Jak wybrać klatkę dla chomika?

Jak wybrać klatkę dla chomika?

Wybór mieszkania dla chomika to bardzo istotna kwestia. Nasz zwierzak spędza tam większość swojego życia, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce to było wygodne i dobrze wyposażone. Jak wybrać klatkę dla chomika?

Jak wybrać klatkę dla chomika?

Klatka dla chomika – jej wybór powinien być podyktowany jej wygodą, ale także ilością miejsca oraz warunkami, jakie możemy mu zaoferować. Spośród akcesoriów dostępnych dla tych zwierzątek mamy do wyboru klatki lub akwaria. Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań.

Klatka dla chomika

Metalowa klatka to najczęściej spotykany rodzaj domku dla chomika. Przede wszystkim powinna być wystarczająco duża, aby chomik mógł swobodnie się w niej poruszać i mieć miejsce do zabawy. Minimalne wymiary podstawy to 60×40 cm, ale wybierzmy możliwie największy model. Preferowana wysokość klatki to 40-50 cm. Należy pamiętać, że gryzoń może wspiąć się na sufit, a upadek z dużej wysokości może źle się skończyć, dlatego nie wybierajmy zbyt wysokich klatek. Zwróćmy także uwagę czy przynajmniej jedna ze ścianek ma poziome pręty umożliwiające zabawę. Metalowe klatki zapewniają świetną wentylację, co pozytywnie wpływa na układ oddechowy chomika. Jeśli posiadamy kota, musimy pamiętać o tym, że może on poprzez metalową kratę zranić chomika.

Klatka dla chomika

Akwaria i terraria

Powierzchnia akwariów i terrariów powinna być większa niż klatki metalowej, odpowiednia pojemność to około 100 l. Cyrkulacja powietrza jest w nich nieco utrudniona i właściciel sam musi zadbać o odpowiednie wywietrzenie mieszkania chomika. Z tego też powodu trzeba je częściej sprzątać. Przezroczyste ściany umożliwiają nam jednak obserwację chomika, jednocześnie chroniąc go np. przed kotami. Ponadto możemy wyłożyć dno takiego terrarium czy akwarium dużą warstwą wyściółki, która nie będzie się wysypywać mimo zabaw chomika.

Porównanie

ZaletyWady
Klatka metalowaZawiera drabinki i ścianki, po których można się wspinaćNieodpowiednia dla właścicieli kotów
Bardzo dobra wentylacja
Akwarium i terrariumZabezpieczenie przed drapieżnikamiUtrudniona cyrkulacja powietrza
Możliwa duża warstwa wyściółki

Gdzie ustawić klatkę?

Ze względu na wrażliwość chomików na różne warunki atmosferyczne klatka powinna być ustawiona we właściwym miejscu. Nie może zostać ustawiona bezpośrednio na podłodze ani w miejscach zbyt przewiewnych lub nasłonecznionych. Temperatura powinna oscylować wokół 20-22 ºC, więc miejsce blisko grzejnika nie będzie odpowiednie.

Co powinna zawierać klatka dla chomika?

Aby umilić czas naszemu gryzoniowi, warto wyposażyć jego mieszkanko w kilka elementów. Domek plastikowy dla chomika, będzie pełnił funkcję mieszkalną, a także miejsca przechowywania żywności. Otwory powinny być wystarczająco duże, aby chomik z wypchanymi policzkami mógł się zmieścić. Musi być wykonany z bezpiecznych dla zwierzęcia materiałów. Obowiązkowym wyposażeniem jest miska dla chomika i poidełko. Należy dostosować je do rozmiarów chomika, żeby nie były ani zbyt duże, ani za małe. Kołowrotek dla chomika pozwoli chomikowi na zabawę i rozwój fizyczny, a zamontowane półki i przegródki zwiększą dodatkowo powierzchnię do zabawy. Warto też zostawić chomikowi jeden wolny kąt, gdzie będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Data publikacji wpisu: 24.09.2015

Sprawdź klatki i akcesoria dla chomika dostępne w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór klatek i akcesoriów dla chomika

Udostępnij