Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Krakvet Żwirki i akcesoria dla kota Żwirek dla kota Żwirek bentonitowy dla kota

Żwirek bentonitowy dla kota

(22)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

DIAMENTIQ

Żwirek bentonitowy dla kota - co musisz wiedzieć

Żwirek bentonitowy

Każdy opiekun kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zakup żwirku oraz kuwety stanowi podstawę wyposażenia pupila. Żwirki bentonitowe niezaprzeczalnie należą do najpopularniejszych rozwiązań, które cieszą się nie tylko dużym zainteresowaniem, ale i uznaniem wśród Klientów. Co więcej, są one również lubiane przez czworonożnych podopiecznych, gdyż stanowią naturalne i wygodne podłoże do kuwety.

W zależności od rodzaju oraz marki żwirku bentonitowego, jego granulki przypominają swoim wyglądem piasek lub klasyczny żwir. Należy jednak zaznaczyć, że każdy wariant jest wytwarzany ze specyficznego rodzaju skały o nazwie bentonit. Jej wykorzystywanie nie jest jednak przypadkowe, ponieważ bentonit posiada niezwykłe właściwości, których zadaniem jest pochłanianie wszelkich płynów. Zdecydowanie najwydajniejszym wariantem pod tym względem okazuje się bentonit sodowy absorbujący zaskakujące ilości wody, jednocześnie stopniowo zwiększając swoją objętość.

Jak korzystać ze żwirku bentonitowego?

Wariant bentonitowy zaliczany jest do kategorii żwirków zbrylających, co oznacza, że w kontakcie z płynami tworzy on charakterystyczne bryłki. Jego stosowanie okazuje się więc niezwykle komfortowe, ponieważ codzienne sprzątanie kociej kuwety opiera się jedynie o usuwanie powstałych grudek.

Korzystanie ze żwirku bentonitowego nie należy do skomplikowanych zadań. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które znacząco ułatwiają utrzymanie optymalnej czystości zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kuwety czworonoga:

  • Warstwa żwirku powinna wynosić przynajmniej 5 cm, ponieważ mniejsze ilości spowodują, że granulki nie utworzą pojedynczych bryłek, a zlepioną warstwę na dnie kuwety. Wówczas regularne czyszczenie staje się o wiele bardziej problematyczne.
  • Regularne usuwanie bryłek oraz kocich odchodów stanowi klucz do sukcesu i pozwala utrzymać czystość przez długi okres czasu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, warto również stopniowo dosypywać żwirek, aby utrzymywać jego stały poziom.
  • Całą zawartość kuwety należy wymieniać przynajmniej raz w miesiącu, jednocześnie dokładnie myjąc sam pojemnik.

Czy żwirek bentonitowy można wyrzucać do toalety?

Ze względu na swoje właściwości zbrylające, żwirek bentonitowy niestety nie nadaje się do spuszczania w toalecie. Co więcej, takie działanie może przynieść szereg niepożądanych, a zarazem kosztownych konsekwencji, do których zalicza się między innymi zalepienie i zatkanie odpływów. Kontakt z większymi ilościami wody powoduje bowiem, że ten rodzaj żwirku tworzy pewnego rodzaju lepką maź, która przykleja się do poszczególnych powierzchni.

Wady i zalety żwirku bentonitowego

Jedną z największych zalet żwirków bentonitowych stanowią właściwości absorpcyjne oraz zbrylające, które umożliwiają łatwe i bezproblemowe czyszczenie kuwety bez konieczności każdorazowego opróżniania całej jej zawartości.

Do listy plusów z pewnością należy zaliczyć również zadowalającą wydajność, ponieważ standardowe opakowanie żwirku o pojemności 5 litrów, nieraz wystarcza na cały miesiąc użytkowania. Warianty z tej kategorii bardzo dobrze radzą sobie także z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów oraz umożliwiają komfortowe realizowanie wszelkich naturalnych zachowań związanych z załatwianiem potrzeb fizjologicznych (np. zakopywanie).

Niestety, ten rodzaj podłoża do kuwety posiada również kilka wad. Jedną z nich okazują się skłonności do przywierania do dna kuwety, przez co konieczna jest wymiana całej zawartości pojemnika. Co więcej, niektóre warianty mogą silnie pylić, a tym samym uczulać lub podrażniać wrażliwsze koty oraz powodować zanieczyszczenia na powierzchni domu lub mieszkania.

Do wad z pewnością należy zaliczyć również brak możliwości utylizowania żwirku bentonitowego w toalecie oraz fakt, że nie sprawdzi się on w przypadku kociąt i osobników, które wykazują silne tendencje do spożywania żwirku. Nawet drobne jego ilości mogą bowiem przyczynić się do wystąpienia dolegliwości układu pokarmowego, tym samym stwarzając zagrożenie dla samego czworonoga.

Żwirek Benek, Calitti, Cat's Best

W ofercie zoologicznego sklepu internetowego KrakVet.pl widnieje szereg różnorodnych produktów z kategorii żwirków bentonitowych, które pochodzą od znanych i niezwykle cenionych marek, takich jak:

  • Benek – czyli producent, który od ponad 25 lat specjalizuje się w produkcji żwirków dla kotów, a swoją działalność rozpoczął od wariantów bentonitowych. Marka szybko zyskała popularność, tym samym zwiększając zakres oferowanych kategorii oraz stale dostosowując swoje propozycje do potrzeb i wymagań czworonogów.
  • Calliti – to marka, która oprócz żwirków bentonitowych, zapewnia również niezwykle jakościowe warianty silikonowe, cieszące się wzrastającym zainteresowaniem.
  • Cat's Best – w swojej ofercie producent ten zawarł nie tylko żwirki dedykowane kotom, ale i pupilom takim jak króliki, chomiki, świnki morskie, a nawet ptaki.

Z łatwością można więc zauważyć, że każdy opiekun czworonoga znajdzie wariant żwirku, który w możliwie największym stopniu zaspokoi podstawowe wymagania czworonogów, tym samym zapewniając komfort oraz wygodę użytkowania.

Sortuj