Labrador retriever

Labrador retriever
Facebookmail

Jak wygląda labrador?

Przede wszystkim są to psy posiadające grube kości oraz masywną sylwetkę, przypominającą nieco zbity walec. Labradory odznaczają się ogromną siłą. Są to psy bardzo aktywne, które kochają spacery oraz wszelką aktywność. Dorosłe osobniki tej rasy posiadają wagę około 40 kilogramów. Ich wzrost to pomiędzy 55, a 60 cm. Swoim wzrostem przypominają więc kilkuletnie dziecko. Uszy labradora przylegają do głowy, są delikatne, niezbyt ciężkie. Szyja labradora jest mocna, a występujące w jej obrębie włosy – raczej gładkie. Psy tej rasy posiadają długie kończyny przednie. Labrador może chwytać bardzo mocno, łapy mają mocne kości oraz solidne mięśnie. Spojrzenie labradora jest łagodne. Oczy tego psiaka są raczej średniej wielkości, najczęściej koloru brązowego lub też orzechowego. Odpowiadając na pytanie, jak wygląda labrador, trzeba też zwrócić uwagę na jego ogon. Ten jest bardzo charakterystyczny, ponieważ jest znacznie zgrubiony u nasady i solidnie zwęża się na końcu. Cały ogon labradora pokrywa gruba oraz gęsta sierść. Łapy tylne są krótsze od przednich, lecz także bardzo silne.

Karmy dedykowane labradorom

 

Wady i zalety

Labrador jest psem bardzo towarzyskim oraz łagodnym. Nie powoduje wiele hałasu, jest zrównoważony i raczej nie ma w nim wiele problemów. Największą zaletą tej rasy psów jest to, że są one po prostu bardzo towarzyskie. To psy niezwykle czułe oraz chętne do kontaktu z innymi ludźmi i zwierzętami. Z natury są bardzo pomocne. Bardzo często służą ludziom jako przewodnicy osób głuchoniemych lub niewidomych. Labrador nigdy nie traci zimnej krwi, nawet pomimo ogromnej empatii i sporego uczucia, potrafi reagować błyskawicznie i sensownie na każdą sytuację. Labrador będzie najszczęśliwszy, jeśli pozwolimy mu wykonywać jakąś pracę, która będzie go angażować psychicznie oraz fizycznie.

Jak sami widzicie, rasa labradora posiada sporo zalet, jednak nie obędzie się tutaj bez minusów. Okazuje się, że garstka populacji tych psów może cechować się nadmierną pobudliwością, a nawet agresywnością. Jest to szczególnie uciążliwe podczas licznych spacerów. Co więcej, psy te są posiadają bardzo zbitą oraz mocną budowę, także utrzymanie takiego psiaka w ryzach może wymagać sporo energii oraz siły od właściciela na spacerze. W sytuacji konfliktowej trzeba natychmiast reagować, aby pies doskonale wiedział, że nie ma przyzwolenia na atakowanie innych psów oraz ludzi. Na szczęście, odsetek psów z takim nastawieniem jest bardzo niewielki, więc jeśli właściciel zwróci szczególną uwagę na hodowlę oraz stosunek hodowców do swojej pracy, to z pewnością takie wady nie powinny wystąpić.

labrador czekoladowy

Labrador biszkoptowy, a czekoladowy

Labradory mają trzy podstawowe typy umaszczenia. Są to kolory: żółty, czarny oraz czekoladowy. Najczęściej możemy natknąć się na labradory żółte, nazywane także psami z odcieniem biszkoptowym. W zależności od genotypu oraz fenotypu, psiaki takie mogą przybierać różne barwy. Który piesek jest więcej lepszy? Labrador biszkoptowy czy labrador czekoladowy?

Przede wszystkim pies z czarnym fenotypem będzie mógł być mieszanką labradora czekoladowego oraz biszkoptowego. Labrador z fenotypem czekoladowym będzie tylko i wyłącznie czekoladowy. Natomiast pies rasy labrador posiadający fenotyp żółty oraz czarny pigment – może być całkowicie żółty, lub też żółty z odcieniem czekoladowym. Jeżeli zamawiasz więc szczeniaka u zaufanego hodowcy, warto zwrócić uwagę na to, jakie genotypy oraz fenotypy przejawiają jego rodzice. W dużej mierze będzie miało to wpływ na to, jakiej maści będzie twój przyszły czworonóg. Jeżeli chodzi o różnicę charakterów między psami różnej maści, to badania nie potwierdziły tego, że kolor sierści jest ściśle powiązany z charakterem. Zatem to, czy twoim przyszłym psem będzie labrador biszkoptowy czy też może labrador czekoladowy, powinno pozostać jedynie kwestią gustu estetycznego oraz wizualnego.

Kosmetyki dedykowane labradorom

 

Labrador długowłosy

Wiele osób używa mylnie określenia labrador długowłosy, tymczasem taka rasa w ogóle nie istnieje. Najczęściej nazywany tak bywa po prostu golden retriever o dłuższej sierści. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych ras psów występująca w Polsce. Są to psy myśliwskie. To bardzo aktywne zwierzęta, które po prostu kochają aportowanie oraz wszelki rodzaj aktywności fizycznej. Kochają gryźć różnego rodzaju piłki oraz patyki. Zdecydowanie nie jest to pies kanapowy, który większość dnia potrafi przespać i nie wymaga sporej ilości poświęconego mu czasu. Pies ten przede wszystkim jest bardzo łagodny oraz towarzyski, a czasami może także być agresywny do ludzi oraz innych zwierząt. Jednak takie zachowanie występuje raczej sporadycznie. To najprawdopodobniej zbliżona sylwetka golden retrievera do labradora oraz towarzyskie usposobienie obu ras spowodowały, że psy te często mylone są ze sobą, a retriever o dłuższej sierści nazywany jest labradorem długowłosym.

Labrador – opis rasy

Labrador jest krzyżówką psa nowofunlanda z pointerem, bloodhoundem oraz irish water spanielem. Ludziom przydawał się zwłaszcza w XVIII wieku, kiedy to był ceniony za jego możliwości wyciągania złowionych ryb z sieci, a także aportowania. Pierwsze labradory pojawiły się w Europie dopiero w dziewiętnastym wieku. Labrador to pies, który posiada bardzo zwartą budowę.

Czym jeszcze charakteryzuje się labrador? Opis rasy widocznie wskazuje na fakt, że są to psy bardzo silne z głową średniej wielkości, a także zwisającymi uszami przylegającymi do czaszki głowy. Labradory posiadają bardzo mocny oraz krótki grzbiet. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje umaszczenia. W Polsce możesz więc spotkać labradory o maści jednolitej czarnej, maści czekoladowej lub też maści biszkoptowej. To przede wszystkim psy bardzo opanowane i spokojnie. Są jednocześnie inteligentne i niezwykle skore do nauki.

Labrador szczeniak

Labrador jest psem żywiołowym, wymagającym sporo ruchu. Jeżeli więc nie masz odpowiednich warunków w domu oraz na zewnątrz, by regularnie wyprowadzać psa na długie i intensywne spacery, to lepiej zapomnij o posiadaniu takiego czworonoga. Labradory chętnie uczą się oraz pracują. To przede wszystkim bardzo wierni towarzysze. Opisując tą rasę nie sposób nie wspomnieć o jej zamiłowaniu do wody – labrador jest urodzonym pływakiem. Psy tej rasy po prostu uwielbiają kąpiel w wodzie, z chęcią pluskają się we wszelkiego rodzaju jeziorach.

Labrador – charakter psa

Labrador jest psem bardzo towarzyskim, uwielbiający ruch oraz wszelkie zabawy. Jest to, ponadto, doskonały przyjaciel oraz opiekun. Labrador uwielbia wykonywać pracę, uwielbia czuć się potrzebny. Z tego też powodu często wykorzystywany jest jako przewodnik osób niewidomych, głuchoniemych oraz pomocnik osób starszych. Są to przede wszystkim psy bardzo oddane i bardzo pogodne. Przejawiają niesamowitą chęć służenia. Potrafią bywać także nieco nieokrzesane, a czasem nawet agresywne podczas spacerów. Dlatego też należy przywiązywać ogromną wagę do wychowania takiego rodzaju psa, kiedy jest jeszcze młody. W przeciwnym wypadku może sprawiać delikatne problemy w przyszłości. Jeżeli już na starcie zaczniesz odpowiednio kształtować charakter psa, z pewnością nie powinien on sprawiać wiele problemów.

Smycze, szelki, kagańce i inne akcesoria dla labradorów

 

Labrador – wychowanie

Psy labradory są niesamowicie przyjazne i opanowane, jednak nawet to opanowanie ma swoje granice. Jest pewna rzecz, której nie może oprzeć się przedstawiciel tej rasy – to jedzenie i smakołyki. Wychowanie takiego psa polega w dużej mierze na okiełznaniu jego ogromnego apetytu. Budowa labradora jest raczej krótka i zbita, a dodatkowo posiada większy udział tkanki tłuszczowej. Rolą właściciela jest więc ograniczanie apetytu tego psa. Przekarmiony labrador będzie posiadać sporą nadwagę, co może negatywnie działać na jego sylwetkę oraz stan jego kręgosłupa. Dodatkowo, warto reagować na jego agresję, najlepiej już od najmłodszych lat. Pewien odsetek labradorów przejawia nadaktywność oraz lekką agresywność podczas spaceru, którą oczywiście można w porę okiełznać, tak, by przyszłe spacery nie były męczarnią.

Długość życia

Planując zakup psa tej rasy z pewnością zastanawiasz się, ile żyją labradory. Cóż, średnia długość życia to 11 – 13 lat. Pełną dojrzałość te psiaki uzyskują już w wieku trzech lat.

Labrador biszkoptowy

Labrador retriever, a golden retriever

Zarówno golden retriever jak i labrador retriever są bardzo inteligentnymi psami, które uwielbiają kontakt z ludźmi i bardzo łatwo uczą się nowych rzeczy. Niemniej, są to dwie odmienne rasy psów, a niektóre różnice widać już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim, golden retriever jest psem posiadającym smuklejsza sylwetkę, jest także wyższy. Labrador posiada bardziej sylwetę bardziej zbitą, jest to także pies bardziej umięśniony. Jego sierść jest twarda w dotyku, dodatkowo nie przepuszcza wilgoci. Natomiast sierść golden retriever jest raczej miękka. Różnice nie ograniczają się tylko do wyglądu obu ras, widać je także w przypadku charakteru. Labradory są raczej bardziej niesforne. Wymagają więc bardziej konkretnego podejścia i bardzo jasno określonych reguł panujących zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Golden retrievery są natomiast znacznie delikatniejsze oraz bardziej czułe. Niektórzy hodowcy twierdzą, że labradory ciężej przyswajają nowej komendy, jednak zapewne jest to także kwestia indywidualnego charakteru psa.

Mini labrador?

Oczywiście, mimo popularności błędnego przekonania, nie występuje taka rasa jak labrador miniaturka. Istnieje jedynie nieco mniejsza jego odmiana, czyli labrador Europejski. To zdecydowanie najmniejszy spośród trzech odmian, czyli pośród odmiany europejskiej, odmiany brytyjskiej oraz odmiany amerykańskiej. Niektóre osobniki mogą posiadać skrócone tylne łapki, co może przywodzić na myśl możliwość występowania miniaturek. Jednak jest to tylko i wyłącznie kwestia genetyczna poszczególnych osobników, to nadal ten sam labrador. Rozwiewamy więc w sposób ostateczny znany i panujących w szerokich kręgach mit – nie ma takiej rasy jak labrador miniaturka.

labrador opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *