Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Do darmowej dostawy pozostało:
Krakvet Karma dla psa

Karma dla psa

(2028)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

Brit Dolina Noteci Hill's Purina Nestle Royal Canin

Karma dla psa - co musisz wiedzieć

Karma dla psa

Zbilansowana, a zarazem pełnowartościowa dieta, stanowi podstawę rozwoju oraz prawidłowego funkcjonowania czworonoga. Odpowiednio dobrana karma dla psa odgrywa więc niezwykle ważną rolę, choć często zadanie to wymaga sporej dawki wiedzy ze strony opiekuna. Znaczenie mają bowiem czynniki takie jak wiek, waga, stopień aktywności fizycznej, preferencje pokarmowe, dolegliwości oraz zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Co więcej, potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem psa, przez co niewykluczoną staje się konieczność dostosowywania pokarmów do konkretnych etapów życia pupila.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że neutralna i dopasowana do wszystkich wymagań karma, najzwyczajniej nie istnieje, a pokarm powinien zostać dobrany tak, aby spełniał wszystkie wymagania żywieniowe czworonogów.

Karma sucha czy mokra?

Wśród gotowych pokarmów wyróżnia się te, które klasyfikowane są jako suche oraz mokre. Obydwa warianty różnią się od siebie nie tylko formą, ale i zawartością poszczególnych składników odżywczych.

Sucha karma dla psa charakteryzuje się dużą, a jednocześnie skoncentrowaną dawką energii. Ponadto wywierają one wpływ na stan uzębienia pupila, znacznie redukując kamień nazębny, a także stymulując dziąsła. Pokarm w suchej formie jest również niezwykle łatwy w przechowywaniu i transporcie, a zarazem bardzo wydajny.

Mokra karma dla psa cechuje zwiększonym poziom wilgotności, a co za tym idzie – znacznie mniejsza kaloryczność. W związku z tym, aby pies zaspokoił swoje potrzeby, może on potrzebować większej ilości mokrej karmy. Będzie to jednak doskonała opcja dla czworonogów, które cierpią na dolegliwości jamy ustnej.

Jak wybrać karmę dla psa?

Aby ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej wyboru konkretnego pokarmu dla czworonoga, w ofercie naszego sklepu wyróżnione zostały poszczególne kategorie, do których zaliczane są karmy weterynaryjne, warianty dla czworonogów zmagających się z konkretnymi dolegliwościami, a także karmy podzielone względem rasy, wieku i rozmiaru.

Niezwykle istotną rolę odgrywa jednak jakość wybranego pokarmu, a konkretnie – jego składników. Powinny one bowiem cechować się naturalnością oraz wiadomym pochodzeniem. Oczywistym jest przy tym fakt, że psy są przecież mięsożercami, dlatego głównym ich pożywieniem muszą stać się produkty odzwierzęce, najlepiej w czystej postaci. Niezbędnymi składnikami okazują się również oleje, będące źródłem kwasów omega-3 oraz omega-6, a także dodatki w postaci warzyw i owoców, których zadaniem jest dostarczenie pupilowi witamin, minerałów oraz włókien pokarmowych.

Tym, czego z pewnością należy unikać w gotowych pokarmach, są sztuczne barwniki, konserwanty, soja oraz zboża zawierające gluten (np. pszenica).

Jednocześnie nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że wybrana karma powinna być również w pełni akceptowana przez psa. Innymi słowy – pokarm musi mu smakować. W przeciwnym razie zarówno czworonożny pupil, jak i jego opiekun, z pewnością nie będą zadowoleni.

Wszystko to wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz ogólny dobrostan czworonogów, dlatego też każdemu właścicielowi powinno zależeć na dopasowaniu pokarmu tak, aby spełniał on swoje najważniejsze zadania, będąc przy tym smacznym i pożywnym.

Masz problem z wyborem odpowiedniej karmy dla Twojego psiaka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Skorzystaj z darmowej porady żywieniowej z dietetykiem Farmina! Wypełnij krótki formularz i umów się na rozmowę, a otrzymasz spersonalizowany program żywienia dla pupila oraz zniżkę na wysokiej jakości karmy Farmina.

KrakVet posiada szeroki wybór pokarmów dla psa najpopularniejszych producentów i marek, takich jak:

  • Dolina Noteci karma dla psa
  • Brit karma dla psa
  • Wiejska Zagroda karma dla psa
  • Rafi karma dla psa
  • Acana karma dla psa
  • Purina karma dla psa
  • Josera karma dla psa

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana karma?

Pokarm, który został precyzyjnie dopasowany pod konkretne wymagania oraz potrzeby psa, już na etapie szczenięcym odgrywa niezwykle istotną rolę. Ma on bowiem wpływ na wzrost i rozwój pupila, a także dostarcza mu sił do zabaw i szaleństw. Co więcej, karma oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz stan skóry i sierści. Sprzyja także kształtowaniu odpowiedniej budowy ciała i reguluje napięcie mięśni, a także zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze, które to może skutkować otyłością.

Z łatwością da się więc zauważyć, że pokarm, który dostarczany jest zwierzęciu, może zagwarantować szereg różnorodnych korzyści.

Suplementy i witaminy dla psa

Choć podstawą codziennego jadłospisu jest oczywiście dopasowana karma, to warto pamiętać również o tym, że czasami pupil będzie wymagać dodatkowego wsparcia. Dlatego w wielu przypadkach suplementy i witaminy dla psa uzupełniają codzienną dietę o cenne składniki. Może to być spowodowane intensywnym wzrostem, określonymi chorobami czy też potrzebą wzmocnienia w czasie rekonwalescencji na przykład po różnego rodzaju zabiegach.

Bardzo często witaminy dla psa są dobierane indywidualnie przez weterynarza, ponieważ nie ma jednego dobrego zestawu dla wszystkich, szczególnie gdy pupil jest na specjalnej diecie z powodu nietolerancji, po kastracji czy też przy problemach z trzustką, czy wątrobą lub nerkami. Możliwości jest dużo, a uważne wsłuchiwanie się w potrzeby zwierzęcia sprawia, że można mu zapewnić to wszystko, czego tak naprawdę potrzebuje.

Sprawdź również dostępne w sklepie KrakVet.pl przysmaki dla psa, które są doskonałym uzupełnieniem do codziennego posiłku Twojego pupila! Naturalne ciasteczka, gryzaki czy kości do żucia dostarczą psu dodatkowych wartości odżywczych, ale również oddalą jego myśli od gryzienia innych rzeczy.

Skutki nieodpowiedniego zbilansowania diety psa

Każdy medal ma dwie strony, dlatego też warto wspomnieć również o konsekwencjach nieodpowiedniego zbilansowania diety czworonoga. Do najczęściej spotykanych skutków wszelkich niedoborów, ale i nadmiarów poszczególnych składników odżywczych, zaliczane są:

  • Biegunki, wymioty i dolegliwości układu pokarmowego,
  • Nadwaga i otyłość,
  • Spadek odporności,
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • Zaburzenia hormonalne i metaboliczne (np. cukrzyca),
  • Choroby kości i stawów,
  • Dolegliwości układu krążenia i oddechowego,
  • Znaczne pogorszenie stanu skóry i sierści.

Ponadto częstymi konsekwencjami są również te, które dotyczą samopoczucia psychicznego. Obniżony nastrój, brak siły i energii oraz apatia, znacząco wpływają na dobrostan czworonoga. Jeśli więc pupil nie ma chęci do zabaw ani wspólnego spędzania czasu, a zamiast tego woli wypoczywać – być może obecny pokarm nie służy mu wystarczająco dobrze.

Kwestia żywienia nie może więc być ignorowana, a jakiekolwiek zmiany w zachowaniu lub wyglądzie psa, powinny być odnotowywane przez jego opiekuna, a także konsultowane ze specjalistami. Spożywana karma ma bowiem ogromne znaczenie, jednocześnie wywierając wpływ na cały organizm zwierzęcia, przez co wybór konkretnego wariantu należy do jednego z kluczowych zadań każdego właściciela.

Karma dla psa - ranking

Wybór odpowiedniej karmy dla pupila wśród licznych dostępnych na rynku opcji nie jest łatwy. Odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza karma dla psa nie jest łatwe, gdyż pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników takich, jak wiek, wielkość rasy, tryb życia czy stan zdrowia. Na naszym blogu znajdziesz liczne rankingi karm, w których pomagamy dokonać wyboru w zależności od potrzeb Twojego pupila.

Sprawdź:

Najczęściej zadawane pytania

  • Ile powinienem karmić mojego psa?

Karma dla psa powinna być podawana w ilościach określonych przez tabelę dawkowania podaną na opakowaniu karmy. Dzienna dawka jest uzależniona od czynników takich, jak wiek, waga, tryb życia, a także typ karmy.

  • Jaka karma jest najlepsza dla mojego psa?

Najlepsza karma dla psa jest dopasowana do jego potrzeb wynikających z wieku, wielkości rasy, stanu zdrowia i trybu życia, przebytych zabiegów, a także indywidualnych potrzeb i preferencji. Postaw na wysokiej jakości karmy o odpowiedniej dawce białka w stosunku do potrzeb psa. Dobra karma dla psa powinna także zawierać niezbędne w psiej diecie węglowodany, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy.

Przeczytaj więcej: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje?

  • Jakie składniki powinna zawierać dobra karma dla psa?

Postaw na karmy bogate w białko pochodzenia zwierzęcego. Dobra karma dla psa powinna mieć przejrzysty i precyzyjny skład określający dokładnie użyte w niej składniki - na przykład "suszona jagnięcina" albo "świeże mięso z kurczaka" zamiast ogólnych i nieprecyzyjnych określeń takich, jak "surowce pochodzenia zwierzęcego". Karma powinna być również bogata w składniki dostarczające węglowodanów i tłuszczy, a także witamin i minerałów. Odpowiednie składniki są uzależnione od indywidualnych potrzeb psa. Na przykład - L-karnityna pomaga spalić tłuszcz, chondroityna i glukozamina dbają o kości i stawy, olej rybny zawiera cenne kwasy tłuszczowe, a warzywa i owoce dostarczają witamin i błonnika.

  • Czy powinienem wybierać karmę suchą czy mokrą dla mojego psa?

Oba rodzaje karmy mają swoje zalety. Sucha karma jest ekonomiczna i wydajna, a przy tym łatwa w przechowywaniu po otwarciu. Jest bardziej kaloryczna od mokrej karmy. Mokra karma zapobiega odwodnieniu i jest niskokaloryczna, a także zawiera dużą ilość surowców pochodzenia zwierzęcego. Jest jednak nieco droższa. Mokra karma jest polecana w szczególności dla szczeniąt dopiero przyzwyczajających się do komercyjnych karm.

  • Jakie są objawy alergii na karmę dla psa?

Do objawów zaliczamy przede wszystkim problemy z układem trawiennym takie, jak wymioty czy biegunki, a także uporczywy świąd, drapanie się i lizanie, łupież, zmiany skórne, wyłysienie, matowa sierść oraz problemy z uszami.

  • Czy powinienem zmieniać karmę dla mojego psa?

Zróżnicowana dieta jest ważna dla odżywienia organizmu i zapewnienia mu odpowiednich wartości odżywczych. Niektóre psy szybko się nudzą jednym typem karmy i potrzebują urozmaiceń, inne z kolei niełatwo przestawiają się na inny typ karmy. Warto wprowadzać zmiany w żywieniu psa, jednak należy wprowadzać je stopniowo i mieszać karmę nową i starą w odpowiednich proporcjach. Karma dla psa nie powinna być zmieniana jeśli pies potrzebuje stałej diety z uwagi na problemy zdrowotne lub jeśli cierpi na nadwrażliwości pokarmowe, przez które wprowadzenie nowej karmy byłoby trudne. Warto też pamiętać, że karma dla psa powinna być dostosowana do potrzeb pupila, które przecież zmieniają się wraz z wiekiem.

  • Jakie są najlepsze sposoby wprowadzania zmian w diecie mojego psa?

Nowa karma dla psa powinna zostać wprowadzona poprzez stopniowe mieszanie jej ze starą i zwiększanie proporcji. Możesz też stosować dietę rotacyjną - pomocna tu będzie karma dla psa z jednej linii, która różni się pomiędzy sobą np. jedynie albo głównie źródłem białka.

  • Czy powinienem karmić mojego psa z miski na podwyższeniu?

Miska na podwyższeniu jest zalecana w przypadku psich seniorów i psów z problemami z kręgosłupem, które mają problem ze schylaniem się. Pozostałe psy powinny jeść z poziomu ziemi. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów dużych ras, gdyż miewają one tendencje do skrętów żołądka. Jedzenie z podwyższenia może zwiększyć jego ryzyko.

  • Czy mogę karmić mojego psa surowym mięsem lub dietą BARF?

Karmienie psa dietą BARF jest odpowiednią opcją dla osób, które mają odpowiednio dużą ilość wolnego czasu, doskonałą znajomość wymogów żywieniowych psów oraz dostęp do świeżych i surowych składników wysokiej jakości. Dieta taka wymaga również odpowiedniej suplementacji. Nie jest to odpowiednia opcja dla zajętych lub niedoświadczonych opiekunów psów. Surowe mięso dla psa nie jest szkodliwe jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła, jednak należy mieć na uwadze, że może ono zawierać bakterie takie, jak salmonella. Podawaj psu wyłącznie wysokiej jakości surowe mięso.

  • Jakie są najważniejsze czynniki do rozważenia przy wyborze karmy dla psa?

Weź pod uwagę takie czynniki, jak wiek psa, wielkość rasy i waga, przebyte choroby lub zabiegi, obecny stan zdrowia, tryb życia i poziom aktywności, a także indywidualne preferencje lub czynniki takie, jak nietolerancje pokarmowe lub alergie. Karma dla psa alergika powinna wspomagać trawienie i odporność. W przypadku alergików idealna jest karma hipoalergiczna dla psa o prostym składzie i z jednym źródłem białka, lub też karma bezzbożowa dla psa. Jeśli Twój pies wymaga specjalistycznej diety, karma weterynaryjna dla psa to doskonała opcja, jednak jej wybór należy skonsultować z weterynarzem.

Sortuj