Jakie rasy psów są idealne dla dzieci?

Szukasz psa, który odnajdzie się w rodzinie z dziećmi? Przed podjęciem decyzji o tym, jaki pies będzie Ci towarzyszył przez kolejne lata, warto zapoznać się z informacjami na temat różnych ras. Uwzględnij nie tylko to, czy dane zwierzę ma łagodny charakter, ale też czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni, właściwą dla jego potrzeb karmę dla psa i wystarczająco dużo ruchu.

Najczęściej polecana rasa

Z pewnością zauważyłeś, że zarówno w prasie, jak i w amerykańskich filmach, prym wśród psów rodzinnych wiodą golden retrievery. Znane są przede wszystkim ze swojego łagodnego charakteru i wrodzonej chęci do wchodzenia w interakcje z ludźmi. Chcą z nami przebywać, bawić się, mieć bliski kontakt, zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi. To psy, które dobrze się sprawdzą także wtedy, kiedy już mamy w domu inne zwierzęta, bo zwykle świetnie się z nimi dogadują.

Jeżeli szukasz łagodnego czworonoga, z którym dogadają się zarówno dzieci, jak i osoby starsze, to golden retriever jest świetnym pomysłem. Bardzo często możemy zobaczyć je jako psów przewodników osób niewidomych. Zupełnie nie sprawdzi się za to jako stróż czy obrońca domu – z każdą nowo poznaną osobą będzie się witał radośnie i serdecznie.

Labrador – kolejny wspaniały pies rodzinny

Zwraca na siebie uwagę przede wszystkim sympatyczną osobowością oraz pogodnym usposobieniem. To sprawia, że labrador będzie świetnie nadawał się do domów, w których mieszkają trochę starsze dzieci. Trzeba jednak uważać przy dzieciach bardzo małych – labradory mogą być trochę nieuważne i niechcący dziecko wywrócić podczas zabawy. Oczywiście wskazane jest, żeby każdy kontakt psa i bardzo małych dzieci był pod nadzorem osoby dorosłej, ale upadki i popchnięcia mogą zdarzyć się także wtedy, kiedy ktoś jest w pobliżu.

Ponieważ to psy, które lubią aktywności na świeżym powietrzu, należy pamiętać o zapewnieniu dostatecznie kalorycznego jedzenia. Dobrym rozwiązaniem może tu być karma dla psa dedykowana dla dużych, aktywnych ras. Możesz też wybrać karmę dedykowaną konkretnie labradorom, na przykład Royal Canin Labrador lub EUKANUBA Adult Labrador Retriever.

Więcej spokoju znajdziemy u buldogów

To kolejna bardzo popularna rasa psów, od golden retrieverów i labradorów różni się mocno wrodzonym spokojem. To również zdecydowanie mniej aktywna rasa – powinniśmy zapewnić regularne spacery, ale nie muszą one być bardzo długie, bo buldog energii do spalenia ma znacznie mniej, niż na przykład typowy labrador. Jeżeli szukacie czworonoga, którzy wybierze się z wami na poranne bieganie, a potem długo jeszcze będzie bawił się z dziećmi, powinniście poszukać innej rasy. Ten potowarzyszy wam w spokojnym spacerze, trochę się pobawi, a przede wszystkim poprawi wszystkim humor swoim pociesznym pyskiem.

Buldogi zatem sprawdzą się dobrze w nieco mniejszych mieszkaniach, nie są też tak wymagające pod względem spacerów. Warto zwrócić jednak uwagę jaka karma dla psa pojawi się w jego misce, ponieważ mniej ruchu powinno wiązać się z porcjami jedzenia, które nie są za duże jak na potrzeby naszego pupila.

Wybór rasy psa to decyzja, której konsekwencje będziemy ponosić przez wiele lat. Dlatego zapoznaj się z literaturą i opiniami fachowców. W mediach społecznościowych poszukaj właścicieli różnych psów. Pozwoli Ci to zapoznać się z licznymi filmikami i scenkami z życia wziętymi. Kupowanie psa rasowego nie jest jednak koniecznością – możesz adoptować psa ze schroniska. Na pierwszy rzut oka ich charakter może wydawać się niewiadomą, ale opiekunowie bardzo dobrze znają przebywające u nich psy, i doskonale wiedzą, który z nich jest aktywny, a który odnajduje się głównie w leżeniu na kanapie. Schroniska umożliwiają odwiedziny, będziesz więc mógł sprawdzić, jak pies będzie reagował na dzieci, a na bliskie poznanie psa jeszcze przed adopcją pozwolą wspólne spacery.