Otyłość u czworonogów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Facebookmail

Otyłość i nadwaga to choroby cywilizacyjne, które występują u coraz większej części ludzkości, ale również u psów i kotów. Zaniedbanie prawidłowego odżywiania, mała ilość ruchu, problemy zdrowotne  przyczyny otyłości mogą być różne, ale jej skutki są tak samo fatalne. Jak radzić sobie z otyłością u zwierząt?

Otyłość i nadwaga dlaczego są problemem?

Zbędne kilogramy to wciąż bagatelizowany problem. Powszechnie uważa się, że osoby otyłe być może mają problem, ale jest on rozpatrywany najczęściej w kategoriach wizerunkowych. Podobnie jest u zwierząt. Nie zwracamy uwagi na odżywianie naszych pupili, a dodatkowa waga nie jest oznaką czegoś niedobrego. Tymczasem według ogólnoświatowych badań prawie 1/3 kotów i psów cierpi na nadwagę lub otyłość. Przypadłość ta jest traktowana jako choroba i należy leczyć ją jak najwcześniej, aby zapobiec jej kolejnym przykrym konsekwencjom.

Odpowiedzialne żywienie a otyłość

Niestety, za zdecydowaną większość zbędnych kilogramów odpowiadają właściciele psów. Niewiedza lub niechęć do stosowania podstawowych zasad żywienia prowadzi do pojawienia się kolejnych problemów zdrowotnych. Brak kontroli nad ilością zjadanego pokarmu, dodatkowe przekąski i smakołyki, karmienie resztkami ze stołu, częstowanie ludzkimi przysmakami połączone z brakiem odpowiedniej ilości ruchu skutkuje niekorzystnymi zmianami w organizmie psa i kota i skutkuje nadwagą, a później otyłością.

Dlaczego mój pies tyje?

Dwie najbardziej powszechne i oczywiste przyczyny zostały opisane wyżej. W dużej ilości przypadków włączenie większej ilości ruchu i podawanie właściwej ilości pokarmu zapewni odpowiednią wagę zwierzaka. Jednak jeśli mimo to nasz pies lub kot nadal tyje, może to być spowodowane problemami ze zdrowiem. Do otyłości prowadzą m.in. zaburzenia endokrynologiczne (powodowane np. niedoczynnością tarczycy), podawane leki, podeszły wiek. Zbędne kilogramy mogą pojawić się również po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Ponadto niektóre rasy mają predyspozycje genetyczne do otyłości. Najbardziej narażone rasy to cocker spaniel, owczarek szetlandzki, labrador, jamnik.

Konsekwencje zbyt dużej wagi psów

To punkt, który najczęściej bagatelizujemy. Jednak konsekwencje otyłości mogą w prosty sposób prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia zwierzaka! Choroby i schorzenia powodowane zbędnymi kilogramami dotykają większości narządów i układów. U otyłych psów zwiększa się niewydolność serca, prowadzi do nadciśnienia i zaburzeń oddechowych. Może powodować zaburzenia funkcjonowania tarczycy i układu moczowego (np. problemy z nietrzymaniem moczu). Nadwaga skutkuje również problemami skórnymi i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Otyłe czworonogi częściej też chorują na cukrzycę.

Mój pies jest otyły jak mu pomóc?

Jeśli zauważymy, że nasz pies lub kot waży więcej niż powinien, nie należy zwlekać z podjęciem działania. Na początek dobrze jest zwrócić się do weterynarza, zrobić podstawowe badania i wybrać właściwy sposób zmniejszenia wagi ciała. Następnym krokiem jaki powinniśmy podjąć, jest zapoznanie się z normami żywieniowymi dla rasy naszego pupila. Będzie wymagało to od nas większej ilości pracy niż poprzednio przygotowywanie zbilansowanych pokarmów, odpowiednie pory karmienia, zwracanie uwagi na podawaną karmę. Zamiana karmy na specjalistyczną, dedykowaną psom z nadwagą również pomoże poradzić sobie z dodatkowymi kilogramami. Obowiązkowym elementem odchudzania jest także zwiększenie ilości ruchu dodatkowe spacery, zabawy, bieganie będą służyły zdrowiu zwierzaka, jak i naszemu.

Profilaktyka, czyli zdrowe żywienie

Aby skutecznie zapobiegać otyłości i nadwadze psów oraz kotów należy w praktyce stosować zdrowe nawyki żywieniowe. Jednym z najważniejszych błędów, jaki popełniamy przygotowując posiłki jest podawanie czworonogom domowego jedzenia. Jest ono bardziej kaloryczne, nie służy zwierzakom i nie dostarcza im prawidłowych wartości odżywczych. Jeśli tak karmisz swojego pupila, zacznij wprowadzać do jego jadłospisu więcej odżywczej karmy. Odstaw przekąski i smakołyki, te które podajesz w trakcie treningu zalicz jako jeden z posiłków. Zadbaj o jedzenie o właściwych porach stały dostęp do miski z pokarmem może nie działać korzystnie. W zamian dbaj o miskę ze świeżą wodą.

Otyły kot

Jak wprowadzić czworonogowi więcej ruchu?

Jeśli Twój pies lub kot spędzają większą część dnia leżąc na kanapie albo wygrzewając się na kaloryferze wprowadź do ich codzienności więcej aktywności fizycznej. Spacery z psem możesz codziennie wydłużać albo poprosić domowników, aby wychodzili z pupilem o różnych porach dnia. Swojego kota zaproś do zabawy, sprowokuj do biegania lub gonienia zabawki.

Kilka niewielkich zmian wprowadzonych do rozkładu dnia może bardzo korzystnie wpłynąć na organizm zwierzaka. Nie powinniśmy bagatelizować zagrożeń, jakie niesie ze sobą otyłość zdrowe odżywianie i ruch to nie moda, ale droga do zdrowia dla każdego człowieka i zwierzaka!

Facebookmail