Maltańczyk

Maltańczyk
Facebookmail

Maltańczyk – opis rasy

Maltańczyki to niewielkie psy, a ich wygląd niezmiernie cieszy oko. Jest to przede wszystkim niewielka rasa, raczej długowieczna.  Jej przedstawiciele mogą cieszyć się długim życiem – maltańczyk potrafi dożyć nawet kilkunastu lat. To pies z czaszką dłuższą niż kuf. Maltańczyk posiada nisko osadzony ogon oraz szeroką klatkę piersiową znajdującą się poniżej poziomu łokci. Jego sierść jest bardzo przyjemna w dotyku. Włos jest obfitej długości, a także znajduje się na całym ciele. Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na tą rasę psów ze względu na błyszczącą oraz bardzo delikatną w dotyku sierść, z którą mają do czynienia podczas pieszczot, które te psy uwielbiają. Opis rasy maltańczyka oczywiście charakteryzuje także uszy. Te powinny być w kształcie trójkątów, dokładnie przystające do boków głowy. Najczęściej spotkać możemy maltańczyki maści białej, rzadziej o kolorze kości słoniowej.

Maltańczyk – hodowla

Cena kształtuje się na różnych poziomach, w zależności od renomy hodowcy oraz od tego, jak bardzo rodzice szczeniaka zbliżyli się do wymarzonego wzorca. Hodowla tej rasy psów może być bardzo opłacalna, bowiem za maltańczyka przyszłym właścicielom przyjdzie zapłacić od 1000 do 3000 zł. Droższe są natomiast szczeniaki ze specjalnej linii koreańskiej. Zakup takiego psa to już koszt w granicach 9000 zł.

Maltańczyk – historia

Wbrew popularnej opinii, rasa tych psów wcale nie wzięła swojej nazwy od popularnej i ciepłej wyspy. Maltańczyk to słowo, które wyewoluowało od innego słowa oznaczającego Przystań. Psy będące pierwowzorem tej rasy początkowo zamieszkiwały liczne, nadmorskie porty. Maltańczyki wykorzystywano do walki z różnymi szkodnikami, przede wszystkim były szkolone, aby skutecznie polować na myszy oraz szczury, które znacznie utrudniały życie marynarzom w portach. Prawdopodobnie pierwsza wzmianka o tych psach pochodzi już w czwartego wieku przed naszą erą. Wtedy to Arystoteles opisywał małe pieski, które były często spotykane w Rzymie. Maltańczyki opisał także Strabon. Co więcej, tę rasę psów szczególnie upodobali sobie renesansowi malarze. Bardzo często przebywały na salonach jako maskotki pięknych dam w tamtym okresie.

Maltańczyk cena

Pielęgnacja, akcesoria

Pielęgnacja maltańczyka przede wszystkim polega się na regularnej kąpieli. Psy te są bardzo przyjacielskie, przywiązują się do właścicieli, dlatego często śpią z nimi w łóżku. Warto pamiętać o tym, aby wykąpać Maltańczyka po każdym spacerze, podczas którego się ubrudził. Już szczeniaka warto przyzwyczajać do kąpieli. Maltańczyk jest psem długowłosym, po kąpieli należy więc starannie go wysuszyć. Najlepiej użyć do tego celu suszarki, jednak powinniśmy zachować bezpieczną odległość, tak, aby czasem nie podrażnić oraz nie poparzyć skóry psa. Oczywiście, pod żadnym pozorem nie pozwólmy, aby woda dostała się do uszu czworonoga. W przeciwnym wypadku może to spowodować przewlekłe zapalenie oraz dyskomfort. Oprócz kąpieli, niesamowicie ważne jest także czesanie. Warto przygotować specjalną szczotkę oraz grzebień, wykorzystywane tylko podczas tej okazji. Czesanie powinno być podzielone na proces rozczesywania poszczególnych pasemek. Czynności oczywiście rozpoczynamy od brzucha, by następnie rozczesać łapy, a na samym końcu dopiero grzbiet. Pielęgnacja maltańczyka to oczywiście także wielka troska o jego uszy. Włosy z uszu należy regularnie wyrywać. Aby ograniczyć zdenerwowanie czworonoga, połóż go na plecach lub na brzuszku i mów delikatnym głosem, tak, aby się uspokoił. Uszy dodatkowo można czyścić od wewnątrz, używając delikatnie zwilżonego kosmetycznego wacika. Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj do tego celu patyczków do uszu.

Smycze, szelki, kagańce i inne akcesoria dla maltańczyków

 

 

Dorosłość

Maltańczyk będzie bardzo szybko rosnąć w początkowych miesiącach życia. Oczywiście, z każdym kolejnym miesiącem nie można zapominać o szczególnym szkoleniu. Głównie od tego, ile poświęcimy czasu naszemu szczeniakowi, będzie zależeć jego zachowanie w przyszłości. Jeżeli maltańczyk skończy 12 miesiąc życia, będzie już w pełni rozwinięty. Powinien się już zachowywać w miarę dojrzale i znać wszystkie reguły panujące w domu. Jednak nie powinniśmy zapominać o dalszym szkoleniu, bowiem pies uczy się całe życie i warto o tym pamiętać.

maltańczyk charakter

Mini Maltańczyk, żywienie

Warto w tym momencie rozprawić się z pewnym mitem, bowiem rasa mini maltańczyk nie istnieje. Mimo bardzo mocnego przekonania, że właściciel posiada miniaturową wersję maltańczyka, jest ono niestety błędne. Mini maltańczyk to nadal ta sama rasa, tylko nieco niedożywiona. Między bajki można więc wrzucić opowieści o tym, jak bardzo szczęśliwy jest maltańczyk, którego właścicielka nosi go regularnie w torebce. Taka miniaturka to żadna inna rasa, tylko po prostu pies, który nie dostał w porę swojego posiłku. Zagładzając swojego psa nie sprawisz, że będzie wyglądał okazale i zjawiskowo przez dłuższy okres czasu. Niedożywienie może powodować postępujące choroby, a także schorzenia układu kostnego. Co więcej, brak wystarczającej ilości pokarmu będzie negatywnie działał na temperament oraz aktywność tego pieska.

Karmy dedykowane maltańczykom

Maltańczyk – choroby

Maltańczyki to z reguły bardzo zdrowe psy, które w zdrowiu mogą przeżyć długie lata. Ta rasa jest niesamowicie długowieczna – pies może dożyć nawet wieku kilkunastu lat. Co więcej, swoją aktywność zachowuje nawet do późnych lat. To niesamowita zaleta dla wszystkich właścicieli, którzy uwielbiają patrzeć na swoje cztery nogi, które są zawsze radosne i skłonne do zabawy. W przypadku maltańczyka istnieje kilka popularnych schorzeń, których jednak można uniknąć. Jednak nic nie przyjdzie samo i trzeba w porę reagować, aby  nie przeoczyć momentu, kiedy prewencja schorzenia jest jeszcze możliwa.

Choroby nieodłącznie związane z tą rasą to przede wszystkim schorzenia zębów. Kamień nazębny może powodować zapalenia dziąseł, a nawet utratę wszystkich zębów. Bez względu na okoliczności powinniśmy zadbać o to, aby zęby były regularnie czyszczone. Oczywiście, można to zrobić u wyspecjalizowanego weterynarza, który posiada odpowiedni sprzęt do takiego zabiegu.

Choroby dotykają także oczy. Nadzwyczaj popularne są zapalenia spojówek. Co więcej, właściciele powinni zwracać uwagę na niedrożność kanalików łzowych. Bowiem takie schorzenie będzie powodować powstawanie nieatrakcyjnych dla naszego oka zacieków. Te z kolei sprawią, że ten niezwykle estetyczny piesek małych gabarytów nie będzie prezentował się tak okazale. Zaropiałe oczy dodatkowo przyczynią się do cierpienia pieska. Kolejne choroby maltańczyka związane są już ze schorzeniami ortopedycznymi. Bardzo często doskwierać  mu może martwica kości udowej, a także problemy ze stawami kolanowymi. Są to oczywiście schorzenia związane z genami, jednak można im skutecznie zapobiegać. By do zrobić,  dostarczaj twojemu czworonogowi odpowiedniego pokarmu i skrupulatne przestrzegaj opartej  na nim diety. Najlepiej zapobiegać schorzeniom ortopedycznym, niż później jest korygować chirurgicznie.  Wysokiej jakości sucha karma, bogata w wapń i mikroelementy działa najlepiej na kości i stawy – warto podawać ją regularnie. Pamiętajcie o tym, aby nie przekarmić pupila, bowiem każda kolejna warstwa niepotrzebnego tłuszczyku będzie negatywnie działać na jego kręgosłup oraz kondycję jego kości.

Pies maltańczyk

Maltańczyk – waga

Właściciele tych psów dobierając dietę dopasowaną do potrzeb psów, często zastanawiają się, ile dokładnie powinien ważyć Maltańczyk. Waga tego psa oczywiście będzie zależeć od naturalnych predyspozycji oraz wieku. Dorosły osobnik nie powinien ważyć mniej niż 2 kilogramy i więcej niż 4 kg. Najlepiej, regularnie sprawdzając odpowiednią wagę waszego pupila, zadbać o to, aby ważył w okolicach 3 kg. Będzie to rozwiązanie jak najbardziej rozsądne oraz proste do zrealizowania. Bowiem taka średnia waga spowoduje, że jednocześnie nie zagłodzicie waszego pupila, a z drugiej strony, nie wywołacie u niego nadmiernej otyłości. Otyłość może prowadzić do wady oraz schorzeń kręgosłupa. Dbając o prawidłową dietę maltańczyka, nie powinniśmy podawać mu żadnych słodyczy, pomimo faktu, że ta rasa psów po prostu je uwielbia. Dodatkowo warto karmić psa suchą karmą najwyższej jakości, która umożliwia łatwe porcjowanie oraz racjonowanie żywności. Powinna być wzbogacona o wapń, zwłaszcza, jeśli pies jest jeszcze młody.

Strzyżenie

Maltańczyki potrafią wywołać u swoich właścicieli niejeden uśmiech na twarzy i przysporzyć sporo radości. Szczeniaki są niesamowicie pocieszne i potrafią sprawić, że każdy nasz kolejny dzień będzie nabierał niesamowitych kolorów. Wraz z wiekiem,  maltańczyk staje się coraz większy, a jego sierść coraz dłuższa. Oczywiście, aby wasz czworonogi towarzysz wyglądał zawsze schludnie oraz cieszył oko, należy zadbać o jego regularne strzyżenie. Oczywiście, nigdy nie musicie robić tego samodzielnie. Jeżeli nie posiadacie odpowiednich zdolności fryzjerskich, możecie udać się do najbliższego fryzjera psów z dobrą renomą. Z pewnością będzie posiadał masę pomysłów i sugestii na temat tego, jak dokładnie powinien być ostrzyżony wasz pupil. Pamiętajcie o tym, że z powodu małych gabarytów, piesek z długą sierścią nie będzie prezentował się znakomicie. Trzeba więc zawsze dbać o to, aby sierść była raczej krótka, chociaż oczywiście czasem mogą występować wyjątki. Zwłaszcza jeżeli marzy nam się bardziej zróżnicowana fryzura przyozdabiająca naszego pieska. Tradycyjna fryzura maltańczyka wygląda następująco: jego tors jest pokryty sierścią obstrzyżoną krótko, z kolei na głowie sierść jest już nieco dłuższa, a włosy z bardzo wielką gracją opadają na uszy oraz szyję. Dodatkowo, taka fryzura maltańczyka może być uwieńczona stylową kokardą. Jeżeli nie posiadasz wystarczająco kreatywności lub też nie odnajdujesz się w świecie psich fryzur, to możesz skorzystać z Internetu. Tam znajdziesz mnóstwo zdjęć oraz publikacji dotyczących tego, jak może być ostrzyżony twój czworonożny przyjaciel. Odpowiednie strzyżenie takiego pieska z pewnością doda mu masę uroku i gracji.

Kosmetyki dedykowane maltańczykom

 

Strzyżenie maltańczyka powinno być przeprowadzane regularnie. Podczas takiej czynności przede wszystkim powinniście uważać na to, aby nie skaleczyć waszego psa. Jeżeli nie czujesz się wystarczająco pewnie podczas strzyżenia, to zwróć się najlepiej o pomoc do wykwalifikowanego psiego fryzjera. Tylko w taki sposób możesz mieć pewność, że twój ukochany maltańczyk będzie wyglądał niesamowicie przy każdej okazji. Ostrzyżony Maltańczyk dodatkowo nie będzie wyglądał na zaniedbanego. Tak bowiem odbierają te psy inni ludzie, kiedy posiadają zbyt długą sierść. Szukaj takiego psiego fryzjera, który sprawi, że strzyżenie maltańczyka nie będzie niczym uciążliwym, zarówno dla ciebie, jak i dla twojego pupila. Ważne jest to, aby fryzjer oraz pies nawiązali obustronną więź. Strzyżenia dla maltańczyka powinno być raczej czymś przyjemnym, nie tylko smutnym obowiązkiem.

Opis rasy maltańczyk

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *