Syndrom ras brachycefalicznych (BOAS) u psów – występowanie i objawy

Syndrom ras brachycefalicznych (BOAS) u psów – występowanie i objawy

W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród miłośników psów cieszą się rasy brachycefaliczne, czyli psy o charakterystycznym płaskim pysku, takie jak shih tzu, mopsy czy buldogi. Moda ta doprowadziła do większego popytu wśród hodowców tych ras, co pociągnęło za sobą działania pseudohodowców i ingerencje groźne dla zdrowia psów. Nieświadomi miłośnicy psów dostrzegają wiele uroku w chrapliwym oddechu psów i ich płaskich kufach. Należy mieć jednak świadomość, że cechy te niosą za sobą ryzyko groźnej choroby – jest nią BOAS, czyli syndrom ras brachycefalicznych. Dowiedz się więcej na temat jego objawów, powikłań i leczenia.

Czym są rasy brachycefaliczne?

Rasy psów brachycefalicznych to grupa ras, które łączą wspólne cechy anatomiczne nadające im bardzo charakterystyczny wygląd – pies brachycefaliczny ma charakterystyczny płaski pysk. Brachycefaliczne rasy wyróżniają się charakterystyczną kwadratową czaszką i krótką kufą, a także płytkimi oczodołami. Zaliczają się do nich rasy takie, jak mopsy, shih tzu, buldogi francuskie i angielskie, mastiffy, shar pei, boksery, pekińczyki, cavalier king charles spaniele, lhasa apo, gryfoniki brukselskie i chow chow.

Wiele z tych ras cieszy się dużą, stale rosnącą popularnością. Doprowadza to do większego popytu na psy brachycefaliczne u hodowców, a także niestety u pseudohodowców. Skutkiem tego jest zwiększona ingerencja w rozmnażanie psów tych ras, a także zaniechanie etycznych praktyk, co prowadzi do problemów zdrowotnych u psów. Często rozmnażane są w sposób celowy osobniki chore lub słabe, co ma na celu uwydatnienie pożądanych wizualnie cech. Zaobserwowano na przykład, że w związku z popytem na psy brachycefaliczne w ostatnich latach długość kufy berneńskich psów pasterskich uległa wyraźnemu skróceniu. W rezultacie coraz częściej u psów występuje syndrom ras brachycefalicznych.

Czym jest syndrom ras brachycefalicznych (BOAS)?

Syndrom ras brachycefalicznych to jednostka chorobowa charakterystyczna dla psów tych ras. W Polsce jest znana pod różnymi nazwami, w tym jako BOAS (Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome), syndrom brachycefaliczny, zespół oddechowy, obstrukcyjny syndrom oddechowy psów brachycefalicznych oraz pod innymi podobnymi nazwami. Syndrom ras brachycefalicznych wiąże się z nieprawidłowościami i wadami w budowie anatomicznej psów. Ma on charakter wrodzony.

BOAS u psa wiąże się z wadami takimi, jak:

  • krzywy zgryz,
  • zbyt duży język,
  • zwężone nozdrza,
  • wynicowanie kieszonek krtaniowych,
  • przerost podniebienia miękkiego u psa,
  • niedorozwój tchawicy,
  • przesunięcie małżowin nosowo-gardłowych do nosogardzieli.

Jak się objawia syndrom ras brachycefalicznych (BOAS)?

BOAS u psa powoduje uciążliwe dla psa, a na długą metę również i groźne objawy. Zaliczają się do nich:

  • świst oddechowy,
  • chrapanie u psa,
  • głośne oddychanie – pies głośno oddycha przez nos,
  • bezdech senny, u psa
  • niedotlenienie,
  • krztuszenie się,
  • ulewanie pokarmu,
  • problemy z oczami,
  • wymioty po wysiłku,
  • szybkie męczenie się i brak chęci do aktywności fizycznej.

Objawy te nie tylko powodują silny dyskomfort u psa, ale także prowadzą do ospałości, zniechęcenia i zmęczenia. Na dłuższą metę niedotlenienie prowadzi także do problemów z układem krążenia, a także utraty przytomności. Co więcej, psy ras brachycefalicznych bardzo źle znoszą upały, a w czasie upałów są szczególnie narażone na udar cieplny.

Warto mieć na uwadze, że objawy te świadczą o BOAS u psa. Nie są one charakterystyczne dla wszystkich psów brachycefalicznych. Nie można ignorować ani bagatelizować problemów psa, jeśli występują u niego takie objawy. Stwierdzenie, że dana rasa brachycefaliczna po prostu „tak ma” i na tym polega jej urok jest krzywdzące dla psów.

Sprawdź: Udar słoneczny – jak zapobiegać?

Syndrom ras brachycefalicznych (BOAS) – możliwe powikłania

Syndrom ras brachycefalicznych skutkuje szeregiem powikłań groźnych dla zdrowia i życia psa. Zaliczają się do nich problemy z układem oddechowym i częste zapalenia dróg oddechowych, choroby serca i układu krążenia, utraty przytomności i bezdech cenny. Krztuszenie się i wymioty prowadzą również do problemów z przyswajaniem pokarmów, a ospałość i apatia – do zmniejszonej aktywności fizycznej i związanych z nią problemami takimi jak nadwaga. Na szczęście istnieją sposoby, by leczyć lub korygować wady prowadzące do BOAS.

Sprawdź też: Otyłość u czworonogów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów na nadwagę

Syndrom brachycefaliczny – leczenie

Syndrom ras brachycefalicznych można leczyć przede wszystkim zabiegami chirurgicznymi, które polegają na skorygowaniu anatomicznej wady powodującej problemy u psa. Często wady te objawiają się już u szczeniąt. Choć zdarza się, że niektóre szczeniaki wyrastają z tego problemu, szczenięta wykazujące objawy BOAS powinny pozostać pod stałą opieką weterynarza. W niektórych przypadkach zabiegom korekcyjnym poddawane są młode szczenięta, w innych możliwe jest poczekanie z zabiegiem aż pies osiągnie dorosłość.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić z góry, jak szybko rozwiną się dane wady lub jakiego rodzaju operacja może być wymagana – jest to zależne od indywidualnych cech i stanu zdrowia psa.

Do przeprowadzanych zabiegów zaliczają się:

  • chirurgiczna korekcja skrzydełek nosowych,
  • korekcja podniebienia miękkiego,
  • zabiegi okulistyczne takie jak kantoplastyka.

Skorygowanie wad prowadzących do problemów z oddychaniem ma znaczny wpływ na samopoczucie pupila i zdecydowanie poprawia jego komfort. Operacje przeważnie nie są skomplikowane i pies może po nich opuścić lecznicę jeszcze tego samego dnia. Właściciele zauważają bardzo szybkie zmiany na lepsze w zachowaniu i samopoczuciu u pupili poddanych zabiegom. Nie warto zatem bagatelizować problemów psa lub sprowadzać je do „uroczych” cech rasy. Syndrom ras brachycefalicznych wymaga profesjonalnej pomocy, by pupil mógł jak najdłużej cieszyć się pełnią zdrowia.

Sprawdź też: Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!

Udostępnij