Światowy Dzień Ziemi – historia i obchody

Światowy Dzień Ziemi – historia i obchody

22 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, znany również jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. To dzień promowania pro-ekologicznych postaw i działań, poprzez które ekolodzy i aktywiści dążą do zwrócenia uwagi społeczeństwa na obecny stan ekosystemów naszej Ziemi, a także apelują o zaangażowanie się w ochronę środowiska. Wydarzenie to poprzedza Tydzień Ziemi, który zaczyna się 14 kwietnia.

Dowiedz się więcej na temat wydarzenia i sprawdź, w jaki sposób można je obchodzić.

Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzimy corocznie 22 kwietnia. Jest to dzień, który ma przypominać wszystkim mieszkańcom naszej planety, że bez względu na dzielące nas granice i różnice zamieszkujemy jeden wspólny dom, o który musimy zadbać. Data wydarzenia wypada w okolicach równonocy wiosennej, ponieważ wydarzenie ma przypominać nam wszystkim o równowadze, która musi zostać zachowana na świecie. Dzień 22 kwietnia został dodatkowo ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Idea wydarzenia została zainicjowana w 1970 roku, rok po katastrofie ekologicznej u wybrzeży USA, kiedy to po uszkodzeniu platformy wiertniczej w wyniku ogromnego wycieku zginęło wiele ptaków oraz organizmów zamieszkujących oceany. Do corocznych obchodów przyczyniła się znacznie aktywność polityczna studentów w latach 70. Do dziś młodzież jest szczególnie zachęcana do brania udział w akcjach powiązanych z wydarzeniem – wiele szkół decyduje się na przykład na organizację akcji sprzątania Ziemi.

Dzień Ziemi co roku odbywa się pod innym tematem przewodnim. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia jest „planeta kontra plastiki”.

Jak obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?

Tego dnia organizacje ekologiczne oraz aktywiści organizują szereg wydarzeń, akcji i konferencji mających na celu promowanie ekologicznego podejścia, zarówno na szczeblu decyzji politycznych, jak i oddolnych działań oraz indywidualnego podejścia każdego z nas.

Jeśli zastanawiasz się, jak zaangażować się w obchody Dnia Ziemi, mamy dla Ciebie kilka pomysłów.

  • Dołącz do akcji sadzenia drzew – akcje tego typu organizowane są corocznie w związku z wydarzeniem. Jeśli nie masz możliwości posadzenia drzewa, może to być również krzak.
  • Zadbaj o porządek – to wyjątkowo prosty, a jednocześnie pożyteczny pomysł na obchody. Wybierz się na długi spacer i posprzątaj najbliższą okolicę. Pamiętaj przy tym o segregowaniu śmieci.
  • Sprawdź, czy w Twojej okolicy organizowane są wydarzenia z tej okazji. Jeśli nie, nic straconego – możesz poszukać również webinarów online.
  • Dołącz do promowania wydarzeń i akcji w mediach społecznościowych – jeśli nie masz możliwości obchodzić osobiście, możesz zainspirować do tego znajomych.
  • Wpłać datek na rzecz wybranej organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska.
  • Zaplanuj dzień bez samochodu jeśli to możliwe – przesiądź się na rower lub skorzystaj z publicznego transportu. A potem postaraj się wprowadzić to w nawyk!
  • Zastanów się, w jaki sposób możesz sprawić, by Twoja codzienna rutyna była bardziej eko – i zapisz postanowienia! Postaraj się ich trzymać, gdyż przecież o Ziemię trzeba dbać nie tylko od święta.

Co możemy zrobić dla klimatu?

Jak nietrudno się domyślić, jeden dzień w roku to zbyt mało jeśli chodzi o zaangażowanie w dbanie o klimat. O naszą planetę musimy dbać codziennie poprzez szereg świadomych decyzji. Każdy z nas może przyczynić się do dbania o środowisko poprzez segregowanie śmieci do recyklingu oraz oszczędzanie zasobów naturalnych. Możemy również korzystać z publicznych środków transportu najczęściej, jak to możliwe zamiast jeździć wszędzie samochodem. Warto również wybrać odzież i wyposażenie domu z drugiej ręki, a także naprawiać urządzenia zamiast je wyrzucać i wymieniać na nowe. Zakupy warto robić z własną eko torbą zamiast kilku plastikowych reklamówek.

O ile w obliczu szkód powodowanych przez ogromne koncerny nasze indywidualne działania mogą wydawać się bezcelowe, nie warto się poddawać. Możesz wspierać marki, organizacje i instytucje, które biorą aktywny udział w ochronie środowiska zamiast tych, które cieszą się złą reputacją wśród ekologów.

Jako właściciel zwierząt domowych możesz postawić na marki znane z ekologicznego podejścia i korzystające z surowców pozyskiwanych w sposób humanitarny oraz z ekologicznych upraw, lub też działające na rzecz klimatu czy oferujące opakowania zdatne do recyklingu. Do takich marek zaliczamy na przykład Acana, Orijen, Brit, Farmina, Purina oraz Almo Nature. Możesz również postawić na akcesoria dla zwierząt wykonane z surowców pochodzących z recyklingu. Pamiętaj także o biodegradowalnych woreczkach na odchody dla psa – na przykład marki Starch Bag.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór biodegradowalnych woreczków na odchody

Udostępnij