Dieta eliminacyjna u psa i kota

Dieta eliminacyjna u psa i kota

Dieta eliminacyjna jest sposobem na radzenie sobie z alergiami oraz nietolerancjami pokarmowymi zarówno u psów, jak i kotów. Coraz częściej opiekunowie zwierząt domowych muszą zmagać się z rozmaitymi objawami, które przynoszą pupilom znaczący dyskomfort, a nieraz również ból. Poniższy artykuł stanowi więc poradnik dotyczący skutecznych sposobów na zwalczanie alergii pokarmowych u ukochanych czworonogów.

Alergie a nietolerancje pokarmowe

Alergie pokarmowe

Przed omówieniem zasad oraz procedur związanych z dietą eliminacyjną kluczowe jest wyjaśnienie, czym dokładnie wyróżnia się alergia pokarmowa oraz dlaczego nie należy mylić jej z nietolerancją.

Alergia pokarmowa to reakcja układu odpornościowego zwierzęcia, która polega na wdrożeniu mechanizmów obronnych organizmu w kontakcie z czynnikami uczulającymi, zwanymi alergenami. Wspomniana reakcja przyjmuje nadmierną postać. Towarzyszą jej uporczywe objawy, w tym chociażby świąd, matowienie i wypadanie sierści, a także zmiany skórne.

Alergie pokarmowe nie powinny być mylone z nietolerancjami, które nie mają związku z układem immunologicznym. Nietolerancje pokarmowe mogą być spowodowane zaburzeniami metabolicznymi lub szkodliwym wpływem poszczególnych toksycznych komponentów zawartych w pokarmach dla zwierząt. Wówczas czworonogi mogą zmagać się między innymi z biegunkami, wymiotami oraz wzdęciami.

Sprawdź: Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

Czynniki powodujące alergie pokarmowe

Czynniki powodujące alergie pokarmowe

Alergię pokarmową mogą wywołać zasadniczo wszystkie składniki diety zwierzęcia, które zawierają białka. To właśnie one stanowią nośniki alergenów – występują one w różnorodnych rodzajach mięs, jajkach, a nawet zbożach i poszczególnych surowcach roślinnych. Reakcja alergiczna może zostać więc wywołana przez szereg rozmaitych komponentów, które spotyka się w większości karm dostępnych na sklepowych półkach.

W obrębie najczęściej alergizujących składników wyróżnia się przede wszystkim zbędne składniki pokarmów i dodatki, jak chociażby soja czy też pszenica. Uczulać mogą również mięsa popularne w psich dietach, jak kurczak, wołowina czy wieprzowina, a także niektóre ryby. Ponadto znaczący potencjał alergizujący wykazują także różnego rodzaju białka roślinne zawarte między innymi w fasoli, grochu, a także ziemniakach. Alergie pokarmowe obserwowane są również przy okazji wysoce przetworzonych składników, które spotykane są przeważnie w obrębie suchych wariantów pokarmów.

Warto jednak mieć na uwadze, że przyczyną objawów alergii u psa lub kota nie muszą być wyłącznie składniki karmy. Choć przy ich występowaniu pierwszą podejrzewaną przyczyną są właśnie komponenty zawierające białko, czworonogi mogą cierpieć z powodu alergii na roztocza. Roztocza mieszczą się na produktach roślinnych jeszcze przed dodaniem ich do finalnej wersji danego pokarmu. Najczęściej są one spotykane w suchych karmach, jednak nawet po ich przetworzeniu roztocza wciąż są w stanie wywoływać reakcję alergiczną. Warto również zaznaczyć, że niejednokrotnie objawy ustępują w momencie przejścia na pokarmy w wersji mokrej lub dietę BARF.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Dieta eliminacyjna jako sposób na alergię

Dieta eliminacyjna jako sposób na alergię

Zasadniczo rzecz biorąc, dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z codziennych posiłków zwierzęcia niemal wszystkich źródeł białka, pozostawiając wyłącznie jeden jego rodzaj. Zwykle w diecie pozostawia się rzadko alergizujące białko, które wcześniej nie było stosowane w diecie zwierzaka – na przykład jagnięcinę, dziczyznę czy koninę. Następnie należy poprzez dłuższy okres czasu obserwować stan zdrowia, samopoczucie i zachowanie pupila, by przekonać się, czy udało się wyeliminować alergen. Z czasem możliwe jest również wdrożenie kolejnych białek do diety pupila. Dzięki temu opiekunowie mają możliwość oceny, jakie składniki w rzeczywistości uczulają zwierzę.

W związku z tym, że każdy pies czy kot jest inny, dieta eliminacyjna zastosowana w przypadku jednego zwierzęcia może nie sprawdzić się u innego. Dlatego też zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki, a wszelkie zmiany w diecie wprowadzać pod obserwacją wykwalifikowanej osoby.

Zasady diety eliminacyjnej

Zasady diety eliminacyjnej

Przeprowadzenie diety eliminacyjnej jest znacznie łatwiejsze w momencie, gdy zwierzę spożywa pokarmy przygotowane przez jego opiekunów zgodnie z wytycznymi specjalisty lub założeniami diety BARF. Wówczas wszystkie składniki są bowiem pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł, a ich odejmowanie lub dodawanie nie stanowi większego problemu. W przypadku pokarmów komercyjnych kwestia ta staje się nieco trudniejsza, gdyż mamy do czynienia z gotowym pokarmem, w którym niemal każdy komponent może stanowić potencjalne źródło alergenów.

Proces przeprowadzania diety eliminacyjnej warto rozpocząć od wdrożenia takiego białka, z którym zwierzę wcześniej nie miało styczności. Niejednokrotnie źródło białka stanowią wówczas takie mięsa, jak chociażby dziczyzna, sarnina, konina lub mięso z królika.

W momencie, gdy znalezione zostaną źródła białka, które nie wywołują u zwierzęcia reakcji alergicznych, zalecane jest przeprowadzenie próby prowokacyjnej danym białkiem. Wówczas do diety wdrażany jest rodzaj białka, który na poprzednich etapach był podejrzewany jako alergen i został wykluczony z posiłków psa lub kota. Tego typu działanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie alergii na konkretne białko.

Warto mieć na uwadze, że gdy uda się odnaleźć niealergizujące źródło białka, całkowicie niewskazane jest podawanie pupilowi tylko i wyłącznie tego składnika. Zarówno psy, jak i koty wykazują bowiem zapotrzebowanie na rozmaite komponenty, w tym chociażby aminokwasy. Dieta czworonoga powinna więc być bogata w różnego rodzaju składniki, w tym również odmienne gatunki mięs. Co więcej, długotrwałe przebywanie na diecie monobiałkowej może skutkować ponownym wywołaniem alergii, tym razem na obecnie stosowane białko. Ponadto psy i koty, które żywione są w monotonny i niezmienny sposób, z czasem tracą zainteresowanie pokarmem, ponieważ staje się on najzwyczajniej nudny. Na szczęście wiele marek i serii oferujących monobiałkowe karmy zawiera szeroką gamę smaków, które można wprowadzać rotacyjnie do diety pupila.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm monobiałkowych dla psów Stuzzy

Dieta eliminacyjna w praktyce

Dieta eliminacyjna w praktyce

Stosowanie diety eliminacyjnej w praktyce może okazać się nieco skomplikowane. Kluczowe jest pamiętanie o tym, że tego typu forma żywienia przyjmuje niezwykle restrykcyjne zasady. Oznacza to więc, że w sytuacji, w której pies lub kot miał kontakt z odmiennym źródłem białka niż bieżąco stosowane, opiekunowie ponownie trafiają do punktu wyjścia, przez co są zmuszeni rozpocząć cały proces od nowa. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że objawy alergii pokarmowej bardzo często występują z pewnym opóźnieniem, przez co stosowanie różnych rodzajów białek w trakcie jej trwania przyczynia się do zaburzenia ostatecznych wyników.

Przy stosowaniu diety eliminacyjnej konieczne jest zwracanie uwagi nie tylko na standardowe posiłki, ale również wszelkie przysmaki dla psa lub kota. Jeśli więc są one stosowane jako przekąska lub nagroda, muszą zawierać rodzaj białka, który jest obecnie stosowany w diecie.

Co więcej, proces eliminacji poszczególnych białek przyjmuje czasochłonną formę. Zgodnie z powszechnymi założeniami, dieta zawierająca dane źródło białka powinna być przeprowadzana przez okres od 8 do 12 tygodni.

Warto też wiedzieć, że obecnie w przypadku alergii pokarmowych możliwe jest wdrożenie odczulania. I choć jeszcze kilka lat temu zabieg ten był stosowany wyłącznie w przypadku ludzi, tak dziś przeprowadza się go również na domowych pupilach. Odczulanie polega na systematycznym podawaniu początkowo małych, a z czasem nieco większych dawek odpowiednio przygotowanego alergenu. Procedura ta sprawia, że organizm uczulonego zwierzęcia stopniowo przyzwyczaja się do danego alergenu i nie przejawia obronnych reakcji. Odczulanie jest szczególnie polecane w przypadku zwierząt, które wykazują alergię na znaczącą ilość białek, co uniemożliwia odpowiednie dostarczanie im wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zobacz: Żywienie psa z alergią pokarmową

Monobiałkowa karma dla psa i kota Stuzzy

Jaką jednak karmę wybrać, gdy weterynarz zaleci dietę wykluczeniową? Rynek karm zoologicznych oferuje szereg hipoalergicznych, monobiałkowych pokarmów dla psów oraz dla kotów, zarówno pod postacią suchych, jak i mokrych karm. Doskonałym wyborem są linie produktów, które oferują karmy o zbliżonym lub identycznym składzie, które różnią się pomiędzy sobą wyłącznie źródłem zwierzęcego białka. Dzięki nim można stopniowo wprowadzać kolejne gatunki mięs i obserwować reakcje pupila, a następnie zmienić je na zbliżoną karmę. Wybierając tego typu linie produktów masz ułatwione zadanie, jeśli chodzi o zapewnienie pupilowi urozmaiconej diety gdy jego alergia zostanie już zdiagnozowana – wystarczy stosować w jego diecie pozostałe smaki karmy.

Doskonałym rozwiązaniem są monobiałkowe mokre karmy Stuzzy dla psów i kotów. W ofercie marki znajdziesz szeroki wybór smaków, który umożliwia stosowanie ich w diecie eliminacyjnej w czasie diagnozy, a następnie do urozmaicania diety pupila. Monobiałkowe karmy Stuzzy dla psa dostępne są w puszkach oraz saszetkach, natomiast dla kota – w saszetkach. Każda formuła ma prosty, naturalny skład pozbawiony glutenu, dzięki czemu stanowią one idealne rozwiązanie w diecie zwierzaków-alergików oraz pupili o wrażliwym układzie pokarmowym. Karmy mają wysoką zawartość mięsa oraz podrobów. Są zatopione w pysznym, aromatycznym bulionie. Wzbogaca je olej lniany i starannie wyselekcjonowane składniki roślinne.

Dostępne warianty dla psa:

  • wieprzowina,
  • dzik,
  • dziczyzna,
  • cielęcina,
  • wołowina,
  • indyk,
  • jagnięcina,
  • cielęcina z boćwiną,
  • wołowina z jagodami,
  • szynka,
  • Puppy cielęcina – dla szczeniąt.

Dostępne smaki dla kota:

  • kurczak,
  • wołowina,
  • cielęcina,
  • indyk,
  • szynka.

Warto przy tym wspomnieć, że dieta wykluczeniowa to nie jedyne zastosowanie karmy monobiałkowej – czasem warto wzbogacić dietę ulubieńca o wartości odżywcze zawarte w określonym gatunku mięsa czy ryby. Karmy Stuzzy idealnie sprawdzą się w tej roli. Możesz dobrać posiłek do potrzeb, a także do upodobań Twojego ulubieńca!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm monobiałkowych dla kotów Stuzzy

Data publikacji: 23.01.2023 r.

Udostępnij