Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje?

Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje?

Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? O prawidłowym żywieniu psów i suplementacji rozmawiamy ze specjalistą z laboratorium Pets Diag.

Czego dowiecie się z rozmowy ze specjalistą z laboratorium Pets Diag:

Krakvet.pl: Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu najlepszej diety dla psa?

Pets Diag: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? Przede wszystkim powinniśmy dbać o to, żeby żywienie było optymalne. Ponadto zarówno niedobór składników pokarmowych, jak i ich nadmiar może spowodować zaburzenia w organizmie.   Innymi słowy potrzeba naprawdę dużo wiedzy, aby dokładnie zbilansować składniki mineralne i dostarczyć ich w odpowiedniej ilości. Przede wszystkim pomóc mogą nam dodatki, które przygotowywane są przez producentów specjalnie dla psów w określonym wieku. Ponadto odpowiednie dawkowanie spowoduje, że cenne składniki mineralne zostaną wprowadzone do organizmu w odpowiedniej dawce. Podsumowując wybieramy albo karmę pełnoporcjową, albo żywienie domowe uzupełnione o dodatki paszowe.

Krakvet.pl: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? Skąd będziemy wiedzieć, że dieta którą stosujemy jest właściwa?

Pets Diag: Poprawność żywienia psów określamy na kilka sposobów. Przede wszystkim według przyrostu masy ciała u zwierząt rosnących. Jednak jeśli nie zwiększa się odpowiednio w odstępach tygodniowych, to jest to dla nas sygnał, że prawdopodobnie nie dostarczamy odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Następnie u zwierząt dorosłych skuteczność diety możemy również ocenić za pomocą masy ciała, sprawdzając, czy zwierzę nie chudnie, bądź nie tyje.

Krakvet.pl: Czy oprócz fizjologicznych oznak pies wysyła nam jeszcze jakieś inne sygnały?

Pets Diag: Poprawność żywienia możemy również ocenić na podstawie wyglądu skóry i okrywy włosowej. Inaczej mówiąc, w sytuacjach niedoborowych pies zacznie gubić sierść. Dodatkowo zwierzę może stać się bardziej leniwe lub zmniejszy się jego apetyt – to znak dla nas, że otrzymuje za mało potrzebnych składników pokarmowych.

Krakvet.pl: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

Pets Diag: Przede wszystkim na kondycję psa. Ponadto możemy użyć do tego dostępnych specjalistycznych skal, np. BCS (Body Condition Scoring), które pozwalają nam określić czy zwierzę jest prawidłowo odżywione.  Następnie za pomocą dotyku oceniamy sylwetkę i prawidłową lub nieprawidłową kondycję. Między innymi również kał może powiedzieć nam wiele o diecie psa. Ponadto konsystencja, kolor, resztki pokarmu mogą świadczyć o nieprawidłowym żywieniu zwierzęcia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psa

Krakvet.pl: Jakie badania laboratoryjne będą skuteczne w diagnozie problemu?

Pets Diag: Specjalistycznymi metodami jest ocena wskaźników morfologicznych i biochemicznych we krwi na podstawie zawartości glukozy, cholesterolu, trójglicerydów i składników mineralnych. Badanie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym. Ponadto pamiętajmy, że nie wszystkie składniki mineralne i ich poziom dobrze określa się na podstawie krwi.  Przykładem jest wapń – organizm za wszelka cenę próbuje utrzymać jego poziom na stałym poziomie. Następnie w sytuacji niedostarczania wapnia z pokarmem, organizm czerpnie go z rezerw ciała, czyli z kości i zębów, powodują problemy z uzębieniem i kośćmi.

Krakvet.pl: Istnieje dokładniejsza metoda diagnozy?

Pets Diag: Tak, na przykład oznaczanie składników mineralnych w sierści może pomóc w określeniu poprawności żywienia, (zwłaszcza mineralnego). Ponadto na podstawie analizy pierwiastkowej włosa jesteśmy w stanie ocenić efekty długotrwałego żywienia psa.

Krakvet.pl: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? Jak prawidłowo powinniśmy karmić nasze czworonogi?

Pets Diag: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? Żywienie psów możemy podzielić na dwa sposoby: karmami przemysłowymi i sposobem domowym. Jednak to karmy pełnoporcjowe dostarczają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Ponadto dostępne są również karmy uzupełniające, które dostarczają wybranych składników pokarmowych. Między innymi możemy wymienić na przykład dodatki białkowe, mineralne, które w określonych okresach życia zwierzęcia trzeba dodatkowo suplementować. Następnie drugim sposobem jest żywienie domowe.  Innymi słowy, właściciel samodzielnie przygotowuje posiłki z produktów spożywczych, które występują w domu. Jednak dawki takie nie zawierają odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dlatego w tym wypadku  absolutnie koniecznie jest stosowanie dodatków paszowych.

Krakvet.pl: Jakie błędy najczęściej popełniamy w żywieniu zwierzęcia?

Pets Diag: Niejednokrotnie dostarczamy za dużo energii, a za mało składników biologicznie aktywnych, które pełnią ważną rolę w organizmie, czyli witaminy i składniki mineralne. Innymi słowy wychowujemy zwierzę, które ma nadwagę, ale paradoksalnie jest niedożywione. Dlatego należy zastanowić się, co z tym zrobić – zmienić sposób żywienia, zastosować specjalistyczne dodatki żywieniowe. Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na to, czy prawidłowo żywimy nasze zwierzę, ponieważ od tego zależny odpowiedni rozwój, wzrost, funkcje rozrodcze organizmu i przede wszystkim jego zdrowie i długość życia.

Krakvet.pl: Do czego prowadzą niedobory poszczególnych składników?

Pets Diag: Właściciele często zapominają o zastosowaniu dodatków żywieniowych, podczas gdy takie niedoborowe żywienie pod względem składników mineralnych może doprowadzić do zaburzeń i chorób wywołanych niedoborem. Na przykład niedobór fosforu może powodować zaburzenia w układzie kostnym, a z kolei nadmiar wywołuje problemy w działaniu układu moczowego.

Krakvet.pl: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje? Gdzie kupić wartościowe dodatki?

Pets Diag: Dodatki mineralne można kupić u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Między innymi dostępne są zarówno wieloskładnikowe preparaty, jak i takie które zawierają tylko jeden składnik pokarmowy.

Krakvet.pl: Kiedy możemy swobodnie wprowadzić dodatki uzupełniające do diety, a kiedy powinniśmy to przemyśleć?

Pets Diag: Dodatki paszowe stosujemy absolutnie w przypadku żywienia sposobem domowym. Jednak właściciele, którzy stosują żywienie domowe, bardzo często zapominają o stosowaniu dodatków, a ich udział w paszach naturalnych jest bardzo zróżnicowany. Następnie stosując karmy pełnoporcjowe, należy się nad tym zastanowić. Ponadto samodzielne stosowanie suplementów może spowodować, że zaburzymy bilans składników pokarmowych i doprowadzimy do niedoboru lub nadmiaru wybranych składników mineralnych.

Krakvet.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Zestaw do badania EHAA

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór dodatków i suplementów diety dla psa

Sprawdź także: Żywienie pupila karma sucha czy mokra?.

Data publikacji wpisu: 20.03.2020r.

Udostępnij