Buldog angielski – pies rodzinny

buldog angielski

Początki rasy wiążą się z walkami psów. Jednak współczesny buldog angielski odziedziczył niewiele po swoich przodkach. Czworonóg cechuje się przyjaznym nastawieniem i umiarkowanym temperamentem. Buldog angielski przywiązuje się do swojego właściciela i jest mu całkowicie oddany. Na co dzień buldog angielski jest łagodny, chętnie spędza czas z dziećmi, spaceruje i wyleguje się na kanapie.

Najprawdopodobniej przodkami buldoga angielskiego były molosy – czworonogi wykorzystywane do polowań na zwierzynę. Natomiast psy nie odziedziczyły po swoich pierwowzorach agresywnego usposobienia. Pierwsza wzmianka na temat rasy pojawiła się w XVIII wieku w Anglii. Wtedy też, w wyniku przeprowadzonych badań i krzyżówek genetycznych powstały czworonogi nieprzypominające wyglądem dotychczasowych buldogów. Połowa XIX wieku przyniosła zmiany w wyglądzie reprezentantów rasy. Pies stał się masywniejszy, wyższy i szerszy.

Ojczyzną buldogów angielskich jest Anglia. Tam też pies został po raz pierwszy pokazany na wystawie (Birmingham, 1860r.). Reprezentanci rasy zyskiwali popularność nie tylko wśród  zwykłych obywateli, ale także znanych osobistości, jak na przykład – Winston Churchill czy politycy z Partii Pracy.

Jaki jest buldog angielski?

Choć swoim wyglądem budzi respekt i dystans, to buldog angielski jest bardzo czuły i przyjazny. Uwielbia wspólne zabawy, a przy tym jest bardzo cierpliwy dlatego doskonale będzie się czuł w towarzystwie dzieci. Należy jednak pamiętać, że pies jest masywny i ma dużo siły, dlatego każdy kontakt dziecka z czworonogiem powinien odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

Buldog ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt obronny. Szybko zaprzyjaźnia się z nieznajomymi, ale gdy wyczuwa zagrożenie staje się czujny i odważny. Odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt, zwłaszcza jeśli był wychowywany razem z nimi. Może jednak wykazywać tendencję do dominacji w grupie i chęć podporządkowania sobie innych czworonogów.

Potrzebuje dużo ruchu. Jest bardzo aktywny, jednak nie przepada za wspólnym joggingiem czy bieganiem przy rowerze. Woli długie spacery, podczas których nie powinien mocno się męczyć. Specyficzna budowa pyska może sprawiać, że podczas zbyt intensywnej aktywności pojawią się u niego trudności z oddychaniem.

Szkolenie psa nie jest łatwe. Czworonóg jest bardzo inteligentny, ale przy tym równie bardzo uparty i niezależny. Właściciel musi być cierpliwy, konsekwentny i systematyczny. Socjalizacja i wychowanie powinny rozpocząć się już w pierwszych miesiącach życia.

Buldog angielski – pielęgnacja

Pies ma krótką sierść, dlatego pielęgnacja zaliczana jest do łatwych. Wystarczy, aby właściciel przeczesał włosie raz w tygodniu. Szczotkowanie ma również na celu pobudzenie krążenia i masaż skóry.

Opiekun powinien również systematycznie czyścić pofałdowaną skórę na pysku. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do stanów zapalnych.

.

Buldog angielski – jaka karma dla psa?

Rasa może wykazywać tendencję do nadwagi, a to powoduje problemy ze stawami i z oddychaniem. Dlatego wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy. Podzielenie pokarmu na dwie porcje będzie rozsądnym wyborem.

Buldogi mają wysoki apetyt. Często również próbują wymusić kolejne dawki karmy. Takie zachowanie również może prowadzić do przybierania na wadze. Dlatego opiekun powinien odpowiedzialnie dawkować pokarm.

.

Zalety:

  • inteligentny,
  • doskonale sprawdzi się zarówno w roli psa rodzinnego, jak i obronnego,
  • czuły,
  • oddany swojemu właścicielowi,
  • cierpliwy w stosunku do dzieci,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • niezależny,
  • wykazuje tendencje do dominacji,
  • bywa uparty,
  • może mieć skłonność do nadwagi.