Buldog francuski

Buldog francuski
Facebookmail

Opis rasy

Warto dowiedzieć się skąd właściwie wywodzi się buldog francuski. Przede wszystkim rasa ta powstała w końcówce XIX wieku. Francuzi pragnęli stworzyć psa o miniaturowej posturze, który będzie doskonale zachowywał się w towarzystwie i jednocześnie będzie bardzo przyjazny i energiczny. Jest to mniejsza wersja buldoga angielskiego, który najprawdopodobniej został skrzyżowany i wykreowany w ojczyźnie Napoleona. Jednak Francuzi odcinają się od tego stwierdzenia i uważają buldoga francuskiego jako pełna prawną rasę, wywodzącą się wprost z Francji.

Przedstawiciel tej rasy posiada krótki oraz płaski pysk, krótki ogon, a także zwartą i masywną sylwetkę. Szata sierści jest typowo gładka. Ta rasa psów charakteryzuje się także mocną budową kości. Głowa  cechuje się lekkim cofnięciem części szczękowo-nosowej czaszki. Co więcej, szczególnie odznacza się lekko wypukłe czoło, a także, widoczne już na pierwszy rzut oka, wyraziste łuki umieszczone nad czołem. Uszy powinny być skierowane do przodu, natomiast tułów powinien wznosić się w okolicach lędźwi. Brzuch zazwyczaj jest lekko podciągnięty, lecz jednak nie za bardzo, tak jak w przypadku charta.

Buldog francuski – charakter

Pora odpowiedzieć na pytanie jaki dokładnie jest buldog francuski. Usposobienie tego psa jest całkiem dogodne dla dzieci, bowiem to pies wesoły i bardzo towarzyski. Jednocześnie jest niesamowicie ciekawski i przywiązuje ogromną wagę do otaczającego go świata. Usposobienie tego psa wymaga nieustannego kontaktu z rodziną oraz przebywania wśród najbliższych. Jeżeli jest ignorowany oraz nie poświęca mu się wystarczająco uwagi – bywa złośliwy i zrobi wszystko, aby znów znaleźć się w centrum uwagi. Buldog francuski nie znosi natomiast zaniedbywania i braku zabawy. Jest to rasa niezwykle żywiołowa, która kocha zabawę. Pies tej rasy bardzo przywiązuję się do swoich właścicieli i okazuje mu swoje uczucia na każdym kroku. Jest radosny i zawsze pełen energii, warto więc, aby właściciele byli w stanie nadążyć za tą rasą psa. To nadzwyczajna ciekawość sprawia, że podczas spaceru podbiega do wszelkich psów, aby się z nimi przywitać. Jest jednocześnie pozytywnie i przyjaźnie nastawiony do każdego zwierzęcia, bez znaczenia jest tutaj jego wielkość. Piesek może jednocześnie zaprzyjaźnić się ze świnią lub też z większym koniem. To przede wszystkim pies bardzo inteligentny, uwielbiający wszelkie pieszczoty i cudowną zabawę. Oczywiście uwielbia spacery, ale przede wszystkim kocha towarzystwo swoich właścicieli. Choć lubi pokonywać kolejne metry wraz ze swoim opiekunem, to nie wymaga on jednak bardzo intensywnych i długich spacerów. W zupełności starczą trzy krótsze przechadzki w ciągu doby. Z tego też powodu, jeżeli posiadasz nawet niewielkie mieszkanie, to doskonałym wyborem będzie buldog francuski. Charakter tej rasy pozwala przystosować się do wszelkich warunków, a jednocześnie nie jest to pies bardzo wymagający. Główną potrzebą, jaką trzeba zapewnić, jest przede wszystkim ciepło rodzinne oraz chęć do częstej interakcji z tym psem.

Buldog francuski charakter

Usposobienie rasy opiera się głównie na relacji z jego właścicielami. Ten pies potrafi być bardzo zazdrosny, warto więc udać się na specjalne szkolenie, jeśli akurat oczekujecie dziecka. Dodatkowo, ich wada genetyczna sprawia, że psy podczas zabawy z innymi zwierzętami szybko zaczynają sapać i dyszeć, co z kolei jest odbierane przez inne psy jako akt agresji. Warto więc mieć na to szczególną uwagę. W okresie letnim oraz wiosennym buldożki mogą charakteryzować się usposobieniem lekko leniwym, związane to będzie z ograniczoną wentylacją spowodowaną wadami genetycznymi.

Buldog francuski niebieski

Buldog francuski niebieski z pewnością od razu zwróci na siebie uwagę podczas codziennego spaceru.  Piesek jest coraz bardziej popularny w Polsce, a swoją barwę zawdzięcza rozcieńczonemu czarnemu pigmentowi. Niestety, taka specyficzna barwa niesie ze sobą także inne cechy genetyczne, takie jak między innymi nadmierne łysienie, a także często przewlekłe zapalenie skóry. Gen odpowiadający za niebieską barwę w sierści był skrupulatnie usuwany, ponieważ niesie ze sobą ryzyko chorób genetycznych. Obecnie taki efekt uzyskuje się mieszając rasowe buldogi francuskie z innymi rasami psów, na przykład ze staffikiem. Z tego też powodu zazwyczaj nie jest psem rasowym, ma szerszy rozstaw przednich łap, psy te są także nieco cięższe niż ich bracia z rodowodem. Średnia waga to około 20 kilogramów, podczas kiedy rasowy buldog francuski waży maksymalnie 14 kilogramów. Choć na pierwszy rzut oka może wyglądać całkiem olśniewająco i z pewnością charakterystycznie, to posiada liczne wady genetyczne związane z genem odpowiedzialnym za niebieską barwę. Radzimy więc dwukrotnie zastanowić się, zanim zdecydujesz się na kupno takiego psa.

Buldog francuski – wady genetyczne i choroby

Z pewnością pragniesz, aby Twój pies był zdrowy. Choroby, jakie najczęściej spotykane są wśród tej rasy psów najczęściej są po prostu wadami anatomicznymi. Psy te mają skróconą trzewioczaszkę, co wiąże się z kolei z licznymi wadami nozdrzy, podniebienia oraz krtani i tchawicy. Takie zwężenie nozdrzy przednich znacznie utrudnia wdychanie powietrza, co może z kolei prowadzić do zmniejszonej aktywności oraz ospałości takiego psa. Dodatkowo żagielek podniebienny może być nieco przerośnięty i wydłużony, co będzie powodować duszności. Wady rozwojowe krtani to przede wszystkim liczne objawy duszności, bezdechów oraz głośnego chrapania. O ile jeszcze chrapanie może być całkiem przyjemne dla miłośników psów, ponieważ sygnalizuje obecność pupila i dla wielu właścicieli psów jest po prostu miła muzyka dla ucha, tak duszność oraz bezdech mogą być bardzo kłopotliwe. Jeżeli pies poczuje się przemęczony podczas spaceru, pod żadnym pozorem nie można go zmuszać do dalszego wysiłku.

Cena buldoga francuskiego

Dodatkowo buldogi francuskie są często obarczone  wadami w budowie serca. Takie wrodzone wady genetyczne należy korygować, najczęściej za pomocą zabiegów chirurgicznych. Są to bezpieczne zabiegi polegające na skróceniu podniebienia lub też wycinki części nozdrzy przednich, co ma na celu poprawę oddychania. Zabiegi te są mocno zalecane, raczej obowiązkowe, jeżeli pragniemy, aby nasz pies czuł się dobrze i był szczęśliwy. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twój pupil może być alergikiem. Z tego też powodu warto wykonać niezbędne badania, a także kupować specjalnie przystosowaną karmę dla psów.

Waga

Waga buldoga francuskiego powinna oscylować w granicach od 13 do 14 kilogramów. Oczywiście suczki zawsze będą trochę mniejsze oraz lżejsze, ich waga powinna mieścić się w przedziale od 8 do 10 kg. Przedstawiciele tej rasy rosną do drugiego, a czasem nawet trzeciego roku życia. Oczywiście, młodsze psy będą posiadały mniejszą wagę i nie trzeba się z tego powodu wcale przejmować. Najszybciej jego waga rośnie w okresie od 6 do 9 miesiąca. Wtedy też przeżywa on najbardziej intensywny okres wzrostu. Trzeba więc pamiętać, aby nigdy nie zabrakło mu karmy bogatej w liczne substancje odżywcze.

Pielęgnacja

Buldogi francuskie posiadają krótką sierść. Z tego też powodu ich pielęgnacja powinna opierać się na systematycznym wyczesywaniu sierści, która wypada. Oczywiście, dodatkowym elementem pielęgnacji będzie dostarczanie mu odpowiednich suplementów na sierść, a także kąpanie go wykorzystując specjalne szampony dla psów. Pamiętajmy, aby wykorzystywać szampon dostosowany pod względem pH do rasy naszego pupila.

Akcesoria dla buldoga francuskiego

Wychowanie

Wychowanie buldoga francuskiego zależy od jego charakteru. Przedstawiciele tej rasy z reguły są czasem niesforne i wymagają stanowczego oraz konkretnego podejścia. Co więcej, aby wychowanie  przebiegało jak najskuteczniej, potrzebować będziemy zastosować restrykcyjnej diety, która nie będzie zbytnio pobudzać naszego pupila.

Buldog francuski wychowanie

Karmienie buldoga francuskiego

Z pewnością zastanawiasz się, co powinien jeść Twój pupil? Karmienie buldoga francuskiego powinno być oparte na wysokiej jakości karmie. Wady genetyczne związane z budową podniebienia sprawiają, że te małe pieski jedzą raczej niechętnie i potrafią być bardzo wybredne. Szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim warto zadbać o zróżnicowaną oraz atrakcyjną pod względem smakowym dietę, która dostarczy naszej pociesze masę przydatnej energii.

Karmy dedykowane buldogom francuskim

Buldog francuski – hodowla

Hodowla buldoga francuskiego może być zajęciem niezwykle uroczym oraz sprawiającym masę radości. Pies ten jest obecnie jest niezmiernie popularny, więc nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą rasowego osobnika.

Adopcja

Adopcja buldoga francuskiego powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Ta rasa psów nie wymaga sporej przestrzeni oraz bardzo wymagających spacerów, jednak taki pies będzie oczekiwał od nas sporo uwagi. Jeżeli nie będziemy mogli mu jej zapewnić, lepiej nie decydować się na adopcję.

Buldog francuski – opinie

Co myślą właściciele tej rasy psów, jaki według nich jest? Opinie na jego temat są zazwyczaj bardzo pozytywne. Choć jest to pies, który bywa leniwy, a także szybko się męczy, to jednak sprawia sporo radości domownikom i jest bardzo pozytywnie nastawiony do otoczenia. Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie posiadają warunków do posiadania większych psów. Z pewnością opinie o buldogach francuskich są tak pozytywne, ponieważ te psiaki są doskonałymi przyjaciółmi i sprawiają masę radości właścicielom.

Buldog francuski opis
Facebookmail

One thought on “Buldog francuski

  1. Dzień Dobry,

    Poszukuję sprawdzonej i dobrej hodowli Bulldogów francuskich niebieskich. Proszę o kontakt jeśli jest możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *