Owczarek Niemiecki

Owczarek niemiecki

Owczarek długowłosy czy owczarek krótkowłosy ?

Z pewnością każdy miłośnik oraz przyszły posiadacz owczarka niemieckiego zastanawia się, która odmiana będzie lepsza? Owczarek niemiecki długowłosy czy też owczarek krótkowłosy? Przede wszystkim, trzeba zakreślić tutaj pewne różnice – owczarki krótkowłose są lżejsze i to dość znacznie, bo o około 10 kilogramów. Owczarki długowłose oraz owczarki krótkowłose mogą występować w tym samym miocie. Odpowiedzialny za to jest fakt, że gen, który odpowiada za długi włos jest recesywny wobec genu odpowiadającego za krótki włos. Informacja genetyczna przekazywana jest więc w sposób niekontrolowany, a to, czy w miocie pojawią się z krótką sierścią czy też z długa sierścią, zależy jedynie od szczęścia. Cena szczeniaków tych obydwu odmian jest podobna i kształtuje się w okolicy 2000 zł.

Owczarek długowłosy bez wątpienia będzie wymagał od nas więcej pielęgnacji. Związane to jest z rozczesywaniem sierści. Z pewnością pragniemy, aby wyglądał zachwycająco w każdej sytuacji. Regularnie więc będziemy musieli usuwać z sierści nieczystości oraz zabrudzenia. Owczarek krótkowłosy posiada mniejszą masę. Wiąże się to z oszczędnością podczas kupowania pokarmu. Odmiana krótkowłosa bowiem spożywa mniej karmy niż jej długowłosy odpowiednik.

Owczarek niemiecki wygląd

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Z pewnością wielu z was zastanawia się, jak wygląda owczarek niemiecki. Są to przede wszystkim psy cechujące się mocną budową ciała i posiadające harmonijny wygląd. Owczarek niemiecki osiąga wysokość w kłębie do 65 cm w przypadku psa, do 60 cm w przypadku suczki. Jak sama nazwa wskazuje, ta rasa psów wywodzi się z Niemiec. Są to psy obronne. Z tej też przyczyny ich budowa musi umożliwiać skuteczne odstraszanie intruzów.

Psy tej rasy są niezwykle silne i potrafią skutecznie atakować, dlatego tak ważna jest kwestia wychowania. Dorosłe osobniki ważą powyżej 30 kilogramów, przy czym suki są nieco lżejsze. Owczarek niemiecki ma umięśnione łapy oraz szerokie lędźwie. Górna linia grzbietowa tego psa przebiega niezwykle płynnie. Rozpoczyna się od szyi, która jest zbita i mocna, a kończy się na umięśnionym zadzie. Owczarek niemiecki powinien posiadać 42 zęby, siekacze żuchwy mają zachodzić na siekacze tylnie. Psy te posiadają ciemne inteligentne oczy.

Owczarek niemiecki – żywienie

Posiadając takiego psa, z pewnością zastanawiasz się, co właściwie powinien jeść owczarek niemiecki. Żywienie tego psa zależy w dużej mierze od jego trybu życia oraz stopnia aktywności fizycznej. Zazwyczaj są to psy bardzo żywiołowe. Powinny spożywać pokarmy bogate w energię, czyli takie, które pozwolą zachować im aktywność przez cały dzień. Jeżeli jednak sami czujemy, że pies nie wykonuje dziennie wystarczającej ilości czynności oraz aktywności fizycznej, to warto nieco ograniczyć ilość spożywanych pokarmów.

Karmy dedykowane owczarkom niemieckim

Szczególnie w warunkach miejskich, te psy mają skłonność do nadwagi. Co więcej, karma, którą będziemy serwować naszemu psu, powinna być ściśle powiązana z jego wiekiem. Starsze psy mają o wiele dłuższą przemianę materii, z tego też powodu pokarm powinien być mniej energetyczny.

W zależności od puli genowej mogą posiadać umaszczenie czarne z brązowymi, rudymi, bądź jasnoszarymi odcieniami. Psy tej rasy mogą także mieć białe plamki znajdujące się na piersiach lub też na nogach. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, takie umaszczenie jest jak najbardziej dopuszczalne. Swoista maska psa powinna być koloru czarnego, raczej niepożądane są jasne pazury oraz jasne oczy.

Owczarek niemiecki – hodowla

Hodowla owczarka niemieckiego jest zajęciem niesamowicie wdzięcznym oraz radosnym. Ta rasa psów, chociaż przeżywa swoje wzloty i upadki, niezmiennie znajduje się na szczytach popularności. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że owczarki są niezwykle użyteczne. Z pomocy owczarków niemieckich z chęcią korzysta policja, to także doskonałe psy stróżujące oraz obronne, a przede wszystkim znakomici przyjaciele.

Hodowla psów tej rasy opiera się przede wszystkim na prawidłowym żywieniu polegającym na dostarczaniu odpowiedniej ilości substancji odżywczych oraz pokarmu wysokiej jakości. Proces hodowli musi uwzględniać także bardzo solidne i restrykcyjne wychowanie. Należy pamiętać o tym, że wzorzec tej rasy obejmuje nie tylko wygląd, ale także charakter psa.

Smycze, szelki, kagańce i inne akcesoria dla owczarków niemieckich

Owczarek niemiecki ze względu na swoją siłę oraz skłonność do obrony i agresji musi być gruntownie szkolony już od najmłodszych lat. Jeżeli w hodowli owczarka niemieckiego pojawiają się młode szczeniaki, należy pamiętać o tym, aby przede wszystkim nie zabrakło im wapnia oraz białka. Te składniki muszą być dostarczane w regularnie przyjmowanym pokarmie. Młode psy rosną bardzo szybko, tak samo jak ich kości.

Hodowla owczarka niemieckiego

Hodowla jest raczej typowa dla wszystkich psów, nie ma więc tutaj specjalnych wyjątków. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że z powodu niewydolności ciałka żółtego (jest wyjątkowo rzadką przypadłością, ale jednak występuje) może występować także ryzyko poronienia. W zdrowym miocie możemy spodziewać się od 6 do 12 szczeniąt. Jest to liczba jak najbardziej satysfakcjonująca. Co więcej, poród nie wymaga większej interwencji właściciela, ponieważ na ogół nie przynosi większych komplikacji.

Owczarek niemiecki – charakter

Charakter tego psa jest zdeterminowany przede wszystkim poczuciem obowiązku oraz misji. Przedstawiciele tej rasy psów są czworonogami bardzo przyjaznymi, inteligentnymi oraz posłusznymi. Oczywiście jeżeli w porę zadbamy o ich właściwe wychowanie. Są to psy zrównoważone i spokojne, jednak posiadające dar ogromnej pewności siebie i odwagi. Nigdy nie tracą kontroli nad sytuacją i są bardzo rozważne. Oczywiście, jak wszystkie psy, uwielbiają zabawę. Owczarek niemiecki kocha aportować, tropić oraz stróżować. Przy czym nie są to czynności, która znudzą mu się za chwilę, te psy są bardzo posłuszne i cierpliwie wykonują swoje obowiązki.

Kosmetyki dedykowane owczarkom niemieckim

Podczas wszelkich czynności prezentują się nadzwyczaj szlachetnie. Należy jednak pamiętać o tym, że charakter owczarka niemieckiego kształtuje się każdego kolejnego dnia. Dlatego też tak bardzo istotne jest to, ale poświęcać mu wystarczająco czasu każdego popołudnia. Przede wszystkim więź, którą będziemy zacieśniać z naszym pupilem, będzie przekładać się na jego posłuszność, ta zaś jest podstawą sukcesu. Codzienne kształtowanie charakteru owczarka niemieckiego powinno więc polegać na wspólnym treningu oraz zabawie, którą te psy po prostu uwielbiają. Bardzo ważne jest kształtowanie pozytywnych nawyków. Odpowiednie wzorce zachowania owczarka niemieckiego powtarzane codziennie z czasem wejdą mu w krew. Kształtując charakter owczarka niemieckiego nie można zapominać także o codziennym wysiłku i aktywności fizycznej. Ten pies uwielbia biegać oraz aportować, warto więc wykorzystywać to podczas codziennych spacerów i regularnie zachęcać go do wysiłku.

Porady

Owczarek niemiecki uwielbia stróżowanie oraz wykonywanie innych obowiązków, często w samotności. Jednak nic nie działa tak kojąco na jego charakter oraz umysł, jak towarzystwo innych ludzi oraz zwierząt. Warto zadbać o to, aby owczarek niemiecki miał towarzystwo, w przeciwnym razie może stać się nerwowy oraz nadpobudliwy.

Kolejną poradą jest oczywiście ta, związana z odpowiednim żywieniem. Wybierając pokarm dla naszego czworonoga, zawsze zwracaj uwagę, by był bogaty w białko oraz wapń. Szczególnie w młodzieńczych latach, owczarki niemieckie rosną w zastraszającym tempie i istotne jest to, aby takich składników odżywczych nigdy nie zabrakło.

Wychowanie szczeniaka nie należy do najprostszych, dlatego też warto poświęcić chwilę, aby przeczytać dostępne w sieci porady. Wszelkie zasady panujące w domu oraz poza domem powinny być wpajane już od najmłodszych lat. Owczarek niemiecki, ze względu na swoją ogromną siłę oraz spore rozmiary, może być kłopotliwy w przyszłości, ale tylko w wypadku, jeżeli w porę i nie wyznaczymy mu wyraźnych granic w zachowaniu.

Żywienie owczarka niemieckiego

Historia

Skąd właściwie wywodzi się w owczarek niemiecki? Historia tej rasy oczywiście zaczyna się w Niemczech. Hodowlę owczarków niemieckich rozpoczął  Max von Stephanitz. To właśnie jego pupil stał się pierwowzorem rasy, która obecnie cieszy się popularnością na całym świecie. Wzorzec ten obowiązuje już od ponad 100 lat i wszystko wskazuje na to, że szybko się nie zmieni. Ta niemiecka rasa psów od dawna jest bardzo użyteczna i oddana. Ludzie cenią te zwierzęta, ponieważ są doskonałymi tropicielami, a także są niezwykle przydatne w policji.

Choroby

Na co najczęściej choruje owczarek niemiecki? Choroby dotykające tą rasę są najczęściej spowodowane obciążeniem genetycznym. Najczęściej występującym problemem są problemy ze stawami. Dodatkowo, warto także regularnie sprawdzać stan uzębienia tych psiaków oraz czystość oczu. Jednak odpowiednio zadbany oraz pielęgnowany owczarek niemiecki nie powinien często chorować.

Czy warto zdecydować się na owczarka niemieckiego?

Owczarki niemieckie potrafią przysporzyć wiele radości oraz być wiernymi kompanami. Jednak, czy warto zdecydować się na owczarka niemieckiego? Rozważając tą kwestię warto wziąć pod uwagę obciążenia genetyczne oraz choroby, które są dość popularne wśród tej rasy. Oczywiście, posiadanie psa będzie wiązać się z licznymi wizytami u weterynarza. Jednak, jeżeli to wciąż was nie odstrasza, to jest to pies doskonały. Pies niesamowicie posłuszny oraz uczynny.

Owczarek niemiecki opis rasy