Hodowla żółwia, co warto wiedzieć na początek?

Jednym z najbardziej popularnych zwierząt terraryjnych jest żółw. Te stworzenia nie sprawiają wiele problemów w żywieniu i pielęgnacji, ale trzeba dobrze poznać ich nawyki i sposób życia, aby im nie zaszkodzić. Hodowla żółwia i obserwowanie jego życia może być bardzo interesujące! O czym pamiętać, jeśli chcemy rozpocząć hodowlę żółwia w domu?

Żółwie, które można hodować w domu

W domu możemy hodować kilka gatunków tych gadów: żółwie lądowe oraz lądowo-wodne. Każdy gatunek żyje w innych warunkach naturalnych, dlatego będzie też wymagał innych warunków hodowli. Najpopularniejsze gatunki żółwi lądowo-wodnych to żółw żółtolicy i czerwonolicy, natomiast najczęściej hodowane żółwie lądowe to żółwie stepowe oraz greckie.

Jak przygotować miejsce dla żółwia?

Aby przyjąć pod swój dach żółwia, musimy przygotować mu odpowiednie warunki, zbliżone do tych, jakie gatunek ten ma w naturalnym środowisku. Dla żółwi lądowych trzeba przygotować terrarium o wymiarach co najmniej 120 na 50 cm. Należy także zagwarantować im właściwą temperaturę: w jednej części 30-35 stopni Celsjusza z niską wilgotnością, a w drugiej 25-28 stopni z wilgotnością dochodzącą do 70%. Hodowla żółwi wodno-lądowych jest pod tym względem bardziej wymagająca. Niezbędne jest przygotowanie akwaterrarium, w którym znajdzie się część lądowa oraz wodna.

Jak wyposażyć terrarium dla żółwia?

Zapewnienie właściwych warunków bytowych dla żółwia, wiąże się z kilkoma zakupami. Utrzymywanie prawidłowej temperatury, wilgoci, czystości wody to tylko niektóre elementy, o jakich nie możemy zapomnieć przygotowując terrarium.

Lampy  lampa grzewcza umożliwi żółwiowi wygrzewanie się w jej blasku, jak na słońcu. Najlepiej umieścić ją tak, aby oświetlała konkretny punkt, w który nasz żółw będzie mógł przyjść i się wygrzać. W zależności od temperatury pomieszczenia, moc lampy będzie różna, powinna ona dawać ciepło o temperaturze ok. 35-40 stopni. Drugą niezbędną do prawidłowego rozwoju lampą jest lampa UVB. Dzięki niej żółw wytworzy witaminę D3. Poleca się stosowanie lampy UVB 10.0

Miski dwie miseczki: jedna na pokarm, druga na wodę to akcesoria, które muszą pojawić się w każdym terrarium. Najlepiej sprawdzają się płaskie, stosunkowo duże miski (takie jak np. podstawki pod doniczki), które pozwolą żółwiowi wejść do środka.

Elementy wystroju, kryjówki to, co ozdobi nasze terrarium, może pełnić również funkcję użytkową. Ponieważ żółwie potrzebują nawet kilku miejsc, w których będą mogły się schować i poczuć bezpiecznie, do terrarium można włożyć doniczki, łupinki kokosa, gałązki z liśćmi.

Podłoże u żółwi lądowych najlepiej sprawdza się darń, ale także mieszkanki torfu i ziemi. W akwaterrariach stosuje się glebę i żwir.

Filtr do wody w hodowli żółwi lądowo-wodnych jest niezastąpiony. Utrzymanie czystości wody ma kluczowe znaczenie dla zdrowia żółwia, dlatego inwestycja w dobry filtr to sposób na zachowanie dobrego zdrowia naszego zwierzątka. Najlepsze efekty w takich zbiornikach uzyskują filtry kubełkowe.

Pożywienie

Dieta żółwi powinna być oparta na roślinach. To one są podstawą żywienia żółwi w naturalnym środowisku, dlatego, zwłaszcza w miesiącach wiosenno-letnich, powinniśmy przynosić im jak najwięcej świeżej zieleniny. Występujące w Polsce gatunki odpowiednie do podawania żółwiom to m.in: babka lancetowata, fiołek polny i ogrodowy, koniczyna, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, mięta. W okresie, kiedy dostęp do świeżych roślin jest utrudniony możemy podawać żółwiowi gotowy granulat , który zapewni mu wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Karmy można wzbogacić o witaminy i wapno, co pomoże zachować dobre zdrowie naszemu pupilowi. żółwiom wodnym można dodawać do diety drobne dżdżownice, ślimaki, ryby.

Żłów

Powszechne jest podawanie żółwiom liści sałaty jest to bardzo duży błąd! Sałata, szpinak i kapusta zawierają niebezpieczne dla zdrowia żółwia szczawiany!

Jak opiekować się żółwiem?

Opieka nad żółwiem nie sprawia dużo trudności, jednak wymaga od nas poznania zwyczajów tego gatunku. Właściwe żywienie, odpowiednie terrarium, temperatura dostosowana do wymagań żółwia to tylko kilka czynników, dzięki którym nasz nowy pupil poczuje się u nas bardzo dobrze. Posiadając podstawową wiedzę na temat hodowli żółwia, możemy cieszyć się z jego obecności przez długie lata.

2 thoughts on “Hodowla żółwia, co warto wiedzieć na początek?

  1. Witam mam żôwia wodno lądowego i chciałam spytac czy te żółwie zasypiają na zimę i czy w tym okresie przestają jeść bo moj przestał jest żółwiem żółto licym

  2. Witam,
    ,,w jednej części 30-35 stopni Celsjusza z niską wilgotnością, a w drugiej 25-28 stopni z wilgotnością dochodzącą do 70%.”
    Jak to zrobić?
    W sensie rozumiem że lampa ma być skierowana w jednym punkcie i tam osiągnie temperaturę 35-40 stopni ale jak to zrobić żeby w drugiej części terrarium była wilgoć do 70%?

Comments are closed.