Oprócz podstawowego pożywienia psa, jakim jest karma lub gotowane potrawy, do jadłospisu naszego pupila często dodajemy przysmaki. Stanowią one urozmaicenie diety, są częścią szkolenia, służą rozrywce, a także są źródłem dodatkowych wartości odżywczych. Jak dobrze wybrać przysmaki dla psa, aby były jak najbardziej wartościowe?
Spis treści
Jak wybrać przysmaki dla psa?
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, lubią drobne urozmaicenia w diecie. Szczególnie jeśli są to różnego rodzaju psie smakołyki. Pamiętajmy jednak, że to co smaczne dla nas, często nie jest zdrowe dla psa – np. czekolada może poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Dlatego wybierajmy zawsze przekąski przeznaczone dla zwierząt. Wiele marek pokarmów dla psów oferuje szeroki wybór przysmaków: od kości do gryzienia i suszonych naturalnych przysmaków po różnego rodzaju przysmaki treningowe czy ciasteczka. Często można również znaleźć przysmaki funkcjonalne, na przykład wykazujące pozytywne działanie na zdrowie jamy ustnej czy zębów. Dla psów z alergiami oraz dla szczeniąt należy dobierać przysmaki szczególnie ostrożnie – dostępna jest w tym celu szeroka oferta przysmaków hipoalergicznych oraz dla szczeniąt. Na wyjątkowe okazje możesz podarować pupilowi także tort dla psa.
Rodzaje przysmaków dla psa
- Suszone lub wędzone naturalne przysmaki – są to najczęściej kostki lub narządy wewnętrzne wołowe, jagnięce czy królicze. Najlepiej wybrać te jak najbardziej naturalne i zawierające najmniej substancji konserwujących. Takie suszone przysmaki zaspokajają chęć gryzienia i stanowią dobre źródło białka, dodatkowo pomagają w zachowaniu czystych zębów i ścieraniu płytki nazębnej.
- Mięsne – kawałki mięsa lub inne przysmaki zawierające w swoim składzie zdecydowaną większość mięsa. Takie przekąski dostarczą energii i wartości odżywczych twojemu psu, a niewielkie kawałki idealnie sprawdzą się podczas treningu czy dłuższego spaceru. Polecamy w szczególności żwacze, uszy czy ścięgna oraz kości z szynką.
- Owocowe i warzywne – chipsy, ciasteczka czy też dropsy z dodatkiem warzyw lub owoców zapewnią psu dodatkowe wartości odżywcze. Będą dobrą i smaczną przekąską między posiłkami, co urozmaici dietę naszemu czworonogowi. Doskonałym przysmakiem dla psa są na przykład żwacze z żurawiną czy z pietruszką.
- Funkcjonalne – wiele przysmaków przeznaczonych dla psów oprócz dobrego smaku ma wpływać pozytywnie na organizm psa. W sklepach weterynaryjnych znajdziemy zatem przysmaki dedykowane psom seniorom czy szczeniakom, przysmaki na ładną sierść czy świeży oddech, przysmaki hipoalergiczne i dietetyczne oraz treningowe.
- Gryzaki i kości do gryzienia – przysmaki, które oprócz uzupełnienia diety dbają o naturalny instynkt gryzienia oraz uzębienie.
- Inne przysmaki – produkowane w wielu kształtach, wielkościach i zawierają bardzo różne wartości odżywcze. W sklepach możemy dostać przekąski np. w kształcie buta lub w formie płynnej. Wszystko zależy zatem od upodobań naszych i naszego pupila.
Co dobrego niosą ze sobą przysmaki?
Przysmaki to nie tylko smaczne urozmaicenie diety. Odpowiednio dobrane mogą mieć bardzo dobry wpływ na organizm czworonoga. Należy jednak pamiętać, aby wybierać te najzdrowsze, z najmniejszą liczbą substancji konserwujących.
Przysmaki mogą oferować wiele korzyści, między innymi:
- Witaminy i substancje odżywcze – zawierają je wszelkie suszone i wędzone podroby. Takie gryzaki i przekąski wpłyną na układ pokarmowy oraz rozwój zębów i dziąseł.
- Odświeżenie oddechu i utrzymanie czystej jamy ustnej – wiele przysmaków dla psów pozwala na odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Niektóre z nich zawierają ekstrakt mięty, dzięki czemu brzydki zapach z ust jest likwidowany.
- Pomoc dla chorych stawów – przysmaki wzbogacone o składniki takie, jak glukozamina wpływają pozytywnie na zdrowie stawów, wspomagają ich leczenie i zapobiegają schorzeniom, co jest szczególnie ważne w przypadku ras dużych i olbrzymich oraz seniorów.
- Piękna sierść – właściciele psów ras długowłosych na pewno docenią substancje odżywcze zawarte w tego typu przekąskach. Często podawanie składników takich, jak dodatkowa dawka cynku w inny sposób jest utrudnione, dlatego takie przysmaki będą dobrym rozwiązaniem.
- Dla szczeniaków i seniorów – najmłodsze i najstarsze psy potrzebują wielu składników odżywczych dla dobrego rozwoju. Podawanie pełnowartościowych przekąsek pomoże w dostarczeniu niezbędnych tłuszczów, minerałów i witamin.
- Na spokojną podróż – jesteś właścicielem psa, który bardzo przeżywa każdą podróż? Takie przekąski będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem: odpowiednie składniki podane w wersji atrakcyjnej dla psa.
Przysmaki jako nagroda podczas szkolenia
Wyszkolenie psa i nauczenie go odpowiednich zachowań to trudne zadanie, ale jeśli będziemy stosować odpowiednie metody, może stać się ono o wiele prostsze. Istotną kwestią podczas treningu jest wzmacnianie dobrych zachowań i niwelowanie tych niewłaściwych. Obecnie odchodzi się od systemu kar i zwraca większą uwagę na nagradzanie. Przysmaki sprawdzą się bardzo dobrze w roli nagrody. Najlepiej wybrać te niewielkie, jak dropsy lub pokrojone kiełbaski, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby były bardzo aromatyczne i smaczne dla czworonoga. Przysmak ma być dla psa największą nagrodą, dlatego warto częściej psa pochwalić, pogłaskać, a tylko czasem podać przekąskę. Wówczas będzie to mocny sygnał, że zadanie zostało wykonane dobrze.

Przekąski w diecie psa – czy podawać?
Każdy właściciel psa na pewno zadał sobie kiedyś to pytanie. Najważniejszą kwestią w podawaniu przysmaków naszemu psu jest umiar. Musimy pamiętać, że głównym obowiązkiem właściciela jest dbanie o dobrą kondycję psa, zatem nie możemy go przekarmiać. Może do tego dojść, jeśli będziemy podawać psu duże ilości przysmaków lub stosować je zamiast posiłków. Jedna czy dwie przekąski w trakcie dnia na pewno nie uczynią nic złego, a mogą pozytywnie wpłynąć na efekty treningu oraz pogłębić więź z właścicielem.
Pamiętaj o tym, by zachować szczególną ostrożność w przypadku psów, które ze względu na stan zdrowia muszą przestrzegać ścisłej diety. Podając przysmaki pamiętaj o odpowiednim zmniejszeniu dawki karmy. Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa.
Data publikacji: 26.04.2016
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków dla psa