Wyprawka dla kota co musi zawierać?

Kot w legowisku

Podjąłeś już decyzję za kilka dni w Twoim mieszkaniu pojawi się nowy, czworonożny lokator. Teraz musisz jak najlepiej przygotować się na jego przybycie i stworzyć mu prawdziwy dom. Czego potrzebuje kot? Jakie akcesoria są niezbędne w kocim domu? Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które musi zawierać idealna wyprawka dla kota.

Decyzja o posiadaniu domowego zwierzaka wiąże się z wieloma konsekwencjami. Oprócz poświęcania mu czasu, karmienia i zabawy, musimy zatroszczyć się również o to, aby nasz kot czuł się w mieszkaniu jak najlepiej. Koty mają swoje specyficzne potrzeby, dlatego zanim zamieszkamy wraz z nim, warto abyśmy zapoznali się z kocim charakterem i stylem życia. Dla tych czworonogów najatrakcyjniejsze będą mieszkania, w których znajduje się wiele kryjówek, a meble i wyposażenie dają liczne możliwości eksplorowania.

Co powinna zawierać wyprawka dla kota?

Legowisko
Miejsce do spania to rzecz  niezbędna dla każdego, w tym dla kota. Dobrze dobrane legowisko, będzie stanowić dla niego własną, bezpieczną przestrzeń. Można wybierać pomiędzy modelami  otwartymi w kształcie poduch, koszykami wiklinowymi, kocimi domkami oraz zamykanymi transporterami. Legowisko powinniśmy umieścić w miejscu spokojnym, ale łatwo dostępnym. Ogromny wybór kocich posłań daje nam możliwość dopasowania go do wystroju naszego mieszkania. Należy jednak pamiętać, że choćby legowisko było najpiękniejsze i najbardziej wygodne, koci indywidualiści prawdopodobnie i tak wybiorą sobie swoje idealne miejsce, np. na naszym fotelu.

Europejski kot krótkowłosy

Miski na wodę i jedzenie
Kolejnymi niezbędnymi akcesoriami są miski na wodę i jedzenie. Miseczka na wodę powinna zawsze być napełniona i łatwo dostępna, nie musi być większa niż 0,5 litra. Miska na pokarm może być mniejsza objętość 0,2-0,3 litra będzie odpowiednia. Niektóre koty upodobały sobie jedzenie z podłogi, dlatego warto zaopatrzyć się również w matę zabezpieczającą. Materiał z jakiego wykonane są miski może być dowolny: na rynku mamy szeroki wybór misek plastikowych o różnych kolorach i kształtach, a także miski ceramiczne czy metalowe, które charakteryzują się dłuższą trwałością.

Kuweta i żwirek
Kocia toaleta to jedna z najbardziej potrzebnych rzeczy, zwłaszcza dla kotów mieszkających w mieszkaniach. Do wyboru mamy kuwety otwarte i zamknięte. Te pierwsze zajmują mniej miejsca i są tańsze. Jednak kuwety kryte są bardziej praktyczne, ponieważ zapewniają kotu spokojne miejsce do załatwienia swoich potrzeb, eliminują przykre zapachy, zakrywają zawartość oraz minimalizują możliwość wysypania żwirku. Podłoże, jakie wybierzemy do kociej kuwety, także jest bardzo istotne, dlatego musimy się upewnić, że jest dobrej jakości, przez co szybko zneutralizuje zapachy oraz  wchłonie  mocz. Najpopularniejsze rodzaje żwirków, oferowanych przez producentów, to m.in. żwirki bentonitowe, z wiórków drzewnych czy silikonowe.

Polecane kuwety i żwirki dla kotów

Drapak
Jeśli chcemy uchronić nasze meble przed pazurkami kota, przed jego pojawieniem się powinniśmy nabyć drapak. Szeroki wybór pozwoli dopasować drapak do wystroju naszego mieszkania. Koty na pewno polubią drapaki z dużą ilością półek, a nawet z domkami, w których można się schować. Niektóre modele mają także zawieszane piłki lub inne elementy służące do zabawy. Im atrakcyjniejszy drapak, tym bardziej bezpieczne nasze meble!

Najchętniej wybierane drapaki dla kotów

Obcinak do pazurków
Akcesoria do pielęgnacji to kolejny ważny punkt w trakcie komponowania kociej wyprawki. Nożyczki lub cążki, służące do obcinania pazurków, są niezbędne szczególnie dla kotów mieszkających w blokach czy zamkniętych osiedlach. Jeśli nasz pupil nie ma możliwości spiłowania pazurów w naturalnym środowisku, może zacząć robić to w mieszkaniu niszcząc meble. Zbyt długie pazurki mogą też sprawiać ból i znacząco przeszkadzać czworonogowi. Z tego powodu powinniśmy pamiętać o właściwej pielęgnacji kocich łapek.

Szczotka  do czesania
Koty same potrafią zadbać o swoją higienę, często się myją i utrzymują swoje futerko w czystości. Aby im pomóc w czyszczeniu sierści warto zaopatrzyć się w grzebień, zgrzebło lub szczotkę przeznaczoną dla kotów. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy właścicielami kotów długowłosych w tym wypadku pielęgnacja sierści jest nieco trudniejsza. W rozczesywaniu dłuższych włosów może nam pomóc specjalistyczny puder lub talk.

Zabawki
Zabawa z pupilem to jeden z najprzyjemniejszych obowiązków każdego właściciela czworonoga. Czas spędzony na zabawie tworzy wyjątkową więź pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem.  Wędki i  myszki to popularne zabawki, które możemy zrobić sami lub nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Zabawki z łakociami, czy inne ciekawe akcesoria uatrakcyjnią zabawę, rozwiną umiejętności pupila i przyczynią się do pogłębienia naszej przyjaźni z kotem.

Transporter do podróży
W trakcie podróży powinniśmy zapewnić swojemu kotu bezpieczeństwo i wygodę oraz zadbać o minimalizację stresu. Z tego powodu już od samego początku warto zaopatrzyć się w odpowiedni transporter. Polecane są zwłaszcza egzemplarze plastikowe, które są trwalsze od wiklinowych. Mogą mieć otwieraną górę lub wejście z boku. Jeśli potrzebujemy czegoś bardziej poręcznego, sprawdzą się miękkie torby lub plecaki. Pamiętajmy, że podróżowanie samochodem z kotem wolno biegającym może być zagrożeniem dla wszystkich pasażerów.

Polecane transportery dla kotów

Wymienione wyżej elementy wyprawki dla kota sprawią, że nasz nowy przyjaciel szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, a dla nas przyjęcie go pod swój dach będzie dużo przyjemniejsze. Zadbajmy o to, aby kot poczuł się u nas jak u siebie to sprawi, że będzie szczęśliwszy!