Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie

Suplementy i witaminy dla psa

Zadbaj o zdrowie Twojego pupila!

Witaminy i odżywki dla psów

Preparaty na sierść i skórę dla psów

Preparaty na trawienie dla psów

Odpowiednio zbilansowana, a zarazem dopasowania dieta czworonoga, powinna dostarczać mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Wśród nich wyróżniane są białka, tłuszcze oraz węglowodany, ale również niezbędne witaminy i minerały. Nieraz psy wykazują jednak specyficzne potrzeby i wymagania, przez co suplementacja danych komponentów okazuje się całkowicie niezbędna. Wówczas warto jednak zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki zwierząt, gdyż zarówno niedobory, jak i nadmiary konkretnych składników, mogą być szkodliwe dla zdrowia ukochanego pupila.

Jakie witaminy dla psa?

Witaminy zaliczane są do organicznych związków chemicznych, które przyczyniają się do prawidłowej pracy całego organizmu. Z tego względu każdy pies, niezależnie od swojej rasy, wieku lub rozmiaru, powinien otrzymywać odpowiednie ilości niezbędnych witamin – zarówno rozpuszczalnych w wodzie (B i C), jak i w tłuszczach (A, D, E i K).

Każda z witamin pełni własną rolę, przez co nieraz czworonogi będą potrzebowały jedynie uzupełniania niektórych z nich. Z pewnością warto więc zapoznać się z funkcjami poszczególnych związków chemicznych, jak chociażby:

Jakie witaminy podawać szczeniakowi?

Kwestia, jaką jest podawanie szczeniakom witamin, nieraz budzi kontrowersje wśród hodowców. Z jednej strony najmłodsze czworonogi powinny być żywione wysokiej jakości karmą, której skład dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych komponentów. Z drugiej natomiast niektóre rasy, głównie duże i olbrzymie lub obarczone ryzykiem występowania chorób genetycznych, będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu.

Kwestia podawania witamin szczeniakom powinna więc zostać szczegółowo skonsultowana z lekarzem weterynarii, który określi potrzeby zwierzęcia oraz dopasuje preparaty mające wspierać prawidłowy rozwój pupila, a także jego funkcjonowanie na dalszych etapach życia.

Witaminy dla psa seniora

Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze ulega zmianom. Co więcej, czworonogi w podeszłym wieku nieraz zmagają się z różnorodnymi dolegliwościami, które często dotyczą one pogorszenia wzroku, a także osłabienia kości i stawów. Wówczas koniecznym okazuje się dostosowanie diety pupila do stanu jego zdrowia oraz uzupełnienie jej o konkretne witaminy i minerały.

Wśród zalecanych witamin z pewnością należy wyróżnić te, które należą do grupy B, a w szczególności B1 i B2. Ich zadaniem jest wówczas pobudzanie metabolizmu czworonoga, a także poprawa jego kondycji. Niezbędną okazuje się również witamina B12, gdyż jej rolą jest usprawnianie syntezy czerwonych krwinek oraz procesu trawienia.

Dieta psiego seniora powinna być także wzbogacana o witaminę E, która spowalnia procesy starzenia i wzmacnia odporność, a także witaminę C wspomagającą pracę mózgu. Ponadto warto rozważyć również podawanie zwierzęciu preparatów z glukozaminą i chondroityną, gdyż składniki te wspierają kości oraz stawy pupila.

Czy pies powinien dostawać suplementy?

Suplementy dla psa składają się z rozmaitych substancji, jak chociażby aminokwasy, minerały, witaminy, czy też kwasy tłuszczowe. Ponadto mogą one przyjmować różnorodne formy – od tabletek, aż po płyny. Ich stosowanie nieraz jest zalecane przez specjalistów, gdyż wpływają one na zdrowie czworonogów, tym samym wspomagając funkcjonowanie ich organizmów na wszystkich etapach życia. Wyróżniane są bowiem preparaty poprawiające ogólną kondycję zwierzęcia, ale również wspierające leczenie.

Czworonogi żywione wysokiej jakości pokarmami, które są dopasowane pod względem ich wymagań, często nie będą wykazywały dodatkowego zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze.

To, czy danemu psu należy podawać dodatkowe suplementy, powinno zostać uzgodnione z lekarzem weterynarii. Specjalista jest wówczas w stanie określić stan zdrowia zwierzęcia, a także wykonać niezbędne badania, które pozwalają na określenie rzeczywistych potrzeb pupila. Podejmowanie się suplementacji na własną rękę może nieść za sobą szereg niepożądanych skutków, tym samym przynosząc czworonogom dyskomfort, a nawet ból.

Czy można podawać psom witaminy dla ludzi?

Zarówno lekarstwa, jak i suplementy diety dedykowane ludziom, nie są wskazane do podawania psom. Ich składniki są bowiem dostosowane do potrzeb człowieka, przez co u czworonogów mogą wywoływać niepożądane reakcje, a nawet przykre konsekwencje. Z tego względu stosowanie jakichkolwiek preparatów powinno być dokładnie konsultowane ze specjalistą w dziedzinie weterynarii. Samodzielne podejmowanie działań w kierunku suplementacji zwierząt jest więc całkowicie niezalecane.

Suplementy i witaminy jako uzupełnienie codziennej diety

Zarówno witaminy, jak i rozmaite suplementy dla psa, mają za zadanie uzupełniać niedobory poszczególnych związków chemicznych w organizmie czworonoga. Ich stosowanie jest zalecane wówczas, gdy dieta zwierzęcia nie spełnia jego specyficznych wymagań lub zaspokaja je w niewystarczającym stopniu. Wówczas pupil może potrzebować bowiem dodatkowego wsparcia, które będzie stanowiło uzupełnienie codziennego jadłospisu.

Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy pies będzie wymagał suplementacji. Co więcej, stosowanie danych preparatów bez konsultacji z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, może przyczynić się do występowania nadmiarów poszczególnych związków, co jest równie niebezpieczne, jak ich niedobory. Każdy opiekun powinien więc zadbać o to, aby jego czworonożny przyjaciel otrzymywał wyłącznie niezbędne składniki, które dodatkowo zostały dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.

Sprawdź: Witaminy dla psa - ranking [Top 10]