Mops

Mops
Facebookmail

Historia rasy Mops

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa tej rasy, to z pewnością zastanawiasz się, skąd dokładnie wywodzi się twój mops. W jaki sposób hodowcy uzyskali taki niecodzienny oraz nadzwyczaj uroczy wyraz pyska? Historia rasy zaczyna się na Dalekim Wschodzie. Jest to bardzo długa historia, ponieważ jej początki sięgają 1000 roku przed naszą erą. Wtedy to, za panowania dynastii Sung, istniały psy, które są współcześnie uznawane są za przodków mopsów. O czworonogach podobnych do współczesnych mopsów pisał już Konfucjusz. Opisywał je jako małe psy, które biorą udział w polowaniach. Uważa się, że bezpośrednim przodkiem współczesnych osobników był krótkowłosy Lo-Sze. Nie Minęło wiele czasu, zanim ta rasa psów rozprzestrzeniła się z Chin do Europy. Po raz pierwszy możemy spotkać się z przedstawicielem tej rasy na malowidle malarza Pisanell, pochodzącym z 1425 roku. Na masową skalę mopsy emigrowały do Europy, najprawdopodobniej, na holenderskich statkach. Błyskawicznie uzyskały ogromną popularność w Holandii. Mopsy bardzo często bywały natchnieniem artystów i widniały na różnych obrazach słynnych malarzy, między innymi na płótnach Jose de Goya. Na początku XIX wieku wyodrębniły się dwa typy mopsa, a miało to miejsce w Anglii. W drugiej połowie tego samego wieku te dwie odmiany się zmieszały, by ostatecznie być początkiem współczesnej rasy mopsów. W roku 1885 te psy pojawiły się także w Stanach Zjednoczonych. Natomiast pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w Polsce wraz z początkiem XVIII wieku. Tutaj także możemy je zaobserwować na licznych malowidłach z tego okresu. W połowie XIX wieku mopsy były niezwykle popularne wśród bogatego mieszczaństwa. Niezwykle często można było je widywać na salonach w towarzystwie wpływowych właścicieli.

Mops – zachowanie i charakter

Mops jest psem bardzo charakterystycznym, wygląd jego pyska sprawia, że wygląda jakby cały czas się czymś przejmował. W istocie jest to jednak pies niezwykle pogodny, uwielbiający cieszyć się życiem. Uwielbia zabawę i wszelkie pieszczoty. Charakter i zachowanie tego psa odbiega nieco od jego niepozornego wyglądu. To pies, który posiada spory temperament. Mops już na początku wybiera jedną osobę z rodziny i staje się jej znakomitym towarzyszem w każdej sytuacji. Oczywiście jest także miły oraz oddany reszcie domowników. Jednak, bez wątpienia, ta jedna osoba jest jego swoistym oczkiem w głowie. Mopsy nie przepadają za samotnością. Z tego też powodu nie powinno trzymać ich się w budzie w totalnym odosobnieniu. Muszą mieć nieustanny kontakt z ludźmi. Mops to pies wymagający, ponieważ nieustannie oczekuje uwagi od domowników. Mops potrafi być nie lada zagadką dla właściciela. Charakter tego psa sprawia, że jest to zwierzak niezwykle serdeczny, a jednocześnie bardzo łagodny i cierpliwy. Sprawdza się doskonale w roli przyjaciela kilkuletnich dzieci, jednak należy zwracać uwagę na to, jak się z nim obchodzą. Pies ten nie lubi niedelikatności oraz braku wyczucia. Trzeba uczulić na to najmłodsze pociechy.

Charakter mopsa

Jednakże, te psy zazwyczaj nie są agresywne wobec ludzi i innych zwierząt. Doskonale odnajdują się w grupie innych psów. Szczególnie uwielbiają towarzystwo przedstawicieli tej samej rasy. Chętnie nawiązują kontakt z innymi czworonogami podczas spacerów. Choć wygląd może na to nie wskazywać, są to psy, które uwielbiają ruch. Jednakże nie powinny być zmuszane do nadmiernego wysiłku.

Karmy dedykowane mopsom

 

Mops – cechy szczególne

Właściciele tych psów często zastanawiają się, czym dokładnie powinien charakteryzować się mops? Jak sprawdzić, czy szczeniak od hodowcy wpisuje się w utarty wzorzec tej rasy? Cechy szczególne tego psa to, bez wątpienia, jedyny w swoim rodzaju sposób poruszania się, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Dodatkowo bardzo specyficzny jest rozstaw kończyn tylnych i przednich. Te psy mają dużą głowę w stosunku do reszty ciała. Jest ona pozbawiona bruzdy czołowej. Od razu uwagę przykuwają liczne zmarszczki, wyraźnie zaznaczone na pysku. Cechą charakterystyczną mopsa jest także jego zbity oraz mocno kwadratowy tułów. Dodatkowo, mopsy posiadają krótki i krępy grzbiet. Szeroka klatka piersiowa sprawia, że, mimo niewielkich gabarytów, są to psy silne.

Cecha charakterystyczna mopsa to także jego umaszczenie. Maść tego psa przybiera barwy srebrną, czarną lub brzoskwiniową. Mopsy charakteryzują się małymi oraz bardzo delikatnymi uszami. W zależności od odmiany oraz genów, mogą posiadać uszy różyczkowate lub też w kształcie guzika. Dodatkowe cechy szczególne mopsa to delikatna szata oraz wysoko osadzony ogon.

Wady i zalety Mopsa

Przyszła pora na wymienienie wad oraz zalet tej rasy. Decydując się na takiego psa, trzeba mieć na uwadze fakt, że jest on mało odporny na upały. W okresie podwyższonej temperatury niezwykle szybko się męczy i raczej nie jest skory do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Kolejne wady mopsa to jego upartość oraz fakt, że linieje przez cały rok. Może być to bardzo uciążliwe dla niektórych miłośników psów. Kolejna wada, która jednocześnie może być także zaletą mopsa – w zależności od tego jak postrzegamy naszego pupila, to fakt, że mops chrapie. Czasami to chrapanie może być bardzo irytujące. Jednak w większości przypadków jest miłym dla ucha hałasem. Przed zakupem zwierzęcia warto dokładnie zwrócić uwagę na wszystkie „za” oraz „przeciw”. Wady i zalety bez wątpienia mają istotny wpływ na decyzję o zakupie takiego psa i dokładne ich przeanalizowanie pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności w przyszłości. Teraz pora, aby wymienić zalety mopsa. Przede wszystkim, jest to pies bardzo inteligentny i wesoły. Mocno przywiązuje się do rodziny i potrafi być wyśmienitym przyjacielem dla kilkuletnich dzieci. Nie jest agresywny wobec innych psów oraz zwierząt, a wobec ludzi jest niezwykle łagodny i towarzyski. Jest to rasa raczej łatwa w pielęgnacji. Problemem może być tylko całoroczne linienie. Mops nie potrzebuję dużo ruchu, z tego też powodu doskonale nadaje się do nawet mniejszych przestrzeni, w pełni komfortowo będzie czuł się w mieszkaniu o małym metrażu.

Mops – choroby

Przed zakupem mopsa warto zastanowić się dokładnie nad jego usposobieniem. Nie zawsze bowiem ta rasa psów będzie najwłaściwszym wyborem. Dodatkowo, nie każdy właściciel będzie w stanie sprostać wymaganiom czworonoga. Niestety, ale różnorodne choroby bardzo często dotykają tej rasy psów. Te psy są na nie bardzo podatne, natomiast nieodpowiedzialni oraz nieświadomi właściciele często niwelują ten problem, doprowadzając czasem do opłakanych konsekwencji.

Choroby mopsów

Choroba mopsa ma bardzo często związek z jego oczyma. Najczęściej występuje tak zwany zespół suchego oka. Jego powierzchnia jest niewłaściwie nawilżana i może prowadzić do powstawania wrzodów rogówki. Wrzody rogówki najczęściej powstają w wyniku różnorodnych zadrapań oraz urazów. Jeżeli zaobserwujesz u twojego psa takie objawy, jak najszybciej udaj się do weterynarza. Wrzody rogówki sprzyjają rozwojowi bakterii, a te z kolei mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Istnieje wiele zagrożeń związanych z oczami, na które może być podatny twój pies. Kolejne choroby to, między innymi, powierzchowne zapalenie rogówki oraz dwurzędowość rzęs. To drugie schorzenie na szczęście można uleczyć za pomocą chirurgicznej korekcji rzęs.

Bardzo popularna choroba wśród mopsów to zespół brachycefaliczny. To schorzenie wywołane jest z wadami genetycznymi, które to powodują zapadnięcie tchawicy, wąskiej otwór nosowy, a także przedłużone podniebienie miękkie. Część z tych dolegliwości można usunąć chirurgicznie. Jednak większość schorzeń będzie nieustannie przyczyniać się do tego, że Mops będzie się szybko męczyć podczas spacerów, a także będzie głośno chrapać

Mops – wzorzec rasy

Wybierając szczeniaka od hodowcy warto zwrócić uwagę na wygląd oraz cechy genetyczne rodziców. Wzorzec rasy dokładnie określa szatę tego psa. Powinna być ona gładka, miękka oraz błyszcząca. Dodatkowo wzorzec rasy mopsa określa także jego maść, ta powinna być beżowa z czarną maską. Psy te uzyskują dojrzałość w wieku dwóch lat, a dożywają średnio wieku 12 lub 16 lat. Z pewnością zastanawiasz się, ile powinien ważyć zdrowy pies tej rasy. Wzorzec nie podaje dokładnego wzrostu, natomiast określa idealną wagę, która powinna wahać się w przedziale od 6,3 kg do 8,1 kilograma.

Smycze, szelki, kagańce i inne akcesoria dla mopsów

 

Wychowanie

Mops z pewnością nieraz zaskoczy ciebie swoją inteligencją. Wychowanie tego psa powinno uwzględniać jego naturalne predyspozycje, czyli fakt, że rasa ta bardzo chętnie się uczy. Jednak nie znosi monotonii, a uwielbia wszelkiego rodzaju zróżnicowanie. Wychowując mopsa zwracaj uwagę na różnorodność, a także nagradzaj każdą zrealizowaną komendę lub wykonaną sztuczkę doskonałym smakołykiem. Przedstawiciele tej rasy psów uwielbiają być nagradzani za trud, jaki wkładają w wykonanie komendy. Bardzo ważna jest więź łącząca właściciela oraz psa. To ona w głównej mierze decyduje o tym, jak bardzo posłuszny będzie pies oraz jak szybko nauczy się kolejnych sztuczek oraz komend. Ustalaj kolejne granice oraz staraj się je egzekwować. Jednocześnie staraj się pamiętać o tym, że mopsy są niesamowite wrażliwe. Pod żadnym pozorem nie można bić tych psów, już nawet krzyk potrafi bardzo jest skrzywdzić. Właściciel mopsa, starając się go wychować jak najlepiej, powinien przede wszystkim wykazać się ogromną cierpliwością oraz empatią. Mops potrafi być bardzo charakterny. Wychowanie powinno być zatem bardzo konsekwentne. Konsekwencję trzeba zachować od samego początku, już szczenięta dokładnie analizują oraz starają się dostosować do reguł panujących w domu. Doskonale, jeżeli te reguły nie będą zmieniać się z każdym kolejnym miesiącem.

Mops szczeniak

Mops – szczeniak

Aby doskonale wychować swojego psa, musisz już na początku określić reguły panujące w domu i doskonale, jeśli dokładnie szczeniak będzie o nich wiedział już od najmłodszych lat. Mops od pierwszej chwili, kiedy to znajdzie się w nowym otoczeniu, uczy się nowych zasad i stara się odnaleźć w tych nowych warunkach. Szczeniak uczy się niezwykle szybko pod warunkiem, że poświęci się mu odpowiednio dużo uwagi. Pamiętaj także o tym, że szczenię, tak samo jak dorosły mops, jest bardzo wrażliwe, z tego też powodu, pod żadnym pozorem nie podnoś na niego ręki. Wystarczającą karą będzie podwyższony ton głosu, chociaż nawet na taki rodzaj nagany te psiaki reagują bardzo emocjonalnie.

Mops miniaturka

Oficjalnie nie występuje taka rasa jak mops miniaturka. Z reguły są to po prostu psy posiadające mniejsze rozmiary, jednak należące do standardowej rasy. Jeżeli interesuje cię jednak Mops miniaturka, to możesz zapytać zaufanego hodowcy. Być może posiada szczeniaka, który ma gen odpowiedzialny za niewielkie rozmiary. Pod żadnym pozorem nie można głodzić tych zwierząt – brak pokarmu może skutkować niedorozwojem kości oraz mięśni, a także działać negatywnie na zdrowie ukochanego czworonoga.

Mops – opinie

Zastanawiając się nad kupnem tej rasy psa, warto zasięgnąć opinii w Internecie lub wśród znajomych. z pewnością wszyscy chętnie podzielą się wiedzą oraz tym, jaki dokładnie jest ich pies i jakie zachowania przejawia. Opinie na temat tych psów są zazwyczaj bardzo pozytywne. Często właściciele nie wyobrażają sobie posiadania jakiejkolwiek innej rasy, uważają, że są to najsłodsze istoty na ziemi. Nadzwyczaj często psiarze decydują się na tą rasę psów, nie wiedząc dokładnie, na jakie choroby może zapaść mops. Niestety, zdarzają się także opinie negatywne. Zazwyczaj dotyczą złego stanu zdrowia tych psów i są po prostu czystą ignorancją, spowodowaną brakiem wiedzy. Zanim zdecydujesz się na adopcję lub kupno mopsa, dokładnie przeczytaj wszelkie informacje dotyczące schorzeń występujących u psów tej rasy. Odpowiednie żywienie, tryb życia oraz konieczne zabiegi chirurgiczne pozwolą psu dożyć w zdrowiu późnych lat.

Mops opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *