Owczarek Blue Bay – niezwykła nowa rasa

Owczarek Blue Bay – niezwykła nowa rasa

Owczarek Blue Bay, w języku angielskim znany jako Blue Bay Shepherd, to niezwykła rasa, która zyskuje coraz większą popularność. To zachwycająca krzyżówka owczarka niemieckiego z wilczakiem. Powstała w wyniku prób stworzenia rasy, która będzie przypominała wilka dzikim, zachwycającym wyglądem, a jednocześnie będzie stanowić zrównoważonego, wiernego towarzysza rodziny. Choć historia rasy jest stosunkowo krótka, te przykuwające oko psy wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

Dowiedz się więcej o rasie Blue Bay i poznaj jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 30-50 kg

wzrost: 60-76 cm

 maść srebrno-niebieska, granatowa, czarna
długość życia  ok. 12 lat
główne cechy  inteligentne, przyjazne, towarzyskie

Wygląd i wzorzec rasy

Rasa powstała dopiero niedawno, dlatego nie jest jeszcze oficjalnie uznawana przez organizacje kynologiczne. Dlatego nie istnieje na ten moment jeden ścisły wzorzec rasy. Czworonogi te mają jednak niezwykle charakterystyczny wygląd, który odziedziczyły po swoich przodkach.

Owczarki rasy Blue Bay to duże psy o mocnej, atletycznej budowie, a także gęstej, długiej sierści. Samce osiągają od 66 do 76 cm w kłębie i wagę od 35 do 50 kg, natomiast samice od 60 cm do 70 cm oraz wagę od 30 do 45 kg. Ich maść może mieć odcień od srebrno-niebieskiej do ciemnego granatu. Głowa tych psów jest duża i proporcjonalna, natomiast uszy średniej wielkości, stojące. Ich zachwycające, hipnotyzujące oczy mogą mieć kolor od jasnoniebieskiego do brązowego. Ogon jest długi i puszysty, nisko noszony.

Szczeniaki i hodowla

Ze względu na to, iż rasa jest stosunkowo nowa, znalezienie ich hodowli nie jest łatwe. Obecnie na terenie Polski nie istnieje hodowla tej rasy, więc czworonoga należy sprowadzić zza granicy, co z uwagi na duże zainteresowanie rasą i niewielką liczbę hodowli nie będzie łatwe. Potencjalni właściciele i miłośnicy rasy powinni uzbroić się w cierpliwość.

Warto też mieć na uwadze, że ta nowa rasa nie jest jeszcze uznawana przez FCI ani inne organizacje kynologiczne, gdyż proces uznania rasy i określenia jej wzorca jest dość długi i skomplikowany. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze hodowli. Sprawdzona, renomowana hodowla będzie w stanie udzielić informacji na temat zdrowia psiaka, a także jego rodziców. Obecnie jedyną sprawdzoną hodowlą jest znajdująca się na Florydzie hodowla, w której powstała rasa.

Trudno przybliżyć cenę szczeniąt tej rasy ze względu na jej małą liczność, jednak cena może wynieść od 8000 do 14000 zł.

Historia rasy

Historia tej rasy jest krótka – pierwsze szczenięta urodziły się w 2011 roku, więc rasa na ten moment ma zaledwie 12 lat. Powstała ona w hodowli należącej do Vicky Spencer, w Palm Bay na Florydzie. Rasa zawdzięcza swoją nazwę niezwykłej niebieskiej barwie sierści, a także miejscu powstania.

Rasa powstała ze skrzyżowania owczarków staroniemieckich ze specjalnie hodowanymi wilczakami. Celem kojarzenia osobników było stworzenie rasy, która zachwyci dzikim, nieposkromionym wyglądem wilka, a przy tym będzie stanowić spokojnego, przyjaznego i zrównoważonego towarzysza dla rodzin. W celu stworzenia rasy Vicky Spencer dobierała starannie osobniki o odpowiednim temperamencie, a także o pożądanym wyglądzie. Rasa jest owocem wieloletnich poszukiwań odpowiednich osobników, a także starannej hodowli. Jeden z rodziców pierwszej linii rasy jest oddalony o 5 pokoleń od wilka. Hodowczyni mierzy w zachowanie nie więcej niż 6% wilczej krwi w rasie.

Owczarek Blue Bay – charakter i usposobienie

Pomimo dzikiego, wilczego wyglądu psy te są niezwykle przyjazne, zrównoważone, lojalne i towarzyskie, a także inteligentne. Jest to jednak nowa rasa, więc trudno przewidzieć, jakie cechy rozwiną się u kolejnych osobników. Warto jednak wiedzieć, że hodowczyni przekłada przyjazny, skory do współpracy charakter ponad cechy związane z wyglądem. Wybierając psa z hodowli Vicky Spencer można mieć pewność, że do wyhodowania psiaka dołożono wszelkich starań pod względem selekcji psów o odpowiednim temperamencie.

Psy te cechują umiarkowane do dużych pokładów energii. Są to psy hodowane jako towarzyszące, więc nie wszystkie wymagają bardzo dużej aktywności fizycznej, jednak niektóre osobniki mogą mieć zwiększone pokłady energii. Warto jednak mieć na uwadze, że nadal są to duże owczarki wywodzące się od aktywnych i pracujących ras, dlatego najlepiej będą się czuły z dostępem do ogrodu oraz długimi spacerami.

Do wyhodowania rasy używano celowo psów niewykazujących się szczególnie silnym instynktem obronnym, aby zapobiec agresji. Z tego względu psy tej rasy, choć wzbudzają respekt wyglądem, nie nadają się na psy obronne – podobnie jak przypominające puchate wilki psy husky.

Wychowanie i tresura

Z uwagi na szczególną staranność pod względem dobierania odpowiednich cech charakteru, są to psy dość podatne na szkolenie. Szybko i łatwo się uczą, są inteligentne, a także dobrze współpracują z człowiekiem. Należy zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, a także intelektualnej, gdyż psy te nie lubią nudy. Zaleca się cierpliwe, stanowcze podejście oparte na metodzie pozytywnych wzmocnień – na przykład chwalenie psiaka za dobre sprawowanie głaskaniem lub też ulubionym przysmakiem.

Kluczową kwestią w wychowaniu psów jest odpowiednia socjalizacja. Należy zapewnić im od małego stopniowy kontakt z obcymi ludźmi, innymi zwierzętami, a także nowymi sytuacjami, by wiedziały, jak na nie reagować. Psy te bywają nieufne wobec obcych.

Zabawki dla owczarka Blue Bay

Owczarki rasy Blue Bay wprost uwielbiają zabawy i aktywność, zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Z tego względu właścicielom polecamy zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane akcesoria dla dużych psów, takie jak frisbee oraz piłki. Przydatne będą również zabawki dla psa takie, jak kości i gryzakizabawki sznurowe, a także zabawki interaktywne i gryzaki Kong, które zaktywizują psiaka i skłonią go do myślenia przy zabawie.

Pielęgnacja owczarka Blue Bay

Psy te wymagają regularnej, dokładnej pielęgnacji ze względu na swoją długą sierść. Rasa linieje dość intensywnie dwa razy do roku – wyczesywanie sierści w tym okresie powinno odbywać się codziennie. Poza okresami linienia warto dokładnie wyczesać sierść pupila co najmniej trzy razy na tydzień. Regularne wyczesywanie zapewni sierści piękny połysk.

Kąpiele psów tej rasy powinny odbywać się w zależności od potrzeb – na tę okazję warto zaopatrzyć się w szampon dla psów.

Należy ponadto regularnie kontrolować stan uszu, oczu, a także jamy ustnej psa – warto mieć na uwadze, że owczarki niemieckie, od których się wywodzi, bywają podatne na infekcje uszu. Może być również konieczne przycinanie pazurów psa jeśli nie ściera ich w naturalny sposób podczas aktywności.

Dieta i żywienie

Psy tej rasy wymagają zdrowej, bogatej w białko diety, która będzie zawierała również niezbędną dawkę węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów. Przy wyborze karmy dla psa tej rasy należy wziąć pod uwagę czynniki takie, jak wiek i waga, a także stan zdrowia oraz tryb życia – w razie potrzeby sięgnij po karmy dla psów dużych ras i karmy dla psów aktywnych. Warto również zapewnić stawom psa odpowiednie wsparcie poprzez dietę – karmy zawierające składniki takie, jak chondroityna i glukozamina będą dbały o stawy psa.

Można również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila w ramach surowej diety BARF, jednak będzie to wymagać odpowiedniej suplementacji oraz doskonałej znajomości psich wymogów żywieniowych.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla owczarków

Zdrowie i długość życia

Z uwagi na krótką historię rasy trudno sprecyzować dotyczące ich potencjalne problemy zdrowotne, jednak warto mieć na uwadze, że rasa jest hodowana z naciskiem na zdrowe, odporne cechy po ich wilczych przodkach. Psy z wilczą krwią generalnie bywają zdrowsze i bardziej długowieczne od przeciętnych. Jednakże owczarki staroniemieckie, od których się one wywodzą, miewają problemy ze stawami – choć bywają pod tym względem zdrowsze od owczarków niemieckich, nie można wykluczyć, że wystąpią problemy takie, jak dysplazja stawów. Jak inne duże rasy, mogą być podatne na skręt żołądka, dlatego należy im zapewnić odpoczynek po jedzeniu.

Co więcej, z uwagi na dość ograniczoną ilość potencjalnych psów do rozmnażania w przyszłości rasa może zmierzyć się z problemami wynikającymi z ograniczonej puli genów.

Długość życia psów tej rasy prawdopodobnie będzie wynosić około 12 lat lub nieco dłużej.

U kogo sprawdzi się rasa?

Jest to doskonała rasa dla aktywnych właścicieli, którzy są w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i intelektualnej. Psy te są bardzo towarzyskie i lojalne, jednak odziedziczyły po wilczych przodkach pewien stopień niezależności, więc są w stanie bawić się same, jednak nie powinny spędzać zbyt dużo czasu samotnie. Najlepiej będą się czuły w domu z ogrodem.

Ze względu na ich przyjazne i lojalne usposobienie, będą stanowiły odpowiednich towarzyszy dla rodzin z dziećmi oraz innymi zwierzętami, jednak wymagają starannej socjalizacji. Bywają przy tym nieufne wobec obcych ludzi i zwierząt.

Owczarek Blue Bay – ciekawostki

Ze względu na dość krótką historię rasy jeszcze niewiele wiemy o tych zachwycających psach. Pomimo krótkiej historii rasa podbija Internet i cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj interesujące fakty o rasie!

  • Przygotowania do powstania rasy trwały aż 20 lat – hodowczyni dołożyła wszelkich starań, aby znaleźć odpowiednie wilczaki i owczarki z pożądanymi cechami charakteru i wyglądu, a także dobrym zdrowiem.
  • Obecnie jedyna sprawdzona hodowla rasy to hodowla, w której powstały – należąca do Vicky Spencer hodowla w Palm Bay na Florydzie.
  • Ich przodkami jest wilk algonkiński.
  • Rasa ma w sobie krew takich ras, jak wilczaki, owczarki niemieckie, malamuty i syberyjskie husky.
  • Na chwilę obecną psy tej rasy są krzyżowane z innymi rasami, nie ze sobą.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Rex, Wolf, Leo, Ares, Rocky, Zeus, Węgiel, Diego, Hektor, Figiel, Dolar. Kora, Regina, Diana, Jagoda, Floryda, Saba, Nysa, Tola, Freja, Nela, Siri.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje owczarek Blue Bay?

Psy te prawdopodobnie żyją około 12 lat.

Ile waży owczarek Blue Bay?

Psy te ważą od 30 do 50 kg.

Ile mierzy owczarek Blue Bay?

Mierzą one od 60 do 76 cm.

Owczarek Blue Bay hodowla

Obecnie rasa nie jest uznawana przez FCI. Jedyna sprawdzona hodowla to ta, w której powstała rasa – znajduje się ona w Palm Bay na Florydzie w USA.

Owczarek Blue Bay charakter

Psy te są aktywne, energiczne, przyjazne, lojalne i zrównoważone. Bywają niezależne i nieufne wobec obcych.

Owczarek Blue Bay maść

Psy te mają długą sierśc w kolorach od srebrno-niebieskiego do ciemno granatowego.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij