Czy istnieje najlepsza karma dla psa?

Czy istnieje najlepsza karma dla psa?

O prawidłowym żywieniu psów i suplementacji rozmawiamy ze specjalistą laboratorium Pets Diag.

Krakvet.pl: Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu diety dla psa?

Pets Diag: Powinniśmy dbać o to, żeby żywienie było optymalne. Zarówno niedobór składników pokarmowych, jak i ich nadmiar może spowodować zaburzenia w organizmie.  Potrzeba naprawdę dużo wiedzy, aby dokładnie zbilansować składniki mineralne i dostarczyć ich w odpowiedniej ilości. Pomóc mogą nam dodatki, które przygotowywane są przez producentów specjalnie dla psów w określonym wieku. Odpowiednie dawkowanie spowoduje, że cenne składniki mineralne zostaną wprowadzone do organizmu w odpowiedniej dawce. Wybieramy albo karmę pełnoporcjową, albo żywienie domowe uzupełnione o dodatki paszowe.

Krakvet.pl: Skąd będziemy wiedzieć, że dieta którą stosujemy jest właściwa?

Pets Diag: Określamy poprawność żywienia psów na kilka sposobów. Po pierwsze według przyrostu masy ciała u zwierząt rosnących. Jeśli nie zwiększa się odpowiednio w odstępach tygodniowych, to jest to dla nas sygnał, że prawdopodobnie nie dostarczamy odpowiedniej ilości składników pokarmowych. U zwierząt dorosłych również możemy ocenić skuteczność diety za pomocą masy ciała, sprawdzając, czy zwierzę nie chudnie, bądź nie tyje.

Krakvet.pl: Czy oprócz fizjologicznych oznak pies wysyła nam jakieś inne sygnały?

Pets Diag: Poprawność żywienia możemy również ocenić na podstawie wyglądu skóry i okrywy włosowej. Inaczej mówiąc, w sytuacjach niedoborowych pies zacznie gubić sierść. Dodatkowo zwierzę może stać się bardziej leniwe lub zmniejszy się jego apetyt – to znak dla nas, że otrzymuje za mało potrzebnych składników pokarmowych.

Krakvet.pl: Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

Pets Diag: Zdecydowanie na kondycję psa. Możemy użyć do tego dostępnych specjalistycznych skal, np. BCS (Body Condition Scoring), które pozwalają nam określić czy zwierzę jest prawidłowo odżywione.  Za pomocą dotyku oceniamy sylwetkę i prawidłową lub nieprawidłową kondycję. Również kał może powiedzieć nam wiele o diecie psa. Konsystencja, kolor, resztki pokarmu mogą świadczyć o nieprawidłowym żywieniu zwierzęcia.

Krakvet.pl: Jakie badania laboratoryjne będą skuteczne w diagnozie problemu?

Pets Diag: Specjalistycznymi metodami jest ocena wskaźników morfologicznych i biochemicznych we krwi na podstawie zawartości glukozy, cholesterolu, trójglicerydów i składników mineralnych. Badanie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie składniki mineralne i ich poziom dobrze określa się na podstawie krwi.  Przykładem jest wapń – organizm za wszelka cenę próbuje utrzymać jego poziom na stałym poziomie. W sytuacji niedostarczania wapnia z pokarmem, organizm czerpnie go z rezerw ciała, czyli z kości i zębów, powodują problemy z uzębieniem i kośćmi.

Krakvet.pl: Istnieje dokładniejsza metoda diagnozy?

Pets Diag: Tak, oznaczanie składników mineralnych w sierści może pomóc w określeniu poprawności żywienia (zwłaszcza mineralnego). Na podstawie analizy pierwiastkowej włosa jesteśmy w stanie ocenić efekty długotrwałego żywienia psa.

Krakvet.pl: Jak prawidłowo powinniśmy karmić nasze czworonogi? Jaka jest najlepsza karma dla psa?

Pets Diag: Żywienie psów możemy podzielić na dwa sposoby: karmami przemysłowymi i sposobem domowym. Karmy pełnoporcjowe dostarczają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dostępne są również karmy uzupełniające, które dostarczają wybranych składników pokarmowych. Możemy wymienić np. dodatki białkowe, mineralne, które w określonych okresach życia zwierzęcia trzeba dodatkowo suplementować. Drugim sposobem jest żywienie domowe.  Innymi słowy, właściciel samodzielnie przygotowuje posiłki z produktów spożywczych, które występują w domu. Dawki takie nie zawierają odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dlatego w tym wypadku  absolutnie koniecznie jest stosowanie dodatków paszowych.

Krakvet.pl: Jakie błędy najczęściej popełniamy w żywieniu zwierzęcia?

Pets Diag: Niejednokrotnie dostarczamy za dużo energii, a za mało składników biologicznie aktywnych, które pełnią ważną rolę w organizmie, czyli witaminy i składniki mineralne. W następstwie wychowujemy zwierzę, które ma nadwagę, ale paradoksalnie jest niedożywione. Dlatego należy zastanowić się, co z tym zrobić – zmienić sposób żywienia, zastosować specjalistyczne dodatki żywieniowe. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy prawidłowo żywimy nasze zwierzę, ponieważ od tego zależny odpowiedni rozwój, wzrost, funkcje rozrodcze organizmu i przede wszystkim jego zdrowie i długość życia.

Krakvet.pl: Do czego prowadzą niedobory poszczególnych składników?

Pets Diag: Właściciele często zapominają o zastosowaniu dodatków żywieniowych, podczas gdy takie niedoborowe żywienie pod względem składników mineralnych może doprowadzić do zaburzeń i chorób wywołanych niedoborem. Przykładowo niedobór fosforu może powodować zaburzenia w układzie kostnym, a z kolei nadmiar wywołuje problemy w działaniu układu moczowego.

Krakvet.pl: Gdzie kupić wartościowe dodatki?

Pets Diag: Dodatki mineralne można kupić u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Dostępne są zarówno wieloskładnikowe preparaty, jak i takie które zawierają tylko jeden składnik pokarmowy.

Krakvet.pl: Kiedy możemy swobodnie wprowadzić dodatki uzupełniające do diety, a kiedy powinniśmy to przemyśleć?

Pets Diag: Dodatki paszowe stosujemy absolutnie w przypadku żywienia sposobem domowym. Niestety właściciele, którzy stosują żywienie domowe, bardzo często zapominają o stosowaniu dodatków, a ich udział w paszach naturalnych jest bardzo zróżnicowany. Natomiast stosując karmy pełnoporcjowe, należy się nad tym zastanowić. Samodzielne stosowanie suplementów może spowodować, że zaburzymy bilans składników pokarmowych i doprowadzimy do niedoboru lub nadmiaru wybranych składników mineralnych.

Krakvet.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Zestaw do badania EHAA