Golden Retriever

Golden Retriever – opis rasy

Przyglądając się bliżej rasie Golden Retriever, nie sposób pominąć charakter tego zwierzęcia. Są to psy doskonale cenione, ze względu na ich towarzyskość, a także wszechstronność. Ta rasa doskonale sprawdza się jako psy myśliwskie, tropiące, sportowe czy też ratownicze. Oczywiście, nie możemy pominąć także faktu, że często są też niezwykłymi pomocnikami osób niepełnosprawnych.

Golden Retriever posiada proporcjonalną czaszkę osadzoną na szerokiej szyi. Jego kufa jest mocna oraz szeroka. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie we wszystkich odcieniach złotego oraz kremowego. Natomiast, pod żadnym pozorem rasowe psy nie powinny być mahoniowe lub czerwone. Ogon powinien być osadzony na linii grzbietu o strukturze prostej, nie zakręconej. Są to zwierzęta o proporcjonalnej oraz harmonijnie zbudowanej sylwetce. Sylwetka ta jest pokryta falującą sierścią. Co ciekawe, zupełnie dopuszczalne są nieliczne białe włoski, które znajdują się na klatce piersiowej. Sierść tego psa utrzymuje wilgoć, z tego też powodu, aby zapobiec licznym podrażnieniom oraz zaburzeniom skórnym, należy regularnie pielęgnować włosień Golden Retrievera.

Historia

Skąd wywodzi się Golden Retriever? Historia rasy zaczyna się w Anglii u schyłku XIX wieku. Golden Retriever został wyhodowany jako pies do aportowania drobnej zwierzyny oraz ptaków podczas polowania. To jedna z sześciu ras retrieverów, której prawdopodobnym kreatorem był w połowie Szkot oraz w połowie Anglik – sir Dudley Marjoribanks.

Golden Retriever historia rasy

Nie ma jednak jednej, potwierdzonej historii mającej na celu przybliżyć pochodzenie tych psów. Istnieje kilka alternatywnych teorii. Jedną z nich jest ta, dotycząca rosyjskiej trupy cyrkowej. Według tej opcji, sir Marjoribanks obejrzał przedstawienie cyrkowe, w którym właśnie ujrzał poczynania psa o żółtym umaszczeniu. Ten angielski lord był zachwycony posłuszeństwem, jakie przejawiał ten czworonóg. Z tego też powodu odkupił od Rosjan kilka psów tej rasy i rozpoczął i hodowlę na własnej posiadłości.

Inna teoria głosi z kolei, że ten sam lord skrzyżował swojego retrievera z suką tweed water spaniela. W wyniku takiego połączenia powstało potomstwo, które następnie skrzyżowano z wavy coated retrieverami, tweed water spanielami, a nawet seterami irlandzkimi. Po dwudziestu latach ingerencji w rozwój i rozród tych psów, powstał nareszcie pierwowzór współczesnego Golden Retrievera.

Do Polski pierwsze Golden Retrievery sprowadzono w latach 80-tych zeszłego wieku. Obecnie jest to bardzo popularna rasa, która zawędrowała do różnych zakątków świata. Powstała także specjalna amerykańska odmiana tej rasy, zwana amerykańskim retrieverem.

Golden Retriever – choroby

Choroby są raczej rzadko spotykane w przypadku tej rasy psów, ponieważ retrievery są bardzo odporne, a także doskonale przystosowują się do różnych warunków atmosferycznych. Jednak należy pamiętać o tym, że pomimo wrodzonej odporności, często mogą występować problemy związane ze stawami biodrowymi – szczególnie w przypadku osobników, które cierpią na nadwagę. Z drugiej strony, warto pamiętać o tym, by nie przesadzać w przypadku z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także zbyt częstym i intensywnym wchodzeniem po schodach. Chociaż Golden Retriever uwielbia ruch, to jego nadmiar może doprowadzić do wyrodności stawów. Aby pies był zdrowy, należy ściśle trzymać się wyznaczonej diety, a wszystkie potrzebne składniki odżywcze znajdą się w specjalnie przygotowanej karmie. Nie warto podawać psu różnorodnych suplementów, ponieważ mogą prowadzić do nadwagi.

To nie wszystkie schorzenia jakie towarzyszą rasie golden retriever. Choroby oczu dotykając te psy stosunkowo często, zwłaszcza w postaci zaniku siatkówki oraz zaćmy. Należy nieustannie kontrolować oczy naszych czworonogów, a także, w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości – natychmiast udać się do weterynarza. Co więcej, także kłopoty może sprawiać sierść. Choroby z nią związane wywoływane są przede wszystkim przez wilgoć, która kumuluje się w owłosieniu. Jak wiadomo, wilgoć doskonale wpływa na rozwój pasożytów oraz grzybów. Bardzo ważna jest regularna kontrola oraz pielęgnacja sierści tych psów.

Golden Retriever hodowla

Hodowla, żywienie Golden Retrieverów

Hodowla tych psów powinna przebiegać w dogodnych oraz spokojnych warunkach. Jeżeli pragniesz kupić psa tej rasy, to szukaj hodowcy wpisanego do oficjalnego katalogu hodowców, Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że w twoje ręce trafi osobnik rasowy oraz spełniający wzorce. Hodowla oczywiście powinna przebiegać w warunkach nienagannych, powinny być odżywianie w sposób bardzo staranny, tak, aby nie zabrakło im żadnych składników mineralnych, niezbędnych do dalszego wzrostu. Co więcej, nie tylko jest ważne to, jak szczeniak wygląda. Hodowla Golden Retrieverów powinna także przygotowywać szczeniaki pod względem socjalnym – psy powinny być przyzwyczajone do towarzystwa ludzi oraz innych zwierząt.

Karmy dedykowane golden retriverom

Temperament i usposobienie

Usposobienie tych psów jest łagodne, zarówno wobec ludzi, a także wobec innych zwierząt. Golden Retrievery to niezwykle sympatyczne oraz pojętne psy. Zawsze są chętne do nauki i z chęcią poznają nowe komendy. Są to zwierzęta niezwykle oddane oraz wierne. Są opanowane i stabilne psychicznie. Z tego też powodu doskonale sprawdzają się w roli psa rodzinnego – te psy po prostu uwielbiają dzieci. Niemniej jednak, oprócz dzieci uwielbiają także dobre jedzenie, a może nawet lubią je aż za bardzo. Trzeba pamiętać o tym, że Golden Retrievery mają tendencję do tycia. Właściciel tych psów powinien więc zadbać o wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia, a także o restrykcyjne pilnowanie diety. Nawet najmniejsze ustępstwa mogą powodować nadwagę. Ta z kolei będzie obciążać stawy i negatywnie oddziaływać na kręgosłup.

Pielęgnacja

Z pewnością pragniesz, aby twój pies był w dobrej kondycji fizycznej i zawsze prezentował się doskonale, zawsze posiadał prawidłowo uczesaną sierść. Odpowiednia pielęgnacja Golden Retrievera pozwoli spełnić te oczekiwania. Proces ten wymaga oczywiście niezbędnego sprzętu, jakim jest szczoteczka oraz pasta do zębów dla psów, specjalna obcinaczka do pazurków, a także szczotka oraz grzebień do rozczesywania sierści. Warto przyzwyczaić swojego psa już od najmłodszych lat do nawyku codziennego mycia zębów. Pamiętaj, że pasta do zębów powinna być specjalnie przeznaczona dla czworonogów – pod żadnym pozorem nie wykorzystuj pasty do zębów dla ludzi. Dokładnie szczotkuj wszystkie zęby i sprawiaj także, aby czynność ta nie była zbyt uciążliwa dla psa. Mycie zębów powoli wejdzie w nawyk i stanie się codziennym rytuałem właściciela i czworonoga. Pielęgnacja Golden Retrievera powinno obejmować także wycieranie okolicy oczu w celu pozbycia się wszelkich wydzielin. Co więcej, warto także dbać o uszy twojego pupila. Należy regularnie sprawdzać, czy nie ma w nich nadmiaru wydzieliny. W tym celu odegnij delikatnie ucho i korzystaj ze specjalnie do tego celu przeznaczonego czyścika do uszu.

Kosmetyki dedykowane golden retriverom

Golden Retriever  – charakter

Z powodu tego, że są to psy bardzo zrównoważone, spokojne i niezwykle sympatyczne, powinny przebywać w otoczeniu ludzi. Golden Retriever po prostu nie znosi samotności. Pod żadnym pozorem nie może być trzymany w odosobnieniu, w budzie lub też w kojcu. Dobrze wiedzieć, jakie zachowania może przejawiać przedstawiciel tej rasy. Charakter tego psiaka sprawia, że doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Co więcej jest też doskonałym pomocnikiem, zarówno podczas polowania, tropienia, jak i dla osób niepełnosprawnych. To bardzo pojętny pies, który po prostu kocha uczyć się nowych rzeczy. Największą zaletą jego charakteru jest bez wątpienia fakt, że jest bardzo przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi oraz zwierząt. Ze względu na doskonałe właściwości relaksacyjne oraz ich towarzyskość, te psy są wykorzystywane także w terapii dzieci autystycznych.

Wygląd Golden Retrievera

Wygląd

Zapewne zastanawiacie się, jak dokładnie powinien wyglądać Golden Retriever. Wygląd opisany w oficjalnych źródłach przedstawia psa o harmonijnej budowie, jednocześnie ze zwartą i dobrze wyrzeźbioną sylwetką. Znacząco wyróżnia się na jej tle głowa, która jest dość szeroka i jednocześnie wyrazista. Tułów jest proporcjonalny i masywny. Na uwagę zasługuje rozbudowana klatka piersiowa. Zarówno przednie, jak i tylne łapy są mocno umięśnione, a ogon jest gruby i umieszczony w taki sposób, że naturalnie przedłuża regularną linię grzbietu. Co więcej, ogon ten nie powinien być zawinięty na końcu, a raczej solidnie wyprostowany. Oczywiście, naturalnym jest fakt, że samiec jest lepiej zbudowany niż suczka. Natomiast niezależnie od płci, Golden Retriever posiada łagodny i miły wygląd, który z resztą idzie w parze z jego charakterem. Głowa tego psa posiada raczej lekkie rysy, natomiast oczy są szeroko rozstawione. Psy najczęściej posiadają ciemną barwę i są średniej wielkości. Ich powieki silnie przylegają do oczu, tak samo jak uszy przylegają do czaszki. Czarny nos Golden Retrievera często jaśnieje wraz z nadejściem zimy. Na przestrzeni lat zmieniał się wzorzec tej rasy. Obecnie coraz częściej możemy spotkać osobniki posiadające krótsze nogi i dłuższy tułów. Związane jest to ze zrezygnowaniem z kryterium wagi opisanej we wzorcu. Dodatkowo, pies może mieć różny wygląd ze względu na jego odmianę. Golden Retriever amerykański jest znacznie lżejszy od jego Europejskiej wersji.

Ciekawostki

Istnieje wiele ciekawych opowieści związanych z rasą psów Golden Retriever. Warto przytoczyć fakt, że psy te posiadają znacznie głębszy dopuszczalny odcień maści za oceanem. Amerykańska odmiana tych psów pozwala na jaśniejsze oraz znacznie ciemniejsze odcienie sierści. Co więcej, amerykański golden retriever jest znacznie drobniejszy i posiada lżejszą głowę, niż jego Europejski odpowiednik.

Golden retrievery są niesamowicie popularne w Polsce, głównie ze względu na ich bardzo sympatyczne usposobienie oraz posłuszność. Nie każdy jednak wie, że istnieje rasa psów bardzo podobna, która jednak jest jeszcze bardziej spokojniejsza. Tą rasę psów jest Hovawart.

Smycze, szelki, kagańce i inne akcesoria dla Golden Retriverów

Akcesoria

Akcesoria dla Golden Retrievera to przede wszystkim wytrzymała i mocna obroża oraz wystarczająco długa smycz, taka, by nie ograniczała zbytnio ruchów podczas spaceru. Raczej powinniśmy unikać sytuacji, kiedy golden retriever będzie wyprowadzany na łańcuchu. Takie metalowe akcesoria potrafią brudzić włosy oraz obcierać skórę. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, aby nie zakładać szelek szczeniętom podczas spaceru – może to negatywnie działać na rozwój ich przyszłej sylwetki.

Golden Retriever

3 thoughts on “Golden Retriever

  1. Witam od 3 tyg mam cudowna czteromiesieczną suczkę Lune. Proszę polecic odpowiednie gryzaki i kosci do gryzienia. Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam Justyna

  2. W swoim wpisie wspomina Pani,aby Goldenki niezbyt często korzystały ze schodów..A co jeśli ktoś mieszka w domku jednorodzinnym piętrowym?

  3. Dziękuję za te informacje skorzystałam z nich ponieważ wkrótce zagości u mnie właśnie GOLDEN RETRIEVER a te informacje byly bardzo pomocne.

    Pozdrawiam

Comments are closed.