Karma dla małych psów – jak wybrać najlepszą?

Karma dla małych psów

Twój mały pies może myśleć i zachowywać się, jak gdyby był zdecydowanie większy niż w rzeczywistości. Gdy przychodzi pora posiłku, jego potrzeby żywieniowe okazują się równie duże. Karma dla małych psów nie tylko musi dostarczyć dzienne zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ale często też sprostać wygórowanym wymaganiom smakowym małych czworonogów. W związku z tym, że małe psy znane są ze swojego wybrednego podniebienia i często też wrażliwego układu pokarmowego znalezienie odpowiedniego posiłku nie zawsze jest łatwe. Mamy kilka wskazówek na temat żywienia małych psów.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Jakie potrzeby żywieniowe mają małe psy?
 • Jak wybrać karmę dla psów ras małych?
 • Karmienie psów ras małych
 • Dieta dopasowana do wieku psa
 • Jaki jest koszt żywienia małych psów?
 • Najlepsza karma dla psów ras małych – sucha czy mokra?
 • Jak czytać etykiety karm?

Jakie potrzeby żywieniowe mają małe psy?

Nie da się ukryć, że potrzeby żywieniowe małych psów znacznie różnią się od potrzeb ras dużych. Wbrew pozorom mają one większe zapotrzebowanie na kalorie od swoich dużych kolegów. Ze względu na to, że spożytkują zdecydowanie więcej energii na te same aktywności. Wraz z wiekiem mogą pojawić się też typowe dla małych ras problemy zdrowotne, którym może pomóc odpowiednia dieta.

Niektóre rasy mogą mieć własne problemy żywieniowe. Porozmawiaj z weterynarzem o swoim psie, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia żywieniowe, o których powinieneś wiedzieć, ze względu na rasę, wiek lub istniejące problemy zdrowotne.

Ogólnie rzecz biorąc psy wymagają szerokiej gamy składników odżywczych, witamin i minerałów. Warto też zaznaczyć, że w odróżnieniu od kotów nie są stricte mięsożercami. Powinny być karmione przede wszystkim w sposób zbilansowany, opierający się na zarówno na zbożach, owocach jak i warzywach, a także na mięsie. Z tego powodu wiele osób woli karmić swoje psy gotową karmą suchą lub mokrą. 

Karmienie psów ras małych

Obecnie istnieje kilka trendów dotyczących karmienia zwierząt, w tym BARF, dieta bezzbożowa, czy domowe posiłki dla zwierząt. 

Jeśli rozważasz karmienie swojego psa małej rasy nietradycyjną dietą, porozmawiaj ze swoim weterynarzem. Istnieją poważne obawy związane z niektórymi z tych trendów, zwłaszcza z dietą surową, których właściciele zwierząt muszą być świadomi, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno swoim zwierzętom, jak i ich rodzinom.

Niektóre małe psy mają alergie na określone składniki. Jeśli Twój pies ma alergię lub wrażliwość pokarmową, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o najlepszym rodzaju karmy dla Twojego psa i jakich składników należy unikać.

Ważnym elementem karmienia psów małych jest częstotliwość posiłków. Biorąc pod uwagę ich szybki metabolizm i małe żołądki zalecane jest podawanie dziennej dawki karmy podzielonej na 2-3 porcje. Stałe pory posiłków wpłyną pozytywnie na pracę jelit i ogólne samopoczucie psa.

Jaka karma dla małych psów

Jak wybrać karmę dla psów ras małych?

Wybór karmy dla małego psa może być nie lada wyzwaniem wziąwszy pod uwagę szeroką ofertę produktów dostępną w sklepach zoologicznych. Najlepiej więc rozpocząć poszukiwanie od znalezienia odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

 1. Jaka jest waga psa?
 2. W jakim wieku jest czworonóg?
 3. Jaki jest jego stopień aktywności fizycznej?
 4. Czy ma predyspozycje do pewnych schorzeń lub cierpi już na konkretną dolegliwość?

Przy wyborze karmy kluczowa jest waga Twojego czworonoga. Jak już wiesz małe psy mają inne zapotrzebowania żywieniowe od swoich większych kolegów. Dlatego najlepiej jest wybierać karmę dedykowaną dla przedziału wagowego, w którym mieści się Twój czworonóg. Czym jeszcze charakteryzują się karmy dla psów małych?

 • Często pakowane są w mniejsze worki, żeby dłużej zachowały świeżość.
 • Krokieciki mają odpowiednio mniejszy kształt, by małe pyszczki poradziły sobie z gryzieniem.
 • W przypadku karmy mokrej puszki są zwykle mniejszej objętości.
 • W nazwie znajdują się słowa “Mini” “Small” “S”

Dieta dopasowana do wieku psa

Drugim ważnym aspektem wyboru karmy dla małych psów jest ich wiek. Szczenięta rosną szybko i wcześnie osiągają dojrzałość, dlatego żywienie w tym okresie musi być dobrane w trosce o ich wrażliwe żołądki.

Chociaż dorosłe małe psy mogą potrzebować więcej kalorii na kilogram niż duże psy, nie oznacza to, że właściciele powinni je przekarmiać. Jedną z największych obaw związanych z żywieniem psów jest otyłość. Psy otyłe są bardziej podatne na różne problemy zdrowotne i szacuje się, że otyłość zabiera z życia naszych psów nawet dwa lata.

Psy małych ras zazwyczaj żyją dłużej niż psy dużych ras. Oznacza to, że Twój pies małej rasy może jeść to samo jedzenie od czasu ukończenia karmy dla szczeniąt przez ponad 15 lat. Wiadomo, że z wiekiem u psów mogą wystąpić problemy zdrowotne wymagające specjalnej diety. Wtedy jednak warto skonsultować się z weterynarzem, aby mieć pewność, że Twój pies otrzymuje odpowiednią formułę.

Jaki jest koszt żywienia małych psów?

Po przejrzeniu różnych marek karmy dla psów i znalezieniu takiej, która będzie najkorzystniejsza dla Twojego psa, musisz zdecydować, ile chcesz wydać. Dobrą praktyczną zasadą do przestrzegania w przypadku komercyjnych diet dla psów jest unikanie najtańszej opcji. 

Pamiętaj, że karma Twojego psa jest istotną częścią jego profilaktycznej opieki zdrowotnej, dlatego chcesz w nią inwestować jak najwięcej. Cena jakościowej karmy dla psa małej rasy wynosi od 20 zł do 50 zł za kilogram. Dzienna dawka żywieniowa powinna być dostosowana do wagi psa, co zwykle jest dokładnie opisane na opakowaniu karmy.

Przykładowo, jeśli Twój pies waży 10 kg, to kupując suchą karmę FARMINA N&D FISH&ORANGE ADULT MINI – sucha karma dla psa – 7 kg zapłacisz około 170 zł i wystarczy ona na okres od 6 do 11 tygodni, czyli 15 do 30 zł tygodniowo.

W przypadku karmienia wyłącznie karmą mokrą np. DOLINA NOTECI Premium MIX SMAKÓW 30x400g zapłacisz około 135 zł. Dla psów o wadze do 10 kg dzienna dawka to 1 puszka dlatego łatwo policzyć, że taki zestawy wystarczy na miesiąc. Tygodniowy koszt wyżywienia karmą Dolina Noteci to w tym przypadku wynosi 19 zł.

Najlepsza karma dla małych psów – sucha czy mokra?

W płynny sposób przechodzimy do pytania, jaka karma dla małych psów jest najlepsza – sucha czy mokra? Warto od razu zaznaczyć, że oba typy karm są zbilansowanym, pełnoporocjowym posiłkiem i w równym stopniu dostarczą wszystkich wartości odżywczych. 

Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie karmienia mieszanego. Dzięki temu pies będzie mógł korzystać z zalet obu pokarmów. Sucha karma wpływa korzystnie na uzębienie, a mokra ogranicza ryzyko schorzenia nerek.

Jak czytać etykiety karm?

Najważniejsze przy wyborze karmy dla małego psa jest uważne czytanie etykiet. Dlatego dobrą praktyką jest sumienne sprawdzanie co producenci zamieszczają w psim pożywieniu, zanim zdecydujemy się na zakup. W rzeczywistości jednak etykiety karmy dla psów mogą być bardzo mylące i trudne do zinterpretowania. Patrząc na etykietę, musimy pamiętać o kilku kwestiach:

 1. Szukamy tylko karm pełnoporcjowych lub kompletnych. To gwarancja zbilansowanego posiłku dla Twojego zwierzaka.
 2. Zwracamy uwagę na składniki i na to, w jakiej kolejności są wymienione. W dobrej karmie na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso.
 3. Unikajmy konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy. Zostało potwierdzone, że mają one działanie rakotwórcze, a do najgroźniejszych należą BHA, BHT, E320, E321, E324.
 4. Nie sugerujemy się ogólną ilością białka. Wyznacznikiem dobrej karmy jest ilość świeżego (czyli nieprzetworzonego) mięsa użytego do jej produkcji.