełnić zimną cieczą. Co więcej, warianty z tej kategorii nieraz wymagają umieszczenia ich w lodówce lub zamrażalniku.

Do plusów mat wypełnionych wodą należy zaliczyć możliwość czyszczenia pokrowca w pralce, a także całkowicie naturalne działanie. Niektóre marki oferują także dodatkowe wkłady, co z kolei przedłuża pracę produktu.

Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach czworonogi niechętnie korzystają z rozwiązań tego typu, gdyż zbyt zimna powierzchnia maty może przynosić im dyskomfort. Akcesoria z tej kategorii cechują się również ograniczoną dostępnością, a także stosunkowo wysoką ceną.

Kiedy pies potrzebuje maty chłodzącej?

Mata chłodząca może okazać się nieocenioną pomocą wówczas, gdy pupil bardzo źle znosi upały. Nieraz nawet przesiadywanie w domowym zaciszu okazuje się bowiem udręką, a czworonogi nie są w stanie ochłodzić się w naturalny sposób.

Produkty z tej kategorii doskonale sprawdzają się w przypadku niezliczonych ilości psów, przez co mata chłodząca powinna znaleźć się w każdym domu. Należy jednak zaznaczyć, że zmuszanie pupila do korzystania z nowego akcesorium może przynieść całkowicie odwrotny skutek, tym samym zniechęcając zwierzę.

Sortuj