Kot rosyjski

Kot rosyjski

Kot rosyjski to rasa obdarzona wyjątkowo czarującym wyglądem, a przy tym niebanalnym temperamentem. Koty te są wyjątkowo towarzyskie, inteligentne i ciekawe świata, dzięki czemu stanowią idealnych towarzyszy rodzin. Dowiedz się więcej o tej przepięknej rasie kotów.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3-5 kg

wzrost: do 30 cm

 maść srebrna, niebieska, szara
długość życia  od 15 do 20 lat
główne cechy  inteligentne, energiczne, towarzyskie

Kot rosyjski niebieski – wygląd i wzorzec rasy

Koty tej rasy są średniej wielkości, a ich waga waha się w przedziale od 3 do 5 kg. Osiągają one do 30 cm wzrostu i charakteryzują się długą oraz smukłą sylwetką. Ich wygląd postrzegany jest jako niezwykle elegancki oraz dostojny.  Koty te przykuwają spojrzenie swoją nietypową maścią, która przybiera formę równomiernego błękitnego koloru o srebrnym zakończeniu włosa, który wydaje się “błyszczeć”.

Koty te posiadają długie kończyny, które zakończone są delikatnie zaokrąglonymi pazurami. Ich czoło oraz kształt czaszki są lekko spłaszczone. Uszy powinny być szersze u nasady, natomiast małżowiny są skierowane do przodu. Oczy tych kotów zasługują na szczególną uwagę – są one duże i mają migdałowy kształt, przy czym są lekko skośne ustawione. Ich intensywny, zielony kolor przykuwa uwagę. Charakterystyczny dla tej rasy jest także lekko odwrócony układ warg. Niektórzy właściciele tych kotów porównują wygląd pyszczka do wyglądu Mony Lisy. Wzorzec rasy opisuje także wygląd szyi, która powinna być długa oraz smukła. 

Koty rosyjskie posiadają długie lub krótkie futro, w zależności od odmiany. Ich włos jest bardzo delikatny, wręcz jedwabisty. Bardzo przyjemne w dotyku futro sprawia, że pieszczoty sprawiają sporo radości właścicielom. Należy mieć na uwadze, że dłuższe przebywanie kota na słońcu może lekko przyciemnić sierść.

Kot rosyjski długowłosy i krótkowłosy

Kot rosyjski długowłosy posiada długą sierść, która jest jedwabista w dotyku. Z biegiem lat hodowcy starali się wyodrębnić konkretne geny odpowiadające za pewne cechy wyglądu tych zwierząt. W wyniku tych działań udało się uzyskać drugą odmianę – jest to kot rosyjski krótkowłosy. Te koty posiadają znacznie krótszą sierść, dzięki czemu nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji oraz częstego wyczesywania sierści. Między miłośnikami tej rasy kotów toczą się nieustające spory o to, która odmiana prezentuje się bardziej dostojnie. Opinie zależą w dużej mierze od zmysłu estetycznego właścicieli.

Kot rosyjski opis rasy

Kocięta i hodowla

Koty rosyjskie przybyły do Europy na początku XIX wieku. Od tego czasu zyskały dużą popularność, a ich hodowcy starają się uwydatnić najbardziej atrakcyjne cechy wyglądu oraz charakteru tych zwierząt. Koty rosyjskie cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii. Kota tej rasy posiadał także papież Jan Paweł II. Hodowla tych zwierząt może być zatem bardzo lukratywna, pod warunkiem, że oferowane kocięta będą spełniać wszystkie wzorce rasy.

Przed podjęciem decyzji o adopcji kociaka należy dobrze rozważyć wybór odpowiedniej hodowli. Zalecamy adopcję wyłącznie z renomowanej, zarejestrowanej hodowli, gdyż dzięki temu poznasz dokładny stan zdrowia kota i jego rodziców, a także będziesz miał pewność, że hodowla jest prowadzona w sposób etyczny.

Kot rosyjski cena

Kot rosyjski niebieski

Ta rasa kotów postrzegana jest jako bardzo elegancka oraz dostojna. Ich cena rynkowa wynosi około 1500 do 2000 zł. Dokładny koszt zależy od renomy hodowcy oraz od tego, do jakiego stopnia kociak spełnia założenia wzorca rasy.

Historia rasy

Kot rosyjski cena

Koty rosyjskie niebieskie to rasa wywodząca się prawdopodobnie z okolic Archangielska leżącego w północnej części Rosji, nad Morzem Białym. Dzisiaj stosuje się kilka określeń dla tej arystokratycznej rasy – rosyjski niebieski, archangielski, hiszpański oraz maltański. Rasa rozwinęła się bez udziału człowieka – żyły one dziko i stadnie, a dzięki swojej izolacji geograficznej uniknęły ingerencji ludzkiej w ich fizjonomię.

Swój unikalny wygląd zwierzęta te zawdzięczają przystosowaniu się do surowego klimatu i panujących w tym regionie warunków atmosferycznych. Dzięki niskim temperaturom i sporym opadom śniegu przez lata podtrzymał się recesywny gen koloru czarnego kotów, który wpływa na charakterystyczne umaszczenie tej rasy. Po latach swobodnego życia na wolności, koty te trafiły na dwór carski, stając się ulubieńcami Mikołaja I, a także budząc zachwyt angielskiej królowej – Wiktorii.

Prawdziwa ekspansja kotów rosyjskich niebieskich na świat rozpoczęła się wraz z powstaniem mitu, iż rasa ta przynosi olbrzymie szczęście na morzu. Zwierzęta zaczęto zabierać na statki i masowo przewozić na Wyspy Brytyjskie już na początku XIX wieku. Koty rosyjskie niebieskie z powodzeniem zagościły w domach arystokracji, zachwycając angielską śmietankę towarzyską swoją gracją i tajemniczym uśmiechem.

Po II Wojnie Światowej rasa ta niestety praktycznie całkowicie wyginęła na terenie Anglii. W latach 60. XX wieku w Skandynawii podjęto próbę jej odtworzenia, decydując się na skrzyżowanie z innymi rasami. Koty rosyjskie zyskały bardziej orientalny wygląd, a wszystko to dzięki połączeniu ich z kotami syjamskimi. Do Polski koty rosyjskie zawitały w 1990 roku. Od tamtego czasu ich popularność stale rośnie, a liczba miłośników tych zwierząt w naszym kraju dziś sięga tysięcy.

Kot rosyjski – charakter i usposobienie

Są to zwierzęta obdarzone dużym temperamentem. Niezwykła ciekawość świata, a także towarzyskość sprawiają, że koty z chęcią odkrywają nowe przestrzenie i nawiązują nowe znajomości. Bardzo chętnie wspinają się na wysokości, z tego też powodu warto zwracać uwagę na meble znajdujące się w ich otoczeniu. Z drugiej jednak strony są to zwierzęta zrównoważone oraz spokojne, nie przepadają za zamieszaniem. Są także bardzo wrażliwe i czułe, uwielbiają pieszczoty oraz wszelkie zabawy. Koty rosyjskie niebieskie szybko przywiązują się do swojego właściciela. Wybierają jednego członka rodziny i to z nim śpią najchętniej oraz spędzają większość czasu. Wobec obcych są raczej nieufne i musi upłynąć trochę czasu, zanim zaakceptują nową osobę w grupie. Bywają jednak opinie, że koty te za wszelką cenę starają się być w centrum uwagi, a jeżeli właściciel je ignoruje, robią wszystko, aby zwrócić jego uwagę. 

Co więcej, są one także bardzo inteligentne i szybko uczą się reguł panujących w domu. Ich inteligencja definiuje także indywidualne podejście do każdego członka rodziny.

Koty te nie lubią samotności, dlatego nie są dobrym wyborem dla osób spędzających dużo czasu poza domem.

Wychowanie i tresura

Koty te są wyjątkowo towarzyskie i silnie się przywiązują, ponadto są bardzo inteligentne. Jednak ich wrodzona ciekawość w połączeniu z temperamentem sprawiają, że wymagają one cierpliwego podejścia. Nie stosuj żadnych metod awersyjnych, lecz zamiast tego postaw na metody pozytywnego wzmocnienia. W czasie lekcji możesz kota nagradzać za dobre sprawowanie smakołykami.

Nauka zasad panujących w nowym domu powinna zacząć się już od pierwszych dni. Pamiętaj także, aby zapewnić kotu odpowiednią socjalizację. Dzięki niej kot doskonale odnajdzie się w towarzystwie innych zwierząt. Będzie się też dobrze czuł ze starszymi dziećmi. Pamiętaj przy tym, że jest to rasa, która nie lubi wychodzić ani podróżować, a także źle znosi samotność.

Zabawki dla kota rosyjskiego

Koty te są niezwykle skore do zabawy i ciekawe świata, dlatego należy wyposażyć je w odpowiednie zabawki, które umilą ich czas. Wyposaż zatem pupila w akcesoria takie, jak piłeczkimyszki oraz wędki. Warto również wyposażyć kota w zabawki interaktywne, gdyż takie akcesoria doskonale aktywizują kota i skłaniają do myślenia przy zabawie, a także zapewniają zajęcie na długi czas. Co więcej, koty te kochają wspinaczkę, warto zatem wyposażyć je w drapak – najlepiej wysoki drapak dla kota.

Kot rosyjski – pielęgnacja

Koty te nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji – wystarczy je wyczesać odpowiednią szczotką dla kota raz w tygodniu. Warto mieć na uwadze, że trzeba czesać je delikatnie, ponieważ nieostrożne czesanie może uszkodzić strukturę futra.

Należy ponadto kontrolować stan pazurków kota i przycinać je w razie potrzeby, a także regularnie sprawdzać stan jamy ustnej oraz uszy pupila. Kąpiele nie są konieczne, jako że mruczek sam doskonale zadba o swoją czystość.

Dieta i żywienie

Każdy kot to mięsożerca, zatem w jego diecie nie może zabraknąć dużej ilości surowców pochodzenia zwierzęcego. Dieta kota powinna być bogata w białko, a także powinna zawierać niezbędną dawkę witamin i minerałów potrzebnych w kociej diecie. Karma musi także stanowić źródło tauryny oraz kwasów tłuszczowych. Dla kotów tej rasy poleca się wysokiej jakości komercyjną karmę suchą lub też mokrą. Karma mokra doskonale zapobiega odwodnieniu organizmu.

Koty te nie mają bardzo specyficznych potrzeb żywieniowych, lecz bywają łakome. Jeśli kot jest po sterylizacji lub ma tendencję do nadwagi, postaw na pokarmy dla kotów sterylizowanych lub karmy typu light.

Właściciele mogą również zdecydować się na samodzielnie przygotowywaną dietę typu BARF, która wymaga jednak nie tylko regularnej suplementacji, ale także doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych kotów.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Zdrowie i długość życia

Rosyjski kot niebieski

Koty rosyjskie mają naturalne pochodzenie, z tego też powodu rasa nie posiada wielu wrodzonych wad genetycznych, trudno jednak o rasę bez jakichkolwiek predyspozycji do pewnych schorzeń.

Najczęstszą chorobą, która dotyka koty tej rasy jest kamica moczowa. Mocz może zamieniać się w kryształki, które z biegiem czasu potrafią tworzyć większe struktury, nazywane kamieniami moczowymi. W większości wypadków takie schorzenie można usunąć poprzez zabieg operacyjny. Właściciele powinni monitorować, czy kot nie miewa problemów z oddawaniem moczu. Kolejna choroba, która występuje u tych kotów to niewydolność nerek. Jeżeli twój podopieczny ma zwiększone pragnienie, a także w ostatnim czasie zmalała jego waga, to może on cierpieć na tę przypadłość. Inne objawy to wymioty oraz apatia, a także nadmierne oddawanie moczu.

Rasa zalicza się do długowiecznych – może żyć od 15 do 20 lat.

Sprawdź: Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny i leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

Wybór odpowiedniego kota, którego charakter będzie pasował do osobowości właściciela nie jest łatwy. Decydując się na zakup czworonoga, należy rozpatrzyć więc wszystkie za i przeciw. Do zalet tej niezwykłej rasy zaliczyć można przede wszystkim jej odporność na choroby, która zapewnia długowieczność zwierzęcia. Dodatkowym atutem jest także niezwykle łatwa pielęgnacja sierści, z którą poradzi sobie osoba w każdym wieku. Jednakże największym i bezkonkurencyjnym plusem kotów rosyjskich niebieskich jest ich wspaniały charakter. Dzięki swojej lojalności i otwartości na innych domowników, rasa ta jest idealnym towarzyszem każdej rodziny, a także innych zwierząt domowych.

Koty rosyjskie niebieskie mają też swoje wady, a jedną z nich jest trudność w znoszeniu zmian środowiska oraz spora podatność na stres. Zwierzęta te wykazują również sporą nieśmiałość względem nieznajomych osób. Jeżeli więc jesteśmy osobami, które często zmieniają miejsca zamieszkania, dużo podróżują lub większość dnia spędzają w pracy, poza domem, rasa ta okaże się kiepskim wyborem. Koty te potrzebują przede wszystkim stworzenia silnej więzi ze swoim właścicielem i jego obecności – inaczej zwierzę będzie nieszczęśliwe i trudne w wychowaniu.

Kot rosyjski niebieski – ciekawostki

Niektórzy badacze i pasjonaci kotów rosyjskich niebieskich doszukują się ich korzeni w takich rasach jak chartreux, inaczej nazywaną kartuską, a także w rasie koratów. Wszystkie trzy rasy wykazują niezwykle podobny wzorzec oraz charakter, jednakże pochodzą z oddalonych od siebie regionów – rasa chartreux pochodzi z Francji, natomiast koraty swoje korzenie mają w Tajlandii.

Mówi się, że koty rosyjskie niebieskie stale się uśmiechają. Stwierdzenie to wzięło się ze specyficznej budowy pyszczka zwierzęcia, gdyż lekko uniesione poduszeczki wąsów dają efekt “zadziornego uśmiechu”.

Posiadaczem dwóch kotek rosyjskich niebieskich był papież Jan Paweł II – zamieszkiwały Watykan i były ulubienicami Polaka.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Felix, Leo, Zenon, Benek, Behemot, Mozart, Zorro, Cezar, Onyks, Batman, Figiel, Hektor. Amber, Perła, Dama, Psota, Lola, Nutka, Diana, Atena, Tosia, Bajka, Doris, Zoja.

Najczęściej zadawane pytania

Kot rosyjski niebieski ile żyje

Żyją średnio 15 do 20 lat.

Ile kosztuje kot rosyjski niebieski

Kosztują w granicach 1500 do 2500 zł.

Jak wygląda kot rosyjski

To średniej wielkości kot o długich i smukłych nogach oraz długim ogonie. Mają charakterystyczne niebieskoszare umaszczenie i krótką sierść.

Ile waży kot rosyjski niebieski

Ważą one 3 do 5 kg.

Kot rosyjski jaki jest

Koty te są energiczne, towarzyskie i skore do zabawy. Cenią sobie spokój i mocno się przywiązują do rodziny.

Kot rosyjski jaka karma

Poleca się stosowanie wysokiej jakości karmy komercyjnej bogatej w białko i zawierającej niezbędną w kociej diecie taurynę.

Kot rosyjski niebieski jak dbac

Koty te nie są wymagające w pielęgnacji – wystarczy regularnie wyczesywać ich sierść od czasu do czasu, a także sprawdzać stan pazurków i przycinać je w razie potrzeby. Kontroluj też stan oczu i uszu.

Kot rosyjski jak wychować

Koty te są bardzo towarzyskie i inteligentne oraz szybko się uczą. Postaw na wychowanie oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia i zadbaj o socjalizację kota.

Data publikacji: 26.02.2018

Udostępnij