Shih Tzu

Shih tzu

Shih Tzu – informacje ogólne

Pies Shih tzu to bardzo wdzięczny zwierzątka, które prezentują się niezwykle estetycznie i są cudownymi przyjaciółmi. Z pewnością, zanim zdecydujesz się na posiadanie takiego psa, warto wiedzieć wszystko o shih tzu. Taka wiedza jest dostępna w Internecie lub też w licznych publikacjach dostępnych choćby w bibliotece lub w księgarni. Przede wszystkim, te psy doskonale nadają się do mniejszych mieszkań, doskonale wybiegają się na mniejszych podwórkach, nie potrzebują do tego ogromnych i rozciągających się w nieskończoność przestrzeni. Shih tzu to doskonały towarzysz dzieci, którego usposobienie pozwala mu nieustannie zacieśniać więzi, zarówno z niemowlętami, jak i z dziećmi w okresie buntu.

Karmy dedykowane shih tzu

Usposobienie

Decydując się na posiadanie psa, często zastanawiamy się, jaki będzie jego charakter. Tak samo jest w przypadku rasy shih tzu. Usposobienie tego psa sprawia, że jest to istota niezwykle ciepła oraz rodzinna. Shih tzu jest psem radosnym, niezwykle towarzyskim, a jednocześnie bardzo czułym. Co więcej, jest on bardzo przyjazny i łagodny w kontaktach z ludźmi i innymi zwierzętami. Z drugiej strony, shih tzu lubi wiedzieć, co dzieje się w jego otoczeniu. Z tego też powodu jest niesamowicie czujny, a także odważny i śmiały. Cechy te prawdopodobnie wiążą się z jego ciekawością do świata. Jest to oczywiście mały, czworonożny, doskonały przyjaciel, niezwykle lojalny. Shih tzu to także pies bardzo żywotny, w każdej chwili skory do zabawy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja shih tzu nie należy do najprostszych. Wymaga niezwykłej troski o jego sierść, tak, aby nie uległa skołtunieniu. Decydując się na posiadanie shih-tzu, musisz liczyć się z tym, że pielęgnacja włosów u tego zwierzęcia będzie wymagać regularnych i codziennych czynności. Przede wszystkim przygotuj się na właściwe czesanie sierści. Najbardziej wymagającym okresem jest czas, kiedy młody pies zmienia dotychczasową sierść, na taką, którą posiadają dorosłe osobniki.

Shih tzu usposobienie

Z każdym kolejnym czesaniem możesz wydłużać długość tej czynności. Początkowo zaczynaj od regularnego czesania przez około 3 minuty. Z każdym kolejnym tygodniem wydłuż tą czynność o kolejne kilka minut. Szczotkowanie jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, dodatkowo pozwala także zacisnąć więzi łączące ciebie oraz twojego pupila. Podczas szczotkowania, oczywiście możesz regularnie sprawdzać stan sierści oraz monitorować, czy na skórze nie pojawiły się niechciane infekcje lub zrogowacenia.

Pamiętaj, że pielęgnacja shih tzu będzie wymagać od ciebie regularnych czynności wykonywanych codziennie. Jeżeli obawiasz się, że nie znajdziesz na to wystarczająco czasu, to lepiej odpuścić sobie posiadanie właśnie takiej rasy psa. Sierść pupila należy czesać od spodniej warstwy. Dodatkowo, wskazane jest także spryskiwanie sierści wodą, jeśli znajduje się ona bardzo blisko skóry.

Pielęgnacja to oczywiście także kąpiel psa. Delikatnie zmocz sierść twojego pupila, a następnie, za pomocą niewielkich okrężnych ruchów, wcieraj specjalnie przeznaczony do tego celu szampon w sierść shih tzu. Kąpiel powinniśmy zaczynać od grzbietu, by stopniowo schodzić coraz niżej sylwetki psa.

Kosmetyki dedykowane shih tzu

Shih Tzu – fryzury

Najlepiej, jeśli strzyżeniem naszego pupila zajmie się wykwalifikowany specjalista, czyli groomer, potocznie nazywany psim fryzjerem. Aby uzyskać jak najlepszy efekt i by czworonóg prezentował się znakomicie w dowolnej chwili, strzyżenie powinno być wykonywane regularnie raz na dwa miesiące, lub też ewentualnie raz na półtora miesiąca.

Bardzo ważne jest podejście, ponieważ od niego zależy to, jak pies odbierze pierwsze strzyżenie. W okresie letnim lepiej decydować się na krótsze fryzury. Psi fryzjer z pewnością będzie posiadać katalog ułatwiający podjęcie decyzji o konkretnej fryzurze. Zimą lepiej zostawić trochę więcej sierści, tak, aby pies nie zmarzł zbytnio podczas spacerów. Sierść na spodzie tułowia shih tzu powinna być przystrzyżona nieco krócej, tak, aby nie służyła za szczotkę zamiatająca chodnik oraz wchłaniającą wszystkie kałuże.

Shih tzu fryzury

Fryzura dla shih tzu powinna być przede wszystkim schludna i powinna eksponować całe piękno tego czworonoga. To właśnie dzięki odpowiednio dobranej fryzurze, shih tzu będzie wyglądać niezwykle elegancko oraz dostojnie. Z pewnością będzie powodem do dumy właścicieli podczas spacerów.

Pochodzenie i opis rasy

Badacze od lat głowią się nad dokładnym pochodzeniem psa rasy Shih Tzu. Pochodzenie to jest nadal owiana sporą nutką tajemnicy. Przodkowie shih tzu pochodzili z Tybetu. Jednak władcy Chin oraz Tybetu utrzymywali ze sobą zwięzłe i dobre kontakty. Dzisiaj jest więc ciężko zdecydować jednoznacznie, skąd wywodzi się Shih Tzu.

Te zwierzęta były nazywane czasami lwami-psami.  Wyruszały w podróż z Tybetu do pałacu cesarza, a ten odczytywał to jako wielki zaszczyt. Największy rozkwit hodowli tej rasy przypada na okres panowania dynastii mandżurskiej. Jednak największy okres światłości tych psów przypadł w latach 1821- 1851. W tym czasie miniaturowe psy wychowywane były głównie przez eunuchów, którzy często je głodzili, aby sprostać wymaganiom miniaturyzacji tej rasy. Wygląd obecnych osobników, a także nazwa całej rasy, znalazła swój początek na dworze cesarzowej Tzu Hsi. Ta kobieta była przeciwna głodzeniu tych piesków oraz nie faworyzowała już egzemplarzy posiadających najmniejsze rozmiary. Po jej śmierci, większe osobniki rozprzestrzeniły się po całych Chinach i w ten sposób powstały kolejne krzyżówki. Jedną z nich jest oczywiście pies Shih Tzu o genach oraz rozmiarach, jakie znamy dzisiaj.

Dzisiaj możemy spotkać dwa typy Shih Tzu. Jest to odmiana Europejska, której przedstawiciele są mocniejsi oraz ciężsi. Shih Tzu z tego podgatunku ma szeroko rozstawione kończyny, a także owalną głowę, co z kolei nadaje ekspresji oczom tych psów.

Odmiana amerykańska jest o wiele delikatniejsza. Co więcej, posiada dużą klatkę piersiową. Cechą charakterystyczną Shih Tzu amerykańskiego jest także dłuższa szyja oraz mniejsza głowa. Kończyny są krótsze oraz mniej masywne. Ta odmiana jest raczej słabsza, a także mniejsza.

Shih Tzu bez wątpienia przyciągają spojrzenia. To przede wszystkim cudowna uroda, a także wyjątkowe ruchy tego psa. Sprawiają, że tak chętnie przyszli właściciele psów decydują się właśnie na Shih Tzu. Opis rasy określa tego psa, jako czworonoga o sylwetce wpisanej w prostokąt z długim oraz prostym grzbietem. Co więcej, Shih Tzu powinien mieć szeroką klatkę piersiową, a także wysoko osadzony ogon, zazwyczaj zwinięty nad grzbietem. W zależności od typu rasy, czyli europejskiej lub amerykańskiej, psy te mogą posiadać mniej lub bardziej masywne kończyny przednie,. Jednak z reguły są one stosunkowo muskularne oraz mocne w porównaniu do rozmiarów całej sylwetki. Kończyny tylne są krótkie oraz proste. Co więcej, łapy z tyłu są także bardzo mocne. Psy rasy Shih Tzu posiadają silnie owłosione łapy. Szyja Shih Tzu jest raczej długa. Te psy posiadają ciemne oczy, które są stosunkowo duże, co nadaje dodatkowej wyrazistości ich spojrzeniu. Te niewielkie psy posiadają zwisające uszy, które zwisają równolegle do czaszki głowy i są pokryte długim włosem.

pies shih tzu

Waga

Shih tzu są bardzo uroczymi psami o niewielkich rozmiarach. Waga Shih Tzu powinna oscylować w granicach od 4,5 do 8 kilogramów. Natomiast wysokość w kłębie może dochodzić do 27 cm. Te małe zwierzaki od lat zachwycają swoich właścicieli swoim nieco aroganckim oraz dostojnym pyszczkiem. Jeżeli waga psa odstaje od podanej powyżej normy, jest to znak, że twój Shih Tzu jest albo przekarmiony, albo też niedożywiony. Niezależnie od jednej z podanych opcji, warto zmienić nawyki żywieniowe Shiz Tzu, a także udać się w najbliższym czasie do weterynarza. Warto jak najszybciej poznać dokładne przyczyny tego problemu.

Wychowanie i szkolenie

Szkolenie i wychowanie Shih Tzu powinno być ściśle powiązane z jego charakterem oraz temperamentem. Z reguły są to psy bardzo pogodne oraz czułe. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie zarysować reguły panujące w domu i uczyć komend szczeniaka już od najmłodszych lat. Szkolenie Shih Tzu to przede wszystkim dbanie o to, aby szczeniak poczuł się pewnie w twoim domu. Trzeba sprawić, aby młody shi tzu polubił wszystkie osoby dzielące z nim przestrzeń, a także przyzwyczaił się do różnorodnych przedmiotów, dźwięków oraz sytuacji. Nigdy nie zapominaj o tym, że te psy są z natury strachliwe. Wychowanie Shih Tzu powinno skupiać się głównie na tym aspekcie – czyli na budowaniu zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa.

Akcesoria

Shih Tzu to bardzo małe psy, takie też powinny być specjalnie dopasowane akcesoria dla tych zwierząt. Jeżeli posiadasz takiego psa, to z pewnością pragniesz, aby był zdrowy oraz wypoczęty. A zdrowy pies to szczęśliwy pies.  Akcesoria dla tej rasy to różnego rodzaju małe stojaki z miskami, specjalne butelki do picia, czy także małych rozmiarów legowiska zabudowane. Niezwykle przydatna może być także mata chłodząca, która pozwoli psu na chwilę orzeźwienia podczas upałów. Z powodu długiego i gęstego włosa te zwierzęta źle znoszą upały.

Shih Tzu – choroby

Najczęściej Shih Tzu posiadają schorzenia związane z oczami, a dokładnie z dwurzędowością rzęs. Taka budowa oczu może doprowadzić nawet do uszkodzenia rogówki. Aby uniknąć konsekwencji, warto zastosować leczenie farmakologiczne. Zwłaszcza, kiedy piasek dostanie się pod rzęsy.

Rasa shih tzu

Ta rasa psów posiada specyficznie zbudowaną czaszkę, co może powodować wypadanie gałki ocznej. Po prostu oczodoły są zbyt płytko osadzone, powoduje to właśnie takie konsekwencje. Jeżeli Twojemu psu wypadnie gałka oczna, to pamiętaj o tym, że trzeba działać jak najszybciej. Czasem jednak nawet szybka reakcja nie wystarczy i niezbędna jest amputacja.

Pies ten często cierpi także na schorzenia układu oddechowego. Te z kolei są związane z wąskimi skrzydełkami nosowymi, a także zapadniętą krtanią oraz tchawicą. Aby zniwelować niedogodności związane z utrudnionym oddychaniem, warto przeprowadzić korektę chirurgiczną jak najszybciej.

Ciekawostki o Shih Tzu

Istnieje sporo ciekawych informacji dotyczących Shi Tzu. Ciekawostki podane poniżej z pewnością was zaskoczą, a także pomogą zabłysnąć podczas kolejnego spaceru z psem.

Dosłowne tłumaczenie Shih Tzu to pies lew, jednak jego łagodna natura raczej odstaje od takiego przydomku. Shih Tzu najszybciej rosną do szóstego miesiąca życia, następnie w wieku dorosłym nie przybierają już na wadze. Dorosłe osobniki wyglądają niemal zupełnie jak szczeniaki. Bez wątpienia posiada to swój urok. Shih tzu to psy długowieczne, potrafią żyć nawet 20 lat.

Czy warto kupić Shih Tzu?

Zdecydowanie warto kupić Shih Tzu. Są to psy bardzo urocze oraz oddane. Przede wszystkim przywiązują się do właściciela i są z natury spokojne oraz zrównoważone. Co więcej, to doskonali przyjaciele dla młodszych oraz starszych dzieci. Są całkowicie łagodne wobec obcych ludzi. Pies nie będzie sprawiał wiele problemów w przypadku spacerów, a dodatkowo nie powoduje wiele hałasu. Z drugiej zaś strony jest bardzo wrażliwy na upały, a jego włosy wymagają dokładnej pielęgnacji. Nie jest to rasa dla zabieganych właścicieli, którzy nie mają wystraczająco czasu na zajmowanie się swoim pupilem.

Shih tzu charakterystyka