Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Krakvet Akcesoria dla psa Smycze, szelki i obroże Szelki dla psa

Szelki dla psa

(5)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

Szelki dla psa - co musisz wiedzieć

Na chwilę obecną szelki stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród psich opiekunów oraz ich czworonogów. Akcesoria tego typu są wygodne dla psa, a także bezpieczne i łatwe do założenia. Producenci oferują jednocześnie szereg niezwykłych wersji kolorystycznych, rozmiarów oraz konstrukcji. Z tego względu wybór odpowiedniego wariantu szelek dla psa może okazać się nieco problematyczny.

W celu dopasowanie konkretnego modelu do potrzeb oraz wymagań czworonoga, zdecydowanie warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami.

Jakie szelki dla psa wybrać?

Decyzja o wyborze szelek powinna uwzględniać kwestie takie, jak rozmiar psa, jego budowa, a także temperament. Kluczową rolę odgrywa również przeznaczenie akcesoriów z tej kategorii.

W obrębie szelek dla psów wyróżnia się warianty spacerowe, sportowe, a nawet samochodowe. W obrębie pierwszej kategorii opiekunowie mogą wybierać spośród modeli typu guard, bezuciskowych oraz typu walk-in. Szelki sportowe to między innymi sledy, natomiast w przypadku wariantu samochodowego najczęściej mamy do czynienia z akcesoriami, które zostały dodatkowo wyposażone w piankę amortyzującą wszelkie szarpnięcia pojazdu.

Przy wyborze danych szelek koniecznym okazuje się także zwrócenie uwagi na jakość i materiały ich wykonania, szerokość taśmy, trwałość zapięć oraz ogólną wygodę użytkowania, obejmującą nie tylko ich zakładanie, ale i chociażby miękkość, która wpływa na komfort pupila.

Szelki bezuciskowe dla psa

Warianty bezuciskowe najczęściej są dedykowane małym i miniaturowym czworonogom, a także psom o wrażliwej skórze, która posiada skłonności do podrażnień. Często jest to również wybór opiekunów szczeniąt lub krótkowłosych ras.

Tego typu modele stanowią niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż są one wyposażone w szeroki, miękki panel, umieszczony na klatce piersiowej zwierzęcia. Ponadto materiał wykonania szelek przyjmuje formę oddychającej i delikatnej tkaniny, dzięki czemu skóra pupila nie ulega obtarciom.

Szelki guard dla psa

Szelki guard to prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które dodatkowo sprawdzą się niemal u każdego psa. Akcesoria tego typu występują bowiem w rozmaitych rozmiarach, a także wyjątkowych wzorach i kolorach. Dzięki temu dopasowanie konkretnego wariantu staje się niezwykle proste.

Guard’y cechują się niezwykle bezpieczną konstrukcją, która jednocześnie okazuje się w pełni dopasowana do anatomii czworonożnego pupila. Z tego względu są one również polecane przez lekarzy weterynarii oraz psich ortopedów.

Do pozostałych zalet akcesoriów z tej kategorii z pewnością warto zaliczyć łatwość ich zakładania, wygodę użytkowania oraz fakt, iż nie ograniczają one wszelkich ruchów zwierzęcia. Szelki guard doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku spokojnych psów, jak i aktywnych oraz żywiołowych osobników, które uwielbiają spacerowe szaleństwa.

Jak dobrać szelki dla psa?

Odpowiednio dopasowane szelki to nie tylko ich rodzaj, ale również szereg innych ważnych czynników. Do podstawowych z nich należy zaliczyć:

  • Rozmiar – pomimo możliwości regulacji w konkretnych wariantach szelek, nieraz okazuje się ona niewystarczająca. Z tego względu rozmiar wybranego produktu powinien być dopasowany do wielkości oraz budowy czworonoga. W tym celu konieczne jest dokonanie kilku podstawowych pomiarów, do których należy obwód szyi oraz klatki piersiowej w najszerszym miejscu, a także długość linii górnej i dolnej.
  • Szerokość taśmy – zbyt szeroka taśma w przypadku niewielkich czworonogów może wywoływać znaczący dyskomfort. Rasy średnie, duże i olbrzymie, nie będą natomiast odczuwały wygody w cienkich i drobnych szelkach.
  • Jakość wykonania – szelki nie mogą posiadać jakichkolwiek elementów, które będą powodowały podrażnienia u czworonoga. Wśród nich wyróżnia się wszelkie niekomfortowe szwy oraz wystające części. Istotne są również klamry i zapięcia zastosowane w konkretnym modelu. Ich wysoka jakość przyczynia się bowiem do zagwarantowania pupilowi pełnego bezpieczeństwa, a jego opiekunom pewności, że pies nie zgubi szelek lub nie wyswobodzi się z nich w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Materiał – tworzywo, z którego wykonano dane szelki, odgrywa znaczącą rolę w kwestii ich trwałości. Co więcej, wywiera to również wpływ na wygodę noszenia szelek, jednocześnie zapobiegając wszelkim otarciom. Z tego względu warto postawić na materiały takie, jak chociażby eko-skóra lub tworzywa sztuczne wzbogacone o miękkie obszycia.

Jak założyć szelki dla psa?

Sposób zakładania szelek dla psa jest ściśle uzależniony od wybranego wariantu akcesoriów z tej kategorii.

Modele typu walk-in będą wymagały rozłożenia ich płasko na podłodze, a następnie umieszczenia przednich łapek pupila w otworach, które są przedzielone pojedynczym paskiem materiału. Następnie konieczne jest złapanie za klamry po dwóch stronach szelek oraz zapięcie ich w okolicy kłębu zwierzęcia. W podobny sposób funkcjonują również modele bezuciskowe.

Szelki guard zakładane są pupilowi w trzech etapach. Pierwszy z nich obejmuje przełożenie przedniej części przez głowę pupila. Drugi to umieszczenie jednej z łapek w odpowiednim otworze tak, aby pojedyncze pasmo materiału znajdowało się na klatce piersiowej czworonoga. Trzecim etapem jest natomiast uchwycenie klamry, która w tym momencie znajduje się pod brzuchem zwierzęcia oraz połączenie jej z końcówką znajdującą się w okolicach żeber.

Szelki dla psa, który ciągnie

Czworonogi, które podczas spacerów często nadmiernie się ekscytują, a w konsekwencji ciągną swojego opiekuna w stronę interesujących zapachów lub ciekawych przedmiotów, będą potrzebowały odpowiednio bezpiecznych szelek. Wśród polecanych modeli z pewnością warto wyróżnić warianty bezuciskowe, gdyż nie będą one przynosiły zwierzęciu bólu oraz dyskomfortu. Tego typu produkty są również bardzo trwałe, przez co pupil nie będzie miał możliwości ich uszkodzenia lub przypadkowego oswobodzenia się.

Co ciekawe, na rynku dostępne są również szelki easy walk, które cechują się niezwykle charakterystyczną budową oraz są specyficznie dedykowane ciągnącym psom. W związku z tym, że zapięcie na smycz znajduje się z przodu (przy klatce piersiowej pupila), podczas ciągnięcia zwierzę mimowolnie obraca się w stronę swojego opiekuna. Tego typu akcesoria okazują się jednocześnie ogromną pomocą przy nauce prawidłowego chodzenia na smyczy.

Sprawdź: Szelki dla psa - ranking [Top 5]

Najczęściej zadawane pytania

  • Jakie są różnice między różnymi rodzajami szelek dla psa?

Najpopularniejszy model to szelki typu guard, które składają się z dwóch obręczy połączonych od strony grzbietu i brzucha. To doskonałe rozwiązanie dla psów średnio aktywnych i aktywnych, które jest zdrowe dla anatomii psa i równo rozkłada ciężar.

Szelki bezuciskowe mają podobną budowę do szelków guard i są zwykle przeznaczone dla małych psów lub psów o wrażliwej skórze. Na piersi mają miękki panel z materiału lub siateczki, a na plecach możliwość regulacji.

Szelki typu walk-in albo step-in to model składający się z dwóch trójkątów z pasków, w które pies wchodzi przednimi łapami, a następnie zapina się je na grzbiecie. Jest polecany dla małych psów, lękliwych psów lub pupili, którzy maja na ciele obtarcia uniemożliwiające stosowanie guardów.

Szelki norweskie z kolei były wykorzystywane początkowo do psich zaprzęgów ze względu na pas z przodu zamiast na grzbiecie. Są wygodne w użyciu, jednak poleca się je raczej dla mniej aktywnych psów, które nie ciągną na smyczy, lub dla pracujących psów, które same się nauczą odpowiednio rozkładać ciężar. Nie są dobrym wyborem jako szelki spacerowe.

  • Jakie są zalety noszenia szelek dla psa?

Szelki są wygodne w zakładaniu i dzięki nim zachowamy kontrolę nad pupilem, jednocześnie nie krępując jego ruchów. Są także wygodne dla psa, nie powodują u niego dyskomfortu jeśli są dobrze dobrane, a także są bezpieczniejsze niż obroża w przypadku nagłych szrpnięć. Psu ponadto trudniej się z nich wydostać samemu, co zmniejsza ryzyko ucieczki.

  • Jakie są złe szelki dla psa?

Nie można jednoznacznie określić jednego modelu jako złego lub odpowiedniego - wszystko zależy od rozmiaru, wieku, wymagań i potrzeb Twojego psa. Dostosuj je do jego rozmiaru, wieku, aktywności, zachowania na spacerze, a także ewentualnej wrażliwości skóry. Na przykład szelki norweskie nie są odpowiednie na spacery, natomiast psy pracujące mogą nauczyć się je używać. Szelki guard to wyjątkowo bezpieczny model, ale nie są odpowiednie dla psów, które mają urazy w miejscach, w których przebiegają paski szelek.

  • Czy szelki dla psa można używać podczas treningu?

Odpowiednio dobrane szelki dla psa mogą być używane podczas treningu. Sportowe szelki dla psa zapewnią Twojemu pupilowi bezpieczeństwo, wygodę i swobodę ruchu. Na przykład szelki typu guard mogą być używane do amatorskiego biegania albo do dogtrekkingu.

  • Jakie są najlepsze marki szelek dla psa?

Oferujemy wyłącznie wysokiej jakości, wytrzymałe szelki produkowane z trwałych i odpornych materiałów - w ofercie dostępne są marki takie, jak Ferplast oraz Matteo.

Sortuj