Dog argentyński – silny stróż i zwinny myśliwy

Dog argentyński zachwyca swoją muskularną i proporcjonalną sylwetką. Gładka, twarda i biała sierść wyróżniają go na tle innych zwierząt. Silny charakter i usposobienie sprawiają, że czworonóg nie jest odpowiedni dla każdego amatora zwierząt. Jego opiekun musi być konsekwentny, cierpliwy, ale przede wszystkim doświadczony w tresurze.

Rasa, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Argentyny. Dokładnie z prowincji Cordoba, która znajduje się w centrum państwa. Twórca czworonogów – Antonio Norez Martinez – skrzyżował bojowego psa z Cordoby z innymi rasami (między innymi: buldog, pointer, dog niemiecki i bokser). W wyniku krzyżówki powstał doskonały pies stróżujący z umiejętnościami myśliwskimi. Dog argentyński został uznany oficjalnie przez FCI w 1973 roku.

Rasa uznawana jest w niektórych krajach, między innymi w Polsce, za rasę agresywną. Dlatego do hodowania każdy zainteresowany musi uzyskać stosowne pozwolenie.

Dog argentyński – jaki jest?

Czworonóg jest oddany całkowicie jednemu opiekunowi. Mimo to bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i chętnie z nimi spędza czas. Wobec dzieci jest neutralny. Odpowiednia socjalizacja psa, zarówno z małymi dziećmi, jak i innymi zwierzętami pozwoli polepszyć ich późniejsze wzajemne traktowanie. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na charakter i rozmiary doga argentyńskiego nie wolno zostawiać go samego z dziećmi.

Pies potrzebuje dużo ruchu i chętnie bawi się ze swoim opiekunem. Warto pamiętać, że ma skłonności do zachowań agresywnych, a inne zwierzęta może traktować jak zdobycz. Te zachowania mogą być uciążliwe zwłaszcza podczas spacerów. Jednak odpowiednia tresura pozwoli zmniejszyć częstotliwość takiego postępowania.

Mimo swoich rozmiarów i wysokiej potrzeby aktywności fizycznej pies może mieszkać, zarówno w mieszkaniu, jak i domu. Niezależnie od miejsca zamieszkania koniecznością jest zapewnienie czworonogowi odpowiedniej dawki sportu w ciągu dnia. Silny charakter czworonoga sprawia, że potrzebuje on doświadczonego właściciela. Odpowiednie wychowanie i socjalizacja już od pierwszych miesięcy życia pozwoli na ustanowienie hierarchii i zapanowanie nad psem.

Dog argentyński – pielęgnacja

Krótka sierść psa sprawia, że jego pielęgnacja naprawdę jest łatwa. Właściciel powinien regularnie przecierać gumową szczotką dla psa lub wilgotną szmatką włosie, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Wadą takiego rodzaju sierści jest fakt, że w okresie linienia krótkie włosy wbijają się w materiały i przedmioty w domu. Kąpiel powinna odbywać się tylko w wypadku większego zabrudzenia.

.

Dog argentyński – jaka karma?

Rasa wykazuje tendencje do alergii i nietolerancji pokarmowych. W wyodrębnieniu pokarmu uczulającego pomogą dieta eliminacyjna lub testy skórne.

Dodatkowo wysoka aktywność zwierzęcia sprawia, że karma dla psa powinna pokrywać codzienne całkowite zapotrzebowanie energetyczne, uzupełniać zapasy białka w organizmie oraz zawierać substancje mineralne, które będą wzmacniać stawy i kości czworonoga.

.

Zalety:

  • idealnie sprawdza się w roli stróża,
  • odnajdzie się w roli asystenta myśliwego,
  • wierny i oddany swojej rodzinie,
  • aktywny fizycznie i lubiący zabawę,
  • inteligentny,
  • akceptuje dzieci.

Wady:

  • wymaga doświadczonego właściciela,
  • może zachowywać się agresywnie,
  • ma skłonności do dominacji.