Wyprawka dla chomika – co nam się przyda?

akcesoria dla chomika
Facebookmail

Chomik to wprawdzie niewielkie zwierzę, ale ma dość duże wymagania. Jeśli chcemy zapewnić mu najlepszą opiekę, powinniśmy przyłożyć się do zakupu wyprawki – od niej będzie zależeć samopoczucie naszego chomika.

Także dla nas odpowiednia wyprawka okaże się korzystna – chomik w przestronnej klatce z bogatym wyposażeniem i różnorodnym pokarmem z pewnością będzie znacznie ciekawszym zwierzakiem do obserwowania niż taki, którego zamkniemy w maleńkiej, niemal pustej klatce. Będzie również zdrowszy i bardziej ufny, ponieważ dzięki odpowiednim warunkom unikniemy stresowania go.

kołowrotek dla chomika

1. Klatka i jej wyposażenie

Klatka powinna być odpowiednio duża. Większość sklepów oferuje zbyt małe klatki – absolutne minimum to 60 cm długości, a najlepiej, gdy klatka ma od 80 cm długości w górę. To jednorazowy zakup, który jednak będzie mieszkaniem naszego chomika przez całe życie – zadbajmy, by rzeczywiście był to jego dom, a nie więzienie. Lepiej, żeby klatka nie była zbyt wysoka – chomiki nie są miłośnikami wspinaczki jak np. myszy. Jedno pięterko w zupełności wystarczy.

Pamiętajmy o wyposażeniu klatki – poidełku, miseczce, domku i zabawkach – chomikowi z pewnością spodobają się tunele, hamaki i inne urozmaicenia, które zapewnią mu ruch. Ważnym elementem jest kołowrotek, w którym zwierzak może biegać do woli – pamiętajmy, by był odpowiednio duży – np. dla chomików syryjskich musi mieć ok. 28 cm średnicy.

Pomyślmy, że nasz chomik będzie spędzał w klatce całe dnie – zadbajmy, by jej wyposażenie było stabilne, bezpieczne i oferowało naszemu chomikowi rozmaite rodzaje aktywności – w innym wypadku może nudzić się i stresować, co objawia się np. gryzieniem prętów klatki.

2. Pokarm i smakołyki dla chomika

W sklepach mamy dostęp do szerokiej gamy produktów: warto zaopatrzyć się w opakowanie pokarmu dla chomika, a także w smakołyki i kolbę, która nieco utrudnia dostanie się do pożywienia, dzięki czemu stanowi dla chomika ciekawe zajęcie. Niektóre chomiki lubią także podgryzać wapno, które pomaga im ścierać nieustannie rosnące zęby.

Potraktujmy te zakupy jako podstawę żywienia naszego zwierzątka. Dodatkowo możemy podawać mu rozmaite produkty, które znajdziemy w kuchni: warzywa i owoce, ziarna, zioła, jajka. Możemy także kupić owady, ponieważ chomiki są wszystkożerne. Lubią również obgryzać gałązki drzewek owocowych, które stanowią dla nich ciekawe urozmaicenie w klatce.

3. Inne akcesoria

Przydatne również będą takie dodatki jak ściółka (np. trociny, trochę siana do zbudowania gniazda), a także preparat do usuwania zapachu podczas czyszczenia klatki. Warto wiedzieć, że chomiki Roborowskiego potrzebują piasku do kopania i czyszczenia sierści, który można umieścić w niewielkim pojemniku wewnątrz klatki. Rozważmy również zakup transporterka, w którym będziemy mogli bezpiecznie przewieźć nowe zwierzątko do domu albo zabrać je do weterynarza.

Facebookmail