Border Collie

Border Collie

Border Collie – charakter

Border collie to pies, który, pomimo swych małych rozmiarów, posiada nieograniczone pokłady energii. Jest zwierzęciem bardzo żywotnym, a jednocześnie niezwykle inteligentnym. To inteligencja była niezbędna do wykonywania roli, do jakiej został przeznaczony. Te psy bowiem początkowo były psami typowo pasterskimi, które poruszały się po terenie na ugiętych nogach. Niepozorne rozmiary nie przeszkadzają tym czworonogom wymuszać posłuszeństwa na innych zwierzętach, szczególnie na owcach. Uderzając w bok ciała lub też szczekając, Border Collie potrafi doskonale zdyscyplinować owcę. Ta niezwykle istotna rola oczywiście nie jest już wymagana w domowych warunkach.

Właściciele tych psów dzieląc z nimi przestrzeń własnego mieszkania, nie wymagają już od nich wywierania wpływu na inne zwierzęta. Jednak nadal są to psy bardzo aktywne, często ta aktywność może wywoływać pewien dyskomfort wśród ich właścicieli. Oczywiście, można sobie z tym poradzić, zapewniając psu wystarczającą ilość codziennej dawki aktywności fizycznej. Angażując się w wychowanie tego czworonoga, należy więc dostarczać mnóstwo bodźców fizycznych oraz psychicznych. Szczególnie czynności absorbujące fizycznie oraz psychicznie sprawią, że Border Collie poczuje się szczęśliwy oraz spełniony. Charakter tego psa oraz idący z nim w parze nadmiar energii można oczywiście okiełznać, np. zachęcając psa do różnorodnych zabaw.

Jednocześnie nie można zapominać o tym, że nadmiar zabawy oraz przyzwyczajenie pupila do tego, że cały czas będzie znajdować się w centrum uwagi, może także przynieść opłakane skutki. Warto znaleźć odpowiedni złoty środek, który pozwoli wybiegać oraz zmęczyć się psu, a jednocześnie pozostawi mu także nieco przestrzeni dla siebie podczas dnia. Sprawi to, że Border Collie doskonale poradzi sobie we własnym towarzystwie i nie będzie wymagać od właściciela jego nieustannego towarzystwa. Każda zabawa, która będzie wymagała odpowiedniej pracy oraz wysiłku od pupila, powinna być zwieńczona odpowiednim odpoczynkiem. W ten sposób dasz jasny komunikat, że po wykonanej pracy nadszedł czas przerwy, podczas której pies samotnie spędzi czas w swoim posłaniu.

Hodowla Border Collie

Border Collie – hodowla

Hodowla tej rasy psów może być całkiem opłacalna, oczywiście, jeżeli będziemy zwracać uwagę na wszelkie wzorce tej rasy. O ile maść psa jest dopuszczalna praktycznie w każdym przypadku ( jednak biel nie powinna zajmować więcej niż 30% ciała), tak wielkość tego czworonoga jest już dokładnie opisana. Wysokość Border Collie w kłębie powinna wynosić do 53 cm, natomiast suczki mogą być nieco mniejsze. Hodowla Border Collie powinna także kłaść chociaż minimalny nacisk na szkolenie psa, albo chociaż przyzwyczajać go do regularnego szkolenia. Jest to bowiem rasa niezwykle inteligentna, która uwielbia uczyć się nowych rzeczy. Jednak, aby pies wykonywał wszystkie nasze polecenia chętniej i natychmiast, niezbędna jest odpowiednia konsekwencja podczas jego wychowania.

Karmy dedykowane Border Collie

Border Collie – historia rasy

Border Collie to brytyjskie psy pasterskie, które miały za zadanie wykonywać prace związane z wypasem owiec w każdych możliwych warunkach atmosferycznych. Z tego też powodu, są to psy bardzo inteligentne oraz zdolne do szybkiej nauki. Potrafią doskonale wpływać na zachowanie innych zwierząt, zwłaszcza owiec. Wykorzystują do tego szczekanie oraz sugestywne spojrzenie. Za ich bezpośrednich przodków uważa się krzyżówkę miejscowych psów z rejonów Wielkiej Brytanii z psami, które przybyły wraz z wikingami. Były to sporych rozmiarów czworonogi wykorzystywane do ochrony bydła.

Na pierwsze wzmianki o tych psach, które kochają pracę, możemy już natrafić w zapiskach z roku 943. Dokładny opis tej rasy psów pochodzi z 1573 roku z książki  Johannesa Caina. Od tego stulecia nieustannie rosła liczba tych psów występujących w zagrodach w Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni lat ta rasa rozprzestrzeniła się po całej Europie i z czasem zaczęła trafiać także do domów, gdzie owce i bydło nie występowały w ogóle. Z tego też powodu niektóre psy zatraciły nieco instynkt do pracy.

Border Collie – temperament

Z pewnością od właścicieli tych psów wymaga się sporo poświęconego czasu oraz włożonej energii, aby okiełznać gorący temperament Border Collie. Nadpobudliwość oraz żywiołowość tego zwierzęcia może bowiem być przyczyną niemałych kłopotów. Border Collie jest uparty, a przy tym niezwykle inteligentny oraz sprytny. Takie połączenie może być bardzo kłopotliwe dla wszystkich świeżo upieczonych właścicieli. Najważniejsza jednak jest nieustanna konsekwencja oraz dokładne zarysowanie wszelkich panujących w domu reguł. Pod żadnym pozorem nie można oczywiście takiego psa bić. Wpłynie to bowiem bardzo negatywnie na jego charakter oraz na dalszy rozwój. W zupełności wystarczy opanowanie oraz spora doza cierpliwości, połączone z nieprzerwaną konsekwencją w działaniu.

Border Collie – waga

Z powodu jego niezwykłej aktywności oraz zapału do pracy, naprawdę bardzo ciężko jest spowodować, aby border collie cierpiał na nadwagę. Waga tego czworonoga powinna mieścić się w granicach od 15 do 20 kg. Oczywiście, są to wartości przypisane dla psów, suczki są nieco mniejsze oraz drobniejsze, a ich przewidziana waga powinna oscylować w granicach od 12 do 18 kg.

Umiejętności Border Collie

Border Collie – umiejętności

Umiejętności Border Collie są przede wszystkim związane z możliwością pracy ze stadem. Pies ten porusza się na lekko ugiętych łapach, co jest powiązane z jego stosunkowo bliskim spokrewnieniem z wilkami. Podczas takich delikatnych ruchów, jego głowa jest lekko spuszczona w dół, natomiast wzrok nieustannie zwrócony w stronę zwierząt. Wywołując w nich pewien dyskomfort, jednocześnie zmusza ich do posłuszeństwa. To właśnie szczekanie oraz to hipnotyzujące spojrzenie pozwala poprowadzić stado do celu.

Border Collie posiada znakomity zmysł koncentracji i podczas wykonywania zadania nie potrafi skupić się na niczym innym. Jest całkowicie oddany swojemu zadaniu. Podczas pracy reaguje na każde polecenie wydawane przez pasterza. Co więcej, doskonale pracuje w grupie z innymi psami.

Kolejna umiejętność Border Collie jest związana z odnajdywaniem zagubionych owiec. Bez problemu potrafi je wytropić oraz zmusić do tego, by z powrotem wróciły do stada. Jednak istnieją także inne umiejętności, jakimi może się poszczycić. Umiejętności nie ograniczają się tylko i wyłącznie do wypasu owiec, bowiem ogromna inteligencja oraz chęć do nauki przekładają się także na inne płaszczyzny. Psy te doskonale sprawdzają się jako psy ratownicze, a także tropiące lub też pomocnicze w policji – znakomicie wykrywają wszelkiego rodzaju narkotyki. Co więcej, chociaż jest to może mniej praktyczna umiejętność, Border Collie doskonale aportują w locie. Z tej też przyczyny uwielbiają grać we Frisbee, a także bawić się piłką.

Border Collie – pielęgnacja

Border Collie nie wymaga od właściciela ogromnego poświęcenia oraz czasochłonnych czynności. Pielęgnacja powinna obejmować przede wszystkim regularne wyczesywanie sierści. Czynność tą warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście, należy robić to częściej w wypadku, kiedy występują okresy intensywnego linienia. W takim przypadku można go wyczesywać nawet codziennie. Na dodatek warto zadbać o czystość. Pielęgnując border Collie wykonuj kąpiel z zastosowaniem szamponu przeznaczonego dla psów.

Border Collie – szczeniak

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy warto posiadać Border Collie, to pamiętaj, że to nie tylko pies doskonale wykonujący swoją pracę oraz z chęcią przyswajający nową wiedzę, ale, przede wszystkim, doskonały przyjaciel rodziny. Warto więc zrobić wszystko, aby pies czuł się dobrze w domu już od pierwszych godzin obecności.

Szczeniak tej rasy powinien trafić do nowych właścicieli nie wcześniej, niż w wieku 7 tygodni. Wtedy będzie już to wykształcony pies, który zdążył się nauczyć zachowań socjalnych od swojej mamy oraz od swojego rodzeństwa. Hodowla tych psów powinna kłaść nacisk na wpojenie w młode główki odpowiednich relacji panujących wśród innych członków stada, w tym ludzi. W przeciwnym razie, wychowanie takiego psa może być nieco kłopotliwe, ponieważ młody szczeniak nie miał skąd wynieść odpowiednich wzorców. Szczeniak, który znajdzie się pod twoją opieką, powinien być wychowywany wśród ludzi, tak, by był przyzwyczajony do różnorodnych zachowań oraz atmosfery panującej w domu.

Szczeniak Border Collie

Szczeniaki border collie wymagają szczególnej troski. Już od pierwszych chwil musisz sprawić, aby pies czuł się dobrze w twoim towarzystwie i mógł w całości ci zaufać. Więc co zrobić, aby taki pies czuł się dobrze twoim towarzystwie? Szczeniaki przede wszystkim nie powinny tęsknić za opuszczonym domem, powinny zrozumieć, że w nowym otoczeniu są całkowicie potrzebne i kochane. Warto pamiętać o tym, że szczeniaki są pełne temperamentu i niezwykle ciekawskie. Jednakże nie powinno się tej ciekawości ograniczać. Szczeniaki Border Collie uwielbiają towarzystwo swojego właściciela, można więc na początku spać razem z nimi w łóżku, tak aby jeszcze szybciej i skuteczniej zacieśnić więzi.

Border Collie krótkowłosy

Border collie występuje w dwóch odmianach. Należą do nich border collie krótkowłosy oraz border collie półdługowłosy. Border collie krótkowłosy okryty jest gęstym włosem, który jest jednocześnie twardy. W przypadku odmiany posiadającej krótszy włos, niezmiernie ważna jest jego pielęgnacja. Oczywiście, ta polega na regularnym szczotkowaniu oraz kąpieli. Border Collie krótkowłosy wykazuje się mniejszą tendencją do plątania oraz filcowania włosów, jednak nie oznacza to, że ta odmiana psów nie wymaga codziennego używania szczotki.

Wady i zalety

Jak każda rada rasa psów, tak i Border Collie posiada swoje zalety oraz wady. Sprawdź więc, z czym wiąże się posiadanie takiego psa. Zalety i wady wymieniamy poniżej. Pamiętaj jednak o tym, że nieocenioną zaletą przewyższającą wszystkie „przeciw” jest to, że Border Collie może być po prostu doskonałym przyjacielem rodziny. Zacznijmy od zalet. Przede wszystkim jest to znakomity pies pasterski, który poradzi sobie w każdych warunkach atmosferycznych i doskonale odnajdzie się w każdej sytuacji. Jest bardzo oddany właścicielowi i z łatwością znajdzie wspólny język z dziećmi. To pies niebywale inteligentny, który uwielbia aktywność fizyczną i z radością uprawia wszelkie sporty. Jest przyjazny, zarówno w stosunku do innych ludzi, jak i do innych zwierząt. Wady wiążą się przede wszystkim z jego usposobieniem oraz temperamentem. Przede wszystkim pies taki wymagać będzie od właściciela sporo uwagi oraz wysiłku włożonego w to, aby Border Collie miał w ciągu dnia wystarczająco dużo aktywności fizycznej. Psy tej rasy źle znoszą odosobnienie, trzeba mieć to na uwadze.

Border Collie opis rasy
Udostępnij