Bullmastif – pies z wielkim sercem

Bullmastif był wychowywany do walki z kłusownikami. Początek XIX wieku to wielki rozkwit kłusownictwa w Wielkiej Brytanii. Pies miał wspomóc strażników w pilnowaniu terenów leśnych. Eksperymenty hodowlane doprowadziły do powstania nowej rasy.

Bullmastif to połączenie buldoga angielskiego i mastifa. Dzięki cechom powstały w wyniki krzyżówki, pies stał się szybki, zwinny i cechował się wyjątkowym węchem. Dzięki temu z łatwością mógł dogonić i unieszkodliwić intruza. Rasa została oficjalnie uznana w Anglii w 1924 roku. Dwadzieścia cztery lata później czworonogi dotarły do Francji.

Jaki jest bullmastif?

Pies jest zarówno odważny i nieustraszony, jak i łagodny i spokojny. Jego silny temperament połączony z opanowaniem oraz wrażliwością, sprawiają, że będzie odpowiednim kandydatem do roli stróża i czworonoga rodzinnego.  

Ceni sobie kontakt ze swoim właścicielem, jednak nie towarzyszy mu na każdym kroku. Lubi spędzać czas ze wszystkimi członkami rodziny, a w sytuacji zagrożenia jest gotowy obronić ich przed napastnikiem. Odpowiednie wyszkolenie czworonoga sprawia, że bullmastif będzie posłuszny i całkowicie oddany swojemu opiekunowi.

Mimo swoich stróżujących cech, czworonóg idealnie odnajduje się w towarzystwie dzieci. Jest delikatny i bardzo cierpliwy. Jednak biorąc pod uwagę jego siłę i rozmiary, osoba dorosła powinna nadzorować każdy taki kontakt.

Jako pies stróżujący bardziej odstrasza wyglądem niż zachowaniem. Choć nie biega wzdłuż ogrodzenia, a czasem wydaje się niezainteresowany i obojętny, stale jest czujny i bacznie obserwuje otoczenie. Jednak należy pamiętać, że bardziej pilnuje swojego właściciela niż terenu.

Bullmastif jest inteligentny i szybko się uczy. Nowe komendy i sztuczki nie będą dla niego problemem. Opiekun musi być konsekwentny w wychowaniu, ale równocześnie zrównoważony i spokojny. Szkolenie należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia. Czworonóg powinien również konsekwentnie poznawać nowe miejsca, osoby i inne zwierzęta.

Bullmastif – pielęgnacja

Psy mają krótką sierść, dlatego ich pielęgnacja nie należy do trudnych. Gubi duże ilości sierści w okresie linienia (wiosna i jesień). Jednak włosie nie wbija się w podłoże lub inne akcesoria, dlatego łatwo je posprzątać.

Właściciel powinien raz w tygodniu wyczesać psa oraz przetrzeć jego sierść wilgotną szmatką, aby usunąć zabrudzenia i kurz zalegające we włosiu. Ponadto należy systematycznie kontrolować stan uszu, oczu oraz dbać o uzębienie.

.

Bullmastif – jaka karma?

Odpowiednią karmą dla psa będą pełnowartościowe karmy dedykowane rasom dużym i olbrzymim. Karmiąc czworonoga posiłkami przygotowywanymi w domu należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji witamin i substancji odżywczych, które będą wspierać organizm i stawy zwierzęcia.

.

Zalety:

  • przywiązany do swojej rodziny,
  • doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego i stróżującego,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi,
  • akceptuje inne zwierzęta w domu,
  • jest łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • wymaga odpowiedniego szkolenia,
  • ciągle gubi sierść.