Rasy chomików – jakiego chomika wybrać?

Rasy chomików – jakiego chomika wybrać?

Chomiki to niezwykle popularne zwierzątka, które dodatkowo cechują się małymi rozmiarami, przyjaznym usposobieniem, a także uroczym wyglądem. Warto jednak zaznaczyć, że stworzenia te, jak każde inne zwierzęta, również posiadają swoje potrzeby i wymagania. Dlatego też przed zakupem lub adopcją danego chomika, zdecydowanie warto zapoznać się ze specyfiką jego rasy, aby zapewnić nowemu pupilowi wszystko to, co niezbędne.

Zobacz: Wyprawka dla chomika – co nam się przyda?

Chomik jako zwierzę domowe

Chomik jako zwierzę domowe

Chomiki doskonale wpasowują się w domowe warunki, tym samym stając się przyjaciółmi całej rodziny. Opieka nad stworzeniami z tego gatunku nie należy do nadzwyczajnie skomplikowanych, jednak warto pamiętać o tym, że niewielkie rozmiary tych gryzoni nie czynią z nich pluszowych maskotek. Chomik nie powinien być więc pierwszym zwierzątkiem dla dziecka, gdyż wszelkie niekontrolowane zabawy mogą skutkować zagrożeniem zdrowia, a nawet życia zwierzątka.

Każdy chomik będzie potrzebował kilku podstawowych elementów wyposażenia. Jednym z nich jest stosunkowo duża klatka, która umożliwi swobodne zaspokajanie potrzeby ruchu, a także odpoczynku, czy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kluczowy jest również odpowiednio dopasowany pokarm, dostęp do świeżej wody oraz opieka ze strony człowieka.

Należy jednak zaznaczyć, że poszczególne odmiany chomików będą wykazywały nieco odrębne wymagania. Z tego względu warto poświęcić odrobinę czasu i uwagi na zapoznanie się z konkretnymi potrzebami danej rasy.

Rasy chomików – charakterystyka

Rasy chomików – charakterystyka

Zasadniczo rzecz biorąc, wśród chomików można dokonać podziału na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich są osobniki udomowione, które z powodzeniem hodowane są na całym świecie. Drugą stanowią natomiast chomiki nieudomowione, a także niepodlegające próbom oswojenia. Stworzenia te nieraz są również obejmowane ścisłą ochroną, przez co ich hodowla jest wręcz zabroniona.

Wśród udomowionych chomików wyróżnia się zasadniczo pięć głównych ras, a szczegółowe opisy oraz charakterystyki każdej z nich, znajdują się w dalszej części artykułu.

Chomik syryjski

Rasy chomików - Chomik syryjski

Chomiki syryjskie to jeden z najpopularniejszych gatunków domowych gryzoni. Co więcej, osiągają one stosunkowo duże rozmiary, co z pewnością warto zaliczyć do cech wyróżniających. Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 18 cm długości, jednocześnie osiągając wagę przekraczającą 250 g. W związku z tym chomik syryjski będzie potrzebował klatki o minimalnych wymiarach 100 x 55 cm. Duże lokum zagwarantuje mu bowiem pełną swobodę ruchów, a także możliwość zaspokojenia wszelkich potrzeb. Do niezbędnego wyposażenia klatki chomika syryjskiego należy również zaliczyć solidny kołowrotek, którego średnica będzie wynosiła około 27 cm.

Przedstawiciele tej rasy cechują się przyjaznym usposobieniem, a także dużym zaufaniem do człowieka. Jego oswojenie najczęściej przebiega w zupełnie nieskomplikowany sposób, jednak pupil powinien być traktowany z szacunkiem i delikatnością.

Chomiki syryjskie spotykane są w rozmaitych odmianach kolorystycznych. Ich sierść najczęściej przyjmuje krótką formę, jednak nieraz zdarzają się również osobniki długowłose.

Chomik dżungarski

Rasy chomików - Chomik dżungarski

Zwierzątka z tego gatunku zaliczane są do jednych z najmniejszych udomowionych chomików. Ich waga nie przekracza bowiem granic 50 g, a długość ciała osiąga średnio 8 cm. Do charakterystycznych cech przedstawicieli rasy dżungarskiej z pewnością należy zaliczyć ciemniejsze umaszczenie grzbietu oraz jasny, często wręcz biały brzuszek.

Pomimo swoich miniaturowych rozmiarów, chomiki dżungarskie wciąż będą potrzebowały odpowiedniej przestrzeni. Powszechnie przyjęło się uznawać, że wymiary ich klatki powinny wynosić minimum 80 x 45 cm. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na rozstawienie prętów, gdyż zbyt duże odległości pomiędzy nimi mogą ułatwić pupilowi szybką ucieczkę.

Rasa chętnie wchodzi z interakcję z człowiekiem, przez co ich udomawianie najczęściej nie sprawia problemów. Chomiki dżungarskie bardzo źle znoszą jednak stres, dlatego też obowiązkiem każdego opiekuna jest zagwarantowanie zwierzęciu bezpiecznej przestrzeni.

Zobacz: Chomik dżungarski – ile kosztuje, co je i jak długo żyje?

Chomik Roborowskiego

Rasy chomików - Chomik Roborowskiego

Chomik Roborowskiego, zwany również chomiczkiem malutkim, to kolejna popularna miniaturka. Jego ciało najczęściej osiąga długość 4,5-5 cm, a waga nie przekracza granicy 20-25 g.

Stworzenia z tego gatunku cechują się niezwykłą zwinnością, która jednocześnie połączona jest z dużą wrażliwością. Ich oswojenie jest nieco trudniejsze niż w przypadku chomików syryjskich oraz dżungarskich. Chomiczek malutki będzie wymagał nieco więcej cierpliwości i delikatności, a także czasu w samotności.

Chomiki Roborowskiego żyją średnio około 2 lat. Jednocześnie warto zadbać o odpowiednie warunki, które wpłyną na dobre samopoczucie zwierzątka. Jego klatka powinna przyjmować minimalne wymiary 80 x 45 cm, a w jej wnętrzu z pewnością sprawdzi się domek, który posłuży za schronienie.

Chomik chiński

Chomik chiński

Chomiki chińskie są znacznie mniej popularne niż powyższe rasy. Warto jednak zaznaczyć, iż są to niezwykłe stworzenia, które skradną serce niejednego hodowcy. Z wyglądu mogą one przypominać chomiki dżungarskie. Cechą wyróżniającą okazuje się natomiast długa i ciemna pręga, która biegnie przez cały grzbiet zwierzęcia. Co więcej, chomiki chińskie charakteryzują się również stosunkowo długim ogonem, osiągającym nawet 3 cm.

Tym, co wyróżnia rasę chińską, jest zamiłowanie do wspinaczki. Klatka dla tego gryzonia powinna więc składać się z kilku pięter, które zostaną połączone rozmaitymi drabinkami lub stabilnymi gałązkami. Warto jednak zabezpieczyć wysokie poziomy, aby pupil nie miał możliwości upadku oraz uszkodzenia własnego ciała.

Chomik Campbella

Chomik Campbella

Chomik Campbella, zwany również mandżurskim, to zwierzątko przybierające rozmaite barwy. Co ciekawe, w naturalnych warunkach są one spotykane w zarówno w towarzystwie chomików chińskich, jak i Roborowskiego.  

Osobniki z tego gatunku cechują się nieco słabym wzrokiem, przez co w życiu codziennym o wiele bardziej posługują się węchem i słuchem. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż chomiki Campbella są stosunkowo trudne do oswojenia. Nie przepadają one za noszeniem na rękach, a towarzystwo człowieka nieraz jest im zbędne. Cechują się również dużą potrzebą niezależności, przez co zdecydowanie nie sprawdzą się jako zwierzątka do domów z małymi dziećmi.

Jakiego chomika wybrać?

Jakiego chomika wybrać?

Wybór konkretnego chomika jest uzależniony od możliwości opiekunów, a także ich preferencji. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż każdy gryzoń, niezależnie od swojej rasy, będzie potrzebował odpowiednich warunków do życia. Przed zakupem lub adopcją chomika warto więc zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zagwarantować zwierzęciu dopasowaną klatkę, wysokiej jakości pokarm, a także uwagę oraz opiekę, której wymaga pupil.

O czym pamiętać przy zakupie chomika?

O czym pamiętać przy zakupie chomika?

Chomiki zaliczane są do gryzoni, które często obejmują funkcję domowych zwierzątek. Przed ich zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych aspektów, stanowiących nieodłączny element hodowli każdego chomika.

Stworzenia z tego gatunku prowadzą nocny tryb życia. Dlatego też warto nastawić się na możliwość hałasowania w środku nocy, co z kolei nieraz utrudnia spokojne wysypianie się.

Co więcej, poszczególne rasy mogą okazać się niechętne do przebywania wśród ludzi, brania udziału we wspólnych zabawach, czy też przebywania na rękach opiekunów. Z tego względu konieczne jest dokładne zapoznanie się ze specyfiką danej rasy.

Należy również mieć świadomość tego, że chomiki nie należą do długowiecznych zwierzątek. Średnia długość ich życia jest również uzależniona od czynników takich, jak rasa, stan zdrowia, warunki bytowe, a nawet pochodzenie i żywienie. Powszechnie przyjęło się uznawać, że stworzenia z tego gatunku mogą dożyć około 3 lat.

Sprawdź również: Jak wybrać klatkę dla chomika?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla chomika

Udostępnij