Chomik dżungarski – ile kosztuje, co je i jak długo żyje?

Chomik dżungarski – ile kosztuje, co je i jak długo żyje?

Chomik dżungarski zaliczany jest do jednej z najmniejszych odmian gryzoni hodowlanych. Ich niewielkie rozmiary nie oznaczają jednak, że mogą być traktowane jak mięciutkie, pluszowe i urocze zabawki. Gatunek ten wykazuje bowiem specyficzne potrzeby, a obowiązkiem każdego opiekuna jest zagwarantowanie zwierzęciu spokojnego i szczęśliwego życia.

Jak wygląda chomik dżungarski?

Jak wygląda chomik dżungarski?

Często spotykanym określeniem stosowanym w kierunku chomików dżungarskich, jest nazywanie ich miniaturkami. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny, ponieważ ich waga mieści się w granicach od 25 do 50 g, a długość nie przekracza zaledwie 10 cm. Tytuł w postaci najmniejszego chomika domowego okazuje się więc jak najbardziej uzasadniony.

Futerko chomików dżungarskich jest gęste, puchate, a także niezwykle przyjemne w dotyku. Stworzenia te występują w wielu różnorodnych odmianach kolorystycznych, choć najczęściej ich umaszczenie przyjmuje ciemne barwy na grzbiecie, a także o wiele jaśniejszą pręgę wzdłuż brzucha. Osobniki z tego gatunku spotykane są także w odcieniach czerni, szarości, a nieraz również bieli.

Do cech charakterystycznych chomika dżungarskiego z pewnością zaliczane są również drobne uszka oraz stosunkowo duże, ciemne oczy.

Co je chomik dżungarski?

Co je chomik dżungarski?

Odpowiednio dopasowana, a także prawidłowo zbilansowana dieta stanowi podstawę prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania na każdym etapie życia chomika. Zwierzęta te zaliczane są do gatunków wszystkożernych, przez co ich codzienne żywienie powinno obejmować zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie pupila, warto podzielić jego posiłki na podstawowe, a także uzupełniające.

Posiłki podstawowe

Do tej kategorii zaliczane są gotowe mieszanki o wysokiej jakości, które dedykowane są chomikom dżungarskim. W ich składzie powinny znaleźć się różnorodne nasiona, warzywa, zioła, a także dodatki w postaci suszonych larw lub świerszczy.

Przed zakupem konkretnego pokarmu należy więc dokładnie sprawdzić, czy wszystkie powyższe składniki znajdują się w mieszance.

Posiłki uzupełniające

Żywienie chomika dżungarskiego

Wśród pokarmów uzupełniających, zwanych również dodatkowymi, wyróżniane są przeróżne smakołyki zarówno w wersji suchej, jak i mokrej. Dzięki temu dieta chomika może zostać odpowiednio urozmaicona, tym samym dostarczając mu przydatnych składników odżywczych.

Suche warianty obejmują zioła, nasiona traw, owoce oraz warzywa. Przysmakiem nieraz okazują się także orzechy, jednak ze względu na dużą zawartość tłuszczu, ich serwowanie powinno być bardzo ograniczone. Nieraz opiekunowie decydują się na stosowanie smakołyków w postaci kolb. Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku koniecznym jest wystrzeganie się substancji zlepiających takich, jak miód lub mąka, a także wszelkich sztucznych barwników oraz słodzików.

Mokre posiłki obejmują natomiast świeże warzywa, a także owoce. Przed podaniem przysmaków tego typu konieczne okazuje się dokładne ich umycie, a następnie osuszenie.

W momencie, gdy pokarm podstawowy nie dostarcza pupilowi odpowiednich ilości produktów odzwierzęcych, warto podawać je w formie uzupełnienia. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zapewnienie chomikowi gotowanych kawałków drobiu, ryb lub jajek ugotowanych na twardo. Niezwykle istotnym jest jednak zadbanie o to, aby posiłki tego typu nie były przyprawiane, gdyż może to zaszkodzić zwierzęciu.

Ile żyje chomik dżungarski?

Długość życia i zdrowie

Chomiki dżungarskie niestety nie należą do długowiecznych zwierzątek, ponieważ w warunkach domowych żyją jedynie około 2,5 roku. Stworzenia te są również niezwykle podatne na różnego rodzaju dolegliwości, które w ich małych organizmach rozwijają się w błyskawicznym tempie.

Do najczęściej występujących chorób zaliczane są infekcje oczu i uszu, dolegliwości skórne, nowotwory oraz choroby jamy ustnej. Należy więc zaznaczyć, że wszelkie obserwowane u pupila zmiany w wyglądzie lub zachowaniu powinny być natychmiastowo konsultowane z lekarzem weterynarii. Szybka reakcja oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą bowiem uratować życie zwierzęcia, a tym samym zmniejszyć jego dyskomfort i odczuwany ból.

Jaka klatka dla chomika dżungarskiego?

Jaka klatka dla chomika dżungarskiego?

Pomimo swoich miniaturowych rozmiarów, chomik dżungarski będzie potrzebował stosunkowo dużej przestrzeni. W naturalnym środowisku stworzenia te pokonują nawet kilka kilometrów dziennie, dlatego też odpowiednia dawka ruchu stanowi podstawę funkcjonowania każdego miniaturowego podopiecznego. Życie w zbyt małej i ciasnej klatce może jednocześnie przyczynić się do występowania problemów zdrowotnych, obniżenia samopoczucia, a nawet zachowań agresywnych.

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia klatki w przypadku chomików dżungarskich wynosi około 2400 cm2. Nieraz opiekunowie decydują się jednak na znacznie większe lokum dla swojego pupila, a także zakup dodatkowego wyposażenia w postaci drabinek, czy też kołowrotków, dzięki którym chomik będzie mógł spożytkować swoją energię.

Wybierając klatkę, warto również zwrócić uwagę na jej rodzaj. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są klatki prętowe, jednak nieraz lepszym wyborem okazują się warianty akwariowe, czy też szklane. Wówczas możliwe jest bowiem uniknięcie przypadkowej ucieczki pupila oraz ryzykownych wspinaczek, które mogą zakończyć się upadkiem.

Chomik dżungarski

Każda klatka powinna być również odpowiednio wyposażona, czego podstawą jest ściółka. W przypadku chomików dżungarskich zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazują się odpylone trociny, które należy rozmieścić w formie grubej warstwy. Zwierzęta te wykazują bowiem potrzebę swobodnego okopywania się w ściółce, a także drążenia tuneli. Ściółka może być więc wykonana z konopi, drewna, czy też lnu. Nieraz przydatnym okazuje się także sianko, które doskonale sprawdza się przy tworzeniu wygodnego oraz przytulnego gniazdka.

Do absolutnie niezbędnego wyposażenia klatki zaliczane są także akcesoria w postaci misek, poidełek, ale i zabawek oraz domków. Chomik z pewnością doceni również możliwość wspinania się na poszczególne piętra, dlatego też tunele i drabinki będą stanowiły niezwykle atrakcyjną formę urozmaicenia codzienności.

Jak oswoić chomika dżungarskiego?

Jaka klatka dla chomika dżungarskiego?

Oswojenie chomika dżungarskiego często przebiega niemal bezproblemowo. Stworzenia te cechują się bowiem przyjaznym usposobieniem, jednak będą wymagały odrobinę cierpliwości. Gatunek ten szybko przywiązuje się do człowieka, szczególnie w momencie, gdy pupil jest traktowany z szacunkiem i odpowiednią delikatnością.

Proces oswajania powinien rozpocząć się od umożliwienia zwierzęciu zaaklimatyzowania się w nowym miejscu oraz zupełnie odmiennym środowisku. Warto więc zapewnić pupilowi ciche, bezpieczne i bezstresowe warunki. Po upływie około dwóch dni można rozpocząć wchodzenie w drobne interakcje, jak chociażby podawanie smakołyków z ręki. W momencie, gdy zwierzę będzie czuło się nieco bardziej swobodnie w towarzystwie człowieka, możliwe będzie delikatne wyjmowanie go z klatki oraz głaskanie.

Niezwykle istotnym okazuje się unikanie wszelkich gwałtownych i niespodziewanych ruchów, które mogą wywołać u chomika niepokój oraz strach.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości pokarmów i akcesoriów dla chomika

Udostępnij