Jaka karma dla psa – sucha czy mokra?

Różnorodność dostępnych na rynku karm dla psów może przyprawić o ból głowy wszystkich właścicieli czworonogów. Problem pojawia się szczególnie przy decyzji: karma mokra czy sucha? Obie mają swoje wady i zalety, z którymi warto zapoznać się przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Mokra karma dla psa –  zalety i wady

Podstawowa różnica między karmą suchą i mokrą to ilość zawartej w niej wody. Karma wilgotna posiada w sobie często ponad 75% wody. Oznacza to, że pies musi zjeść znacznie więcej karmy mokrej niż suchej, aby pokryć zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dla właściciela będzie to więc większy wydatek.

Psy, jako zwierzęta o wyjątkowo silnym zmyśle węchu, preferują karmę mokrą ze względu na dużo intensywniejszy zapach. Dzięki dużej zawartości wody, mokra karma dla psa wpływa korzystnie na układ moczowy zwierzęcia. Ponadto jest mniej kaloryczna niż karma sucha, co będzie istotne dla właścicieli psów z otyłością.

Karmy mokre są bardziej zbliżone do naturalnego pożywienia, dlatego są bardziej polecane niż karmy suche.

Sucha karma dla psa –  zalety i wady

Sucha karma dla psa składa się w ok. 8-9% z wody. Dlatego też zwierzę potrzebuje zjeść znacznie mniej karmy suchej niż mokrej, jest to mniej więcej czterokrotna różnica (100g karmy suchej to tyle samo wartości odżywczych co 400g karmy mokrej). Należy też pamiętać, aby zapewnić psu stały dostęp do czystej i świeżej wody przy karmieniu takim rodzajem pożywienia.

sucha czy mokra karma dla psa

Żywienie karmą suchą jest z reguły tańsze niż w przypadku karmy mokrej. Na rynku są dostępne różne rodzaje suchych karm, np. karmy popularne i premium. Pierwsze posiadają właściwą ilość białka oraz energii, premium mają więcej składników odżywczych.

Dodatkową zaletą karm suchych jest pozytywny wpływ na uzębienie czworonoga taki pokarm usuwa osad z zębów podczas gryzienia.

Mokra i sucha karma: kiedy stosować? Łączyć czy nie?

Wybór karmy zależy przede wszystkim od preferencji właściciela i jego psa. Ważne jest, żeby być konsekwentnym w sposobie karmienia naszego pupila. Psy nie lubią zmian w żywieniu, dlatego jeżeli zdecydujemy się na karmę suchą lub mokrą, pozostańmy przy niej. Jeśli zamierzamy połączyć obie karmy, zwróćmy uwagę na typy karmy: pełnowartościowe lub uzupełniające. Te pierwsze będą postawą odżywiania psa, natomiast drugie jedynie przekąską. Przy łączeniu można stosować karmę suchą jako podstawę, a mokrą jako przekąskę lub odwrotnie. Przekąski nie powinny stanowić więcej niż 20% dziennej dawki pokarmowej. Łączone stosowanie karm również powinno stać się regularnym sposobem odżywiania, jeśli chcemy tylko okazjonalnie urozmaicić dietę czworonoga, może zakończyć się to problemami trawiennymi.

3 thoughts on “Jaka karma dla psa – sucha czy mokra?

  1. Witam, słyszałam wiele głosów że lepiej karmić tylko suchą karmą – oczywiście najwyższej jakości z mięsa a nie popiołu. Co wy o tym myślicie ?

  2. Też słyszałam, że lepsza jest sucha karma, bo zawiera więcej składników potrzebnych zwierzętom, zresztą zawiera więcej mięsa.

Comments are closed.