Chow Chow – mały lew z niebieskim językiem

Chow chow

Charakterystyczny wygląd czworonoga sprawia, że nie sposób pomylić go z inną rasą. Wiele lat temu chow chow wykorzystywany był jako pies stróżujący przy chińskich świątyniach oraz jako pomoc w polowaniach – dziś to oddany stróż rodziny.

Jaki jest chow chow?

Przede wszystkim jest dumny i pamiętliwy. Potrafi nosić przez długi czas urazę, jeśli choć raz został potraktowany niesprawiedliwie. Pies jest wyjątkowo inteligentny – odpowiednie wychowanie pozwoli wykorzystać pełnię jego umiejętności.

Nie okazuje uczuć w nadmiarze, dlatego może wydawać się oschły i zdystansowany. Jednak relacja właściciela z psem ma szansę stać się wyjątkowa jeśli jest oparta na wzajemnym szacunku. Pies wybiera jednego pana spośród rodziny i to z nim buduje relację, natomiast pozostałych członków akceptuje. W stosunku do obcych pozostaje obojętny i niekiedy okazuje nawet niechęć. Przeważnie unika zabaw i kontaktu fizycznego zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Nie lubi głaskania (zwłaszcza po głowie) i dlatego może być odbierany jako wycofany, niechętny wobec otoczenia.

Chow chow ma mocny charakter, a czasem chcąc podkreślić swoją niezależność, zupełnie ignoruje polecenia, a nawet obecność właściciela. Aby pozbyć się tych cech należy w sposób umiejętny szkolić psa. Właściciel powinien podchodzić do nauki w sposób cierpliwy i konsekwentny. W celu zwiększenia efektów wyszkolenia psa należy pielęgnować relację, która powinna być oparta na szacunku i zaufaniu.

Dla kogo jest chow chow?

Czworonóg nie należy do wyjątkowo aktywnych psów. Na co dzień wybiera aktywności, które nie wymagają dużej ilości ruchu. Dlatego ta rasa będzie odpowiednia dla osób ceniących spokój i nielubiących ciągłego ruchu.

Pies dobrze znosi samotność, dlatego ta rasa będzie dobrym wyjściem dla osób, które spędzają poza domem kilka godzin dziennie. Preferuje spokój, dlatego w sytuacji kiedy zostaje sam nie odczuwa dyskomfortu.

Jak pielęgnować?

Sierść psa jest miękka, długa i łatwo ulega skołtunieniu, dlatego właściciel musi o nią dbać. Gęsty podszerstek ma tendencję do filcowania, dlatego szczotkowanie musi odbywać się systematycznie. Częsta pielęgnacja sierści psa pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji.

Gęsta sierść powoduje, że wyczesywanie czworonoga jest czasochłonne. W związku z tym należy przyzwyczajać psa już od pierwszych dni do tego zabiegu. Oprócz twardej szczotki dobrze używać gęstego grzebienia, dzięki któremu sierść i podszerstek będą dobrze rozczesane. Podczas szczotkowania należy zwrócić szczególną uwagę na sierść w okolicach uszu, fałdy przy pysku oraz tylna strona ud – w tych miejscach najczęściej dochodzi do skołtunienia sierści.

Pies ceni sobie czystość, dlatego na spacerach unika kałuż i miejsc, w których może ubrudzić swoją sierść. W związku z tym czworonóg nie wymaga częstych kąpieli. Przed rozpoczęciem kąpieli dobrze wyczesać psa, aby uniknąć plątania się sierści.

Jaka karma dla chow chowa?

Dieta psa powinna zaspokajać jego zapotrzebowanie energetyczne oraz wszystkich potrzebnych składników mineralnych i witamin. Chow chow nie jest psem bardzo aktywnym, dlatego należy rozsądnie dobrać pokarm, tak aby nie wywołać u czworonoga nadwagi.

Zalety:

  • Przywiązany do swojego właściciela;
  • Nie wymaga dużej dawki ruchu;
  • Dobrze sprawdza się w roli psa stróżującego.

Wady:

  • Uparty i dumny;
  • Pamiętliwy;
  • Zdystansowany;
  • Może być agresywny;