Co należy wziąć pod uwagę decydując się na kota?

Co należy wziąć pod uwagę decydując się na kota?

Twoje marzenie nareszcie się spełnia – w domu zamieszka kot? Tylko jak tu się przygotować na przyjęcie nowego członka rodziny? Powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę decydując się na kota.

Wiedza

Zanim do Twojej rodziny dołączy nowy koci domownik, warto zaczerpnąć trochę wiedzy na temat kotów. Specyficzne potrzeby tych zwierząt oraz ich indywidualny charakter to aspekty, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę decydując się na kota. Pozyskanie informacji na temat kociego sposobu bycia znacznie ułatwi Ci nawiązanie relacji z kotem. Fachowa literatura pomoże również w przygotowaniu „wyprawki” dla zwierzęcia.

Wyprawka – co należy przygotować i wziąć pod uwagę decydując się na kota

Wyprawkę dla kota powinieneś skompletować, zanim przywieziesz go do domu. Oczywiście każdy kot jest inny i nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, co może być Ci potrzebne. Istnieje jednak uniwersalna lista przedmiotów, które należy wziąć pod uwagę decydując się na kota. Są to:

  1. kuweta i żwirek
  2. miski na jedzenie oraz dobrej jakości karma
  3. posłanie/legowisko/domek dla kota – miejsce, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie
  4. transporter dla kota
  5. drapak (szczególnie dla kotów niewychodzących!)
  6. przedmioty do pielęgnacji sierści
  7. zabawki

Sprawdź: Wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Jedzenie dla kota – co warto wiedzieć?

Koty to drapieżniki i z tego powodu są stuprocentowymi mięsożercami. Posiadają specyficzne wymagania żywieniowe. Karma dla kota powinna być w pełni zbilansowana, lekkostrawna i dobrana odpowiednio do wieku, rasy, trybu życia i stanu zdrowia zwierzęcia. Nie przewidzisz preferencji smakowych swojego nowego przyjaciela, dlatego na początku nie kupuj większej ilości karmy. Najpierw sprawdź, co smakuje Twojemu kotu.

Wybierając dietę dla kota, zwróć uwagę na jakość wybranej karmy.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór zdrowych i smakowitych karm dla kota

Inni zwierzęcy lokatorzy w domu

Czy nowy kot będzie jedynym zwierzęciem w domu? A może już ktoś mieszka w Twoim gniazdku? Inne zwierzęta mieszkające w Twoim domu to kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę decydując się na kota. Należy pamiętać o tym, że sama przeprowadzka do nowego miejsca będzie dla kota bardzo stresująca, a zapoznanie i ustalenie hierarchii z pozostałymi kocimi (bądź psimi) domownikami to duże wyzwanie dla nowego zwierzaka!

Jeśli posiadasz inne zwierzęta, zadbaj o to, żeby nowy kot najpierw mógł poznać dobrze teren domu. Stopniowo zapoznawaj podopiecznych ze sobą i nie pozwól, by któryś z nich poczuł się mniej ważny lub odrzucony.

Dzieci a koty

Każde dziecko chce mieć zwierzątko. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko. Musimy jednak upewnić się, że dziecko wie, jak postępować z kotem. Powinniśmy nauczyć go, jak głaskać i przytulać kota, a czego robić nie wolno. Powinniśmy również zapewnić kotu miejsce, gdzie będzie mógł spokojnie odpocząć, kiedy akurat nie ma ochoty na towarzystwo małego człowieka.

Ile czasu zajmuje opieka nad kotem?

Choć o kotach mówi się, że są zwierzętami samoobsługowymi i nie wymagają poświęcania im zbyt dużej ilości czasu, prawda jest nieco inna. Rzeczywiście kot poradzi sobie sam w domu przez kilka dni, ale tak naprawdę potrzebuje towarzystwa człowieka. Czy znajdziesz odpowiednią ilość czasu na pieszczoty i zabawę ze swoim mruczącym przyjacielem? Należy to wziąć pod uwagę decydując się na kota.

Zobacz też: Ile kosztuje utrzymanie psa lub kota?

W telegraficznym skrócie

Decydując się za kota, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę, czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu, który możemy poświęcić zwierzęciu. Upewnijmy się, że posiadamy niezbędną wiedzę oraz kocie „przedmioty codziennego użytku”. Umożliwiając kotu realizację jego potrzeb, zarówno fizjologicznych, jak i instynktownych, sprawimy, że nasze zwierzę będzie szczęśliwe.

Data publikacji: 14.02.2020

Udostępnij