Kot rosyjski

Kot rosyjski
Facebookmail

Kot rosyjski – opis gatunku

Koty tego gatunku są średniej wielkości. Ich waga waha się w przedziale od trzech i pół do pięciu i pół kg. Charakteryzują się długą oraz smukłą sylwetkę. Ich wygląd postrzegany jest jako niezwykle elegancki oraz dostojny. Charakterystyczny dla tej rasy jest także lekko odwrócony układ warg. Niektórzy właściciele tych kotów porównują wygląd pyszczka do wyglądu Mona Lizy. Przedstawiciele tego gatunku posiadają długie kończyny, które zakończone są delikatnie zaokrąglonymi pazurami. Ich głowa posiada proste linie. Czoło oraz cała czaszka są lekko spłaszczone. Uszy powinny być szersze u nasady, natomiast małżowiny muszą być skierowane do przodu. Od lat, oczy tych kotów fascynują ich właścicieli. Są duże i w kształcie migdała. Są lekko skośne ustawione. Najbardziej hipnotyzujący jednak jest ich intensywny, zielony kolor. Wzorzec rasy opisuje także wygląd szyi. Powinna być ona długa oraz smukła. Koty rosyjskie posiadają długie lub krótsze futro, w zależności od konkretnej odmiany. Włos jest bardzo delikatny, wręcz jedwabisty. Bardzo przyjemne w dotyku futro, sprawia, że pieszczoty oraz wszelkie zabawy z tym zwierzęciem sprawiają sporo radości właścicielom. Należy mieć na uwadze fakt, że dłuższe przebywanie na słońcu może lekko przyciemnić sierść.

Przeprowadzając opis gatunku kota rosyjskiego nie sposób pominąć jego charakter. Są to zwierzęta obdarzone dużym temperamentem. Niezwykła ciekawość świata oraz towarzyskość sprawiają, że koty z chęcią odkrywają nowe przestrzenie i nawiązują nowe znajomości. Bardzo chętnie wspinają się na wysokości. Z tego też powodu warto zwracać uwagę na meble znajdujące się w ich otoczeniu. Z drugiej jednak strony są to zwierzęta stabilne oraz spokojne. Nie przepadają za zbytnim zamieszaniem oraz chaosem, chyba, że to właśnie one znajdują się w centrum uwagi. Są bardzo wrażliwe i czułe, uwielbiają pieszczoty oraz wszelkie zabawy. Bardzo przywiązują się do właściciela i uwielbiają jego towarzystwo. Do obcych są raczej nieufne i musi upłynąć trochę czasu, zanim zaakceptują nową osobę w grupie.

Kot rosyjski cena

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski jest rasą pochodzącą z zachodniej Rosji. Swojego stworzenia nie zawdzięczają praktykom hodowców, te koty wyewoluowały w sposób naturalny, na drodze selekcji naturalnej, by przystosować się do panujących warunków. Inna nazwa tej rasy to kot archangielski lub też kot Maltański. Ta rasa kotów przybyła do Europy na statkach handlowych. Tam też te czworonogi pełniły funkcję maskotek, a także pomagały uporać się marynarzom z plagą gryzoni. Kot rosyjski niebieski w zależności od barwy swojego futra może przybierać różne potoczne nazwy. Popularne jest także określenie kot rosyjski czarny lub też kot rosyjski błękitny. Co ciekawe, ta rasa kotów w pewnym momencie praktycznie całkowicie wymarła i została ocalona dzięki krzyżówkom z kotami orientalnymi. Obecnie, wzorzec rasy powrócił do pierwotnego typu. Dziś miłośnicy tych kotów mogą podziwiać je w pierwotnej postaci.

Kot rosyjski cena

Ta rasa kotów postrzegana jest jako bardzo elegancka oraz dostojna. Decydując się na posiadanie takiego zwierzęcia, przyszli właściciele muszą być przygotowani na koszt rzędu 2000 zł. Jest to oczywiście stawka obowiązująca w przypadku kociaków z rodowodem. W zależności od renomy hodowcy, cena ta może być wyższa lub też niższa. Bez wątpienia, ze względu na swój wspaniały wygląd oraz cudowne usposobienie, kot rosyjski niebieski wart jest każdej ceny.

Kot rosyjski – hodowla

Kot rosyjski przybył do Europy na początku XIX wieku. Od tego czasu, hodowcy tych zwierząt nieustannie robią wszystko, aby uwydatnić najbardziej atrakcyjne cechy wyglądu oraz charakteru tych zwierząt. Koty rosyjskie cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii. Koty tej rasy posiadał także papież Jan Paweł II. Hodowla tych zwierząt może być bardzo lukratywna, pod warunkiem, że oferowane kocięta będą spełniać wszystkie wzorce rasy.

Kot rosyjski niebieski

Opinie

Opinie na temat tych kotów są z reguły bardzo pozytywne. Właściciele chwalą się, że są to zwierzęta, które wprost kochają życie rodzinne. W Internecie możemy także się natknąć na opinie negatywne. Te zarzucają z kolei kotom rosyjskim, że za wszelką cenę starają się być w centrum uwagi. Jeżeli właściciel je ignoruje, robią wszystko, aby zwrócić jego uwagę. Koty rosyjskie niebieskie szybko przywiązują się do swojego właściciela. Wybierają jednego członka rodziny i to z nim śpią najchętniej oraz spędzają większość czasu. Są to koty, które charakteryzują się bardzo dostojnym oraz eleganckim wyglądem. Co więcej, są też bardzo inteligentne i szybko uczą się reguł panujących w domu. Z chęcią przyswajają nową wiedzę. Ich inteligencja definiuje także indywidualne podejście do każdego członka rodziny. Opinia na temat tych kotów wystawiana przez cierpliwych właścicieli jest bardzo pozytywna. Cenią sobie oni spokój ducha oraz ciche usposobienie.

Kot rosyjski długowłosy i krótkowłosy

Kot rosyjski długowłosy posiada długą sierść, która jest niezmiernie przyjemna w dotyku, wręcz jedwabista. Z biegiem lat, podczas których hodowcy nieustannie starali się wyodrębnić konkretne geny odpowiadające za cechy wyglądu tych zwierząt, udało się uzyskać odmianę nazywaną Kot Rosyjski Krótkowłosy. Te zwierzęta posiadają znacznie krótszą sierść. Jest to ukłon w stronę wygody właścicieli. Zwierzęta z krótką sierścią nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji oraz częstego wyczesywania sierści. Oczywiście, między miłośnikami tej rasy kotów toczą się nieustające spory o to, który kot prezentuje się bardziej dostojnie. Pewna grupa uważa, że jest to kot rosyjski długowłosy, natomiast inna grupa twierdzi, że to kot rosyjski krótkowłosy jest bardziej elegancki. Oczywiście, taki spór jest ciężki do rozstrzygnięcia i zależy w dużej mierze od zmysłu estetycznego właścicieli oraz od ich podejścia do pielęgnacji tych zwierząt.

Kot rosyjski – zdrowie

Koty rosyjskie mają naturalne pochodzenie, ich cechy wyglądu spowodowane są w dużej mierze warunkami panującymi na terenach, gdzie zamieszkiwali ich przodkowie. Związane to jest oczywiście z naturalną drogą selekcji oraz sposobem rozmnażania tych zwierząt. Z tego też powodu, kot rosyjski raczej nie posiada wielu wrodzonych wad genetycznych. Oficjalnie nie można się natknąć na żadne informacje dotyczące chorób dziedziczonych przez tą rasę. Niemniej, zdrowie tych kotów także czasem może podupaść.

Rosyjski kot niebieski

Najczęstszą chorobą, która dotyka przedstawicieli tej rasy jest kamica moczowa. Mocz może zamieniać się w kryształki, które z biegiem czasu potrafią tworzyć większe struktury, nazywane kamieniami moczowymi. W większości wypadków, takie schorzenie można usunąć poprzez zabieg operacyjny. Właściciele nieustannie powinni monitorować, czy czasami kot nie przejawia problemów z oddawaniem moczu. Kolejna choroba, która ma wpływ na zdrowie tych kotów, to niewydolność nerek. Jeżeli twój podopieczny ma zwiększone pragnienie, a także w ostatnim czasie zmalała jego waga, to najprawdopodobniej cierpi na taką przypadłość. Dodatkowymi objawami są wymioty oraz apatia, a także nadmierne oddawanie moczu.

Kot rosyjski – wady i zalety

Decydując się na zakup lub adopcję kota tej rasy, warto dokładnie poznać jej wady i zalety. Kot rosyjski charakteryzuje się pięknym umaszczeniem. Dodatkowo jego charakter nie powinien sprawić właścicielom większych problemów. Jest to stworzenie niezwykle spokojne oraz towarzyskie. Kot rosyjski jest inteligentny i z łatwością przyswaja sobie nowe wiadomości. Jego wygląd jest niezwykle dostojny, a futro bardzo przyjemne w dotyku. Zwierzę uwielbia wszelkie pieszczoty, jest niezwykle potulne, a co więcej, uwielbia spędzać czas z dziećmi. Kot ten bardzo przywiązuję się do właściciela i z chęcią z nim śpi. Jeżeli jednak nie poświęcimy przedstawicielowi tej rasy wystarczająco dużo uwagi, może okazać się nieco natarczywy oraz uciążliwy. Niektóre jego zachowania mogą być podyktowane przez czystą złośliwość. Niestety, kot rosyjski nie przepada za towarzystwem innych kotów, uważa, że przestrzeń mieszkania powinna być zarezerwowana tylko i wyłącznie dla niego oraz innych ludzkich domowników.

Kot rosyjski – cena

Dla prawdziwych miłośników tych kotów, cena nie gra roli, jeżeli w grę wchodzi ich ukochany zwierzak. Jednak cena rynkowa kotów rosyjskich zależy głównie od tego, czy posiadają rodowód, czy nie. Za kociaki z rodowodem, przyszłym właścicielom przyjdzie zapłacić około 2000 zł. Oczywiście, dokładny koszt zależy od renomy hodowcy oraz tego, jak bardzo rodzice kociaka zbliżyli się do wymarzonego wzorca rasy.

Kot rosyjski opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *