Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Krakvet Pozostałe zwierzęta Akcesoria dla gryzoni i małych zwierząt

Akcesoria dla gryzoni i małych zwierząt

(32)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

Brit

Akcesoria dla gryzoni i małych zwierząt - co musisz wiedzieć

Każde zwierzę, niezależnie od swojego gatunku oraz rozmiarów, zasługuje na odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania. Opiekunowie są natomiast zobowiązani do zagwarantowania pupilowi dostęp do niezbędnych akcesoriów oraz wyposażenia, które zwiększa jego komfort.

Powszechnie spotykanym okazuje się przekonanie, że gryzonie i małe zwierzęta nie będą wymagały tak dużej uwagi, jak przykładowo koty lub psy. Należy jednak zaznaczyć, że wszelkie istoty żywe charakteryzują się własnymi potrzebami, wymaganiami, a nawet specyficznymi preferencjami. Dlatego też każdy puchaty królik, miniaturowy chomiczek lub szynszyla, nie powinny być traktowane jak pluszowe zwierzątka.

Wyposażenie klatki dla gryzonia

Zarówno klasyczne klatki, jak i ogrodzone wybiegi dla gryzoni, muszą zostać wyposażone w odpowiednie dodatki, bez których pupil może odczuwać dyskomfort.

Najważniejsze akcesoria do klatek obejmują produkty takie, jak:

  • Poidło – wyróżnia się zarówno poidła wieszane, zwane również pojnikami, jak i klasyczne miseczki z wodą. Wybór konkretnego wariantu w dużej mierze uzależniony jest od preferencji danego gryzonia. Należy jednak zaznaczyć, że nieraz miseczki okazują się o wiele mniej higienicznym rozwiązaniem, ponieważ przedostają się do nich zarówno trociny, jak i resztki jedzenia lub inne zanieczyszczenia.
  • Miska na pożywienie – pokarm jest absolutną podstawą, jednak forma, w jakiej jest on spożywany, również odgrywa istotną rolę. Wśród misek wyróżnia się zarówno warianty plastikowe, jak i metalowe lub ceramiczne. Opiekunowie gryzoni często wybierają te ostatnie, głównie ze względu na fakt, że pupil nie jest w stanie ich przesunąć, czy też przypadkowo wywrócić oraz wysypać pokarmu. Wariant ceramiczny jest również niemożliwy do przegryzienia i spożycia, czego nie można powiedzieć o plastiku.
  • Domek – może on posłużyć za bezpieczne miejsce schronienia, ale i spiżarnia lub przestrzeń do odpoczynku. Domek powinien być odpowiednio duży, a także prawidłowo wentylowany poprzez dużą ilość otworów.
  • Zabawki – w zależności od gatunku gryzonia, niektóre z nich będą potrzebowały kołowrotków, hamaków, a nawet drabinek lub specjalnych tuneli. Niezależnie od wariantu, wszelkie zabawki powinny mieć odpowiedni rozmiar, a także być wykonane z solidnych materiałów. Akcesoria tego typu muszą cechować się również dobrą stabilnością.
  • Kolby i gałązki – oprócz przestrzeni do pożytkowania energii, gryzonie potrzebują również zaspokajać swoje naturalne potrzeby, do których zalicza się ścieranie pazurków i zębów. W tym celu warto zaopatrzyć się w dedykowane gryzoniom kolby lub gałązki drzew owocowych, na przykład gruszy lub jabłoni.

Transportery dla gryzoni

Choć mogłoby się wydawać, że do przetransportowania gryzonia wystarczy zwyczajne pudełko, tak w rzeczywistości stworzenia te również potrzebują poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Wśród transporterów dla gryzoni i małych zwierząt wyróżnia się warianty wykonane z plastiku, które mogą być otwierane od góry lub boku, a także materiałowe torby z usztywnieniem. Niezależnie od wybranego rodzaju, każdy transporter powinien cechować się dopasowaną do zwierzęcia wielkością. Pupil musi bowiem mieć możliwość swobodnego ruchu, a także ułożenia się w dowolnej pozycji. Uwagę zdecydowanie należy również zwrócić na jakość wykonania danego produktu. Warto postawić na solidny transporter, który uniemożliwi ucieczkę gryzonia, a także uchroni go przed wszelkimi urazami.

Odpowiednio dopasowany transporter powinien być poręczny, stabilny, a także łatwy w czyszczeniu. Kluczową rolę odgrywa jednocześnie wentylacja oraz zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza. Jeśli wybrany wariant będzie zbyt zabudowany, zwierzę może odczuwać dyskomfort oraz niepokój.

Pielęgnacja i higiena zwierzęcia

Prawidłowa opieka nad gryzoniami to nie tylko zbilansowana dieta, czy też regularna wymiana podłoża w klatce lub na wybiegu. Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia obejmuje również:

  • Regulację wzrostu uzębienia - może ona odbywać się przy użyciu bloków mineralnych, gałązek drzewnych, czy też wybranej kolby.
  • Pielęgnację sierści – w zależności od długości oraz rodzaju okrywy, niektóre gryzonie będą potrzebowały zarówno wyczesywania, jak i podcinania sierści. Nieraz konieczne mogą okazać się również kąpiele przy użyciu dedykowanego szamponu.
  • Przycinanie pazurków – jest to czynność, która może wymagać wprawy opiekuna. W celu skrócenia długości pazurów warto więc wybrać się do lekarza weterynarii, który zrobi to w bezpieczny sposób. Specjalista może również wskazać prawidłowy sposób regulowania długości pazurków gryzonia.
  • Kontrolę stanu uszu – regularne monitorowanie uszu pupila może zapobiec rozwojowi szeregu uciążliwych dolegliwości.
  • Pielęgnację oczu - niektóre gryzonie mogą wykazywać pewne predyspozycje do chorób oczu, przez co koniecznym okazuje się także sprawdzanie ich kondycji. Nieraz przydatny jest również płyn, żel lub krople do przemywania tych okolic. Preparaty tego typu oczyszczają oczy zwierzęcia z wszelkich czynników podrażniających, takich jak kurz lub pył wytwarzany przez ściółkę, jednocześnie przynosząc ukojenie.