Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

Alergia pokarmowa jest jedną z najczęściej występujących chorób u psów. To bardzo dokuczliwa przypadłość, której objawy powodują znaczny dyskomfort i złe samopoczucie u psa. Jak zatem rozpoznać jej symptomy i jakie są jej konsekwencje? Dowiedz się więcej.

Alergia pokarmowa u psów – przyczyny, predyspozycje

Choć alergia pokarmowa u psów może się rozwinąć w każdym wieku, jej pierwsze objawy przeważnie są już widoczne w pierwszych latach życia czworonoga. Choroba nie ma podłoża sezonowego, zatem nie występuje w określonych porach roku. Przyczynę alergii stanowi niejednokrotnie długotrwałe spożywanie nieodpowiedniego pokarmu, który uczula psa. Należy jednak pamiętać, że niektóre czworonogi, podobnie jak ludzie, są bardziej podatne na alergie. Do ras, u których ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej jest znacznie większe, należą: golden retriever, sznaucer miniaturowy, cocker spaniel, springer spaniel, dog argentyński, labrador retriever, shar pei, owczarek niemiecki, west highland white terrier, bokser oraz cairn terrier.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u swojego psa?

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje niepożądanych reakcji na konkretne pokarmy. Pierwszą z nich jest wspomniana już alergia, a drugą – nietolerancja pokarmowa. Należy jednak zaznaczyć, że każda z dolegliwości niesie za sobą odrębne skutki, dlatego też stosowanie powyższych nazw naprzemiennie stanowi błąd.

Jeden z pierwszych objawów alergii pokarmowej to zazwyczaj uporczywy świąd, który zwierzęta znoszą bardzo ciężko. Pies obsesyjnie się drapie, a jednocześnie wygryza duże powierzchnie sierści i skóry, co prowadzi do powstawania ran. Ponadto bardzo często zwierzęta ocierają się o meble, liżąc miejsca dotknięte chorobą (boki ciała, brzuch, pachwiny). Sierść psa staje się wówczas matowa, a w niektórych przypadkach pojawia się na niej łupież. Zmiany te stanowią również podłoże do rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, dlatego nie należy ich ignorować.

Kolejnym z symptomów alergii pokarmowej są również problemy z uszami obejmujące zaczerwienienie, brzydki zapach oraz zwiększoną ilość wydzielanej woskowiny. Uporczywe drapanie może także doprowadzić do pojawienia się wyłysień w okolicach oczu czy łap. Alergia pokarmowa objawia się także poprzez kłopoty żołądkowo-jelitowe zwierzęcia w postaci wymiotów czy biegunki.

Zdiagnozowanie zarówno alergii pokarmowej, jak i nietolerancji zdecydowanie nie należy do zadań łatwych. Pomimo istnienia testów mających sprawdzać reakcję organizmu zwierzęcia na dane pokarmy, cechują się one niską miarodajnością. Z tego powodu stwierdzenie występowania podejrzewanej dolegliwości staje się o wiele bardziej skomplikowane.

Weterynarz często decyduje się na wprowadzenie tak zwanej diety wykluczeniowej. Polega ona na wykluczeniu z diety pupila potencjalnego alergenu i obserwowanie jego reakcji. Często testowane są w ten sposób różne białka, by wykluczyć rodzaje mięs, których pupil nie może jeść.

Sprawdź też: Jak dbać o psa z alergią skórną?

Jakie produkty uczulają domowe zwierzęta?

Alergia pokarmowa u psów

Zwierzęta głównie uczulają składniki pokarmowe zawierające białka. Należą do nich mleko, ryby, soja, ryż, ziemniaki, podroby wieprzowe i wołowe oraz rozmaitego rodzaju gotowe przysmaki zawierające jajka lub składniki mocno przetworzone. Do grupy tego typu produktów można również zaliczyć mięso drobiowe, wieprzowe bądź wołowe, ale i ryby takie, jak dorsz lub tuńczyk.

Warto wiedzieć, że poważne problemy zdrowotne może powodować również gluten, czyli białko występujące w ziarnach zbóż, takich jak pszenica, owies, jęczmień czy żyto. Gluten może spowodować nietolerancję pokarmową. Jej objawy to często utrata wagi, zaparcia, a nawet apatia i osowienie psa. Kolejnym symptomem mogącym świadczyć o nietolerancji glutenu jest także zmiana wyglądu sierści, jednak należy pamiętać, że uczulenie na ten składnik pokarmowy daje wiele nieswoistych objawów, często mylonych z innymi schorzeniami. Należy zatem czujnie obserwować psa i w razie pojawienia się podejrzanych objawów udać się z nim do lekarza weterynarii.

Co więcej, niektóre czworonogi mogą wykazywać reakcję alergiczną na warzywa z poszczególnych rodzin, do których zaliczane są:

  • bobowate – np. soja, groch, soczewica, fasola, ciecierzyca.
  • kapustowate – np. kalarepa, kalafior, kapusta włoska i głowiasta, gorczyca, rzodkiew.
  • psiankowate – np. bakłażan, ziemniak, papryka, pomidor.
  • selerowate – np. marchew, pietruszka, koper, seler.

Do potencjalnych alergenów zaliczane są również konkretne owoce takie, jak banany, truskawki oraz jabłka.

Warto przy tym mieć na uwadze, że istnieje bardzo wiele rodzajów alergii i większość składników może potencjalnie uczulić daną osobę lub zwierzę, jednak niektóre alergie są zdecydowanie bardziej powszechne, a potencjalny alergen jest szkodliwy tylko dla osób na niego uczulonych. Nie należy zakładać, że z diety powinno się wykluczyć wszystkie składniki mogące potencjalnie uczulać.

Zobacz: Dlaczego Twój pies się drapie? (alergia, czynniki wywołujące swędzenie, objawy, skutki nieleczenia)

Konsekwencja w żywieniu

Pies borykający się z alergią pokarmową wymaga nie tylko bardziej troskliwej opieki ze strony swojego właściciela, ale również konsekwentnego postępowania dietetycznego. W przypadku podejrzenia tej choroby warto pomyśleć o diecie eliminacyjnej, która jest uznawana za wiarygodną metodę rozpoznawania alergii. Powinna być jednak odpowiednio zbilansowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu czworonoga. Nie istnieje bowiem jeden rodzaj diety, który będzie odpowiedni dla wszystkich psów.

Wprowadzenie diety eliminacyjnej wiąże się z koniecznością precyzyjnego zaznajomienia z tematem żywienia psów, a także wprowadzania składników, których zwierzę wcześniej nie jadło. Pomocna w tym przypadku jest karma monobiałkowa, czyli o jednym źródle białka. Do najczęściej wykorzystywanych komponentów mających stanowić zamiennik dotychczasowych źródeł białka, zalicza się:

  • koninę,
  • mięso królika,
  • poszczególne gatunki ryb,
  • jagnięcinę,
  • dziczyznę,
  • mięso kaczki.

Jeśli decydujemy się samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego pupila, musimy pamiętać, że jest to czasochłonna i zarazem kosztowna kuracja. Łatwiejszym i mniej absorbującym rozwiązaniem jest podawanie karmy hipoalergicznej.

Na rynku zoologicznym dostępny jest szereg hipoalergicznych karm opartych o hydrolizowane białko, które jest lepiej przyswajalne dla organizmu alergika, jednak czasem ciężko jest wyeliminować wszystkie alergeny, co dodatkowo utrudnia częste współistnienie alergii pokarmowych z atopowym zapaleniem skóry. Warto jednak podkreślić, że dostępne są również nowoczesne i bezpieczne metody farmakologicznego leczenia alergii u zwierząt, które znaczenie poprawiają komfort życia psa.

Przeczytaj też: Alergia pokarmowa u psa – jak odpowiednio żywić psa alergika?

Karma dla psa z alergią

Doskonałym rozwiązaniem dla psa cierpiącego na alergię lub nadwrażliwość pokarmową są karmy z serii Brit Care, zwłaszcza z linii Brit Care Hypoallergenic. Obejmuje ona szereg hipoalergicznych i wysoce strawnych diet, które wspomagają układ trawienny i dbają o odporność psa, co jest szczególnie istotne w przypadku alergików i psów wrażliwych. Zawierają one cenne probiotyki wspomagające procesy trawienne.

Skład karm jest naturalny, prosty i przejrzysty, idealny do diety psa wrażliwego lub do diety eliminacyjnej – w ofercie są również karmy o jednym źródle białka zwierzęcego. Często alergizujące zboża zastępuje wysoce przyswajalny, hipoalergiczny ryż. Karmy powstają z rzadko alergizujących białek cechujących się bogactwem wartości odżywczych oraz wysoką strawnością – wśród nich znajdziesz jagnięcinę, królika, łososia i śledzia.

Seria Brit Care Hypoallergenic obejmuje produkty dla psów w każdym wieku i każdej wielkości rasy, od szczeniąt po psy dorosłe i psich seniorów, a także diety na bardziej specyficzne potrzeby żywieniowe. Seria oferuje hipoalergiczną, a zarazem lekkostrawną karmę dla psów z nadwagą, która wspomaga utratę wagi i utrzymanie prawidłowej sylwetki, a także karmę dla psów wystawowych, która dba o ogólną kondycję organizmu. Karmy dostępne są w opakowaniach 12 kg, 7 kg (w przypadku karmy dla małych ras), 3 kg i 1 kg, dzięki czemu można łatwo wypróbować nową opcję w diecie Twojego psa.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Brit Care Hypoallergenic dla psów

Alergia pokarmowa u psów – podsumowanie

Alergie pokarmowe coraz częściej spotykane są u psów wszystkich ras oraz na różnych etapach życia. Niestety na chwilę obecną nie istnieje skuteczne lekarstwo, które mogłoby całkowicie wyleczyć psa, lecz dzięki odpowiedniej diecie i leczeniu można znacznie zmniejszyć jego dyskomfort i poprawić jakość życia pupila. Należy więc zaznaczyć, że obowiązkiem opiekunów, których pupil cierpi na alergię pokarmową, jest zapewnienie psu troskliwej opieki. Co więcej, konsekwentne wprowadzanie zmian żywieniowych oraz przestrzeganie wszelkich zaleceń dietetycznych jest niezbędne dla dobrego samopoczucia pupila.

Zobacz: Żywienie psa z alergią pokarmową

Data publikacji: 09.11.2016 

Udostępnij