Bezzbożowa karma dla psa – wszystko co musisz wiedzieć

Bezzbożowa karma dla psa – wszystko co musisz wiedzieć

Coraz częściej poszukujemy produktów pozbawionych glutenu, cukru czy laktozy. Robimy to, by uniknąć problemów z układem pokarmowym lub dlatego, że po prostu uważamy te produkty za zdrowsze, lepsze i bardziej naturalne. Wraz ze wzrostem świadomości o własnym żywieniu, zaczynamy analizować także składy karm dla naszych pupili. Ostatecznie pies jest członkiem rodziny i dlatego jak najbardziej zasługuje na to, co dla niego najlepsze. Jednak skąd mieć pewność, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta psa? Czy bezzbożowa karma dla psa to dobry wybór i kiedy jest polecana? Dowiedz się więcej.

Bezzbożowa karma dla psa

Choć bezzbożowa karma dla psa to temat cieszący się ostatnio dużą popularnością wśród właścicieli psów, niekoniecznie musi być odpowiedzią na problemy z alergią lub nietolerancją pokarmową. Badania weterynaryjne wyraźnie wskazują, że wśród najczęstszych przyczyn reakcji alergicznych wymienia się nie tylko pszenicę, ale i białka mięs oraz nabiał.

Najczęściej zgłaszane alergeny pokarmowe to przede wszystkim wołowina (34% przypadków), produkty mleczne (17%), kurczak (15%), jagnięcina (14,5%) i pszenica (13%). W mniejszym stopniu uczula soja (6% przypadków alergii), kukurydza i jajka (4%), ryby i ryż (2,3%) oraz wieprzowina (2%). Przy czym warto pamiętać, że psy, podobnie jak ludzie, reagują nie tylko na substancje odżywcze, ale także na pyłki, pleśń, pchły i wszystko inne, z czym mają styczność na co dzień.

Bezzbożowa karma dla psa nie musi zatem być wdrażana tylko po to, by wyeliminować problemy związane z układem pokarmowym czy alergią. Choć oczywiście warto spróbować zmienić sposób żywienia pupila, gdy podejrzewamy, że zboża mogą być przyczyną alergii, zmiana karmy może nie być w stanie zastąpić badań identyfikujących alergeny.

Zboża najczęściej występujące w karmach

Zboża, które najczęściej znajdziesz w karmach dla psów to pszenica, kukurydza, owies, ryż, jęczmień, żyto lub sorgo. Część z nich znasz z własnego jadłospisu. Część – jak na przykład jęczmień czy sorgo – jest wręcz określana mianem superżywności. Czy te składniki mają taką samą wartość dla psów? Czy psy powinny jeść zboża? To pytania, które stawia sobie obecnie spora część właścicieli czworonogów.

Co zboża dają psu? Dobrze przyswajalne węglowodany są przez naszych pupili wykorzystywane jako źródło energii. Bogate w błonnik, dbają także o prawidłową pracę układu pokarmowego. Ryż (szczególnie brązowy) dostarcza witaminy B, E i magnezu. Jęczmień świetnie sprawdzi się w przypadku psów aktywnych, o wyższym zapotrzebowaniu na węglowodany, dzięki wysokiej zawartości energii. Chcesz wyeliminować gluten z diety psa? Zawsze możesz wybrać karmę z owsem, prosem, sorgo, ryżem lub komosą ryżową (quinoa).

Choć wiele osób uważa zboża za zbędny wypełniacz, a ich eliminację za drogę do zdrowszego żywienia psa, niekoniecznie jest to zgodne z prawdą. Diety butikowe, niskowęglowodanowe i oparte na egzotycznych składnikach są na tyle krótko stosowane, że nie są polecane przez weterynarzy i specjalistów ds. żywienia psów. Pojawiają się wręcz pierwsze przypuszczenia, że przez wzgląd na niską zawartość tauryny, niepełnowartościowe karmy mogą powodować choroby serca u psów. Jednakże karmy bezzbożowe sprawdzonych marek o odpowiednio zbilansowanych składach stanowią zdrową, pożywną dietę – źródłami węglowodanów są w nimi inne składniki pokarmowe niż zboża.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm bezzbożowych dla psów Farmina

Zboża a alergia u psa

Podejrzewasz u swojego psa alergię na zboża? Wśród najczęstszych objawów alergii pokarmowej wymienia się: swędzenie skóry, nadmierne wypadanie sierści lub włosów, łyse łaty, łupież i stan zapalny skóry. Pies cierpiący na alergię może być niespokojny, uporczywie się drapać lub wylizywać skórę. Może także tracić apetyt, cierpieć na biegunki i trzepać uszami.

Jak rozróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej? Najlepiej nie robić tego na własną rękę, bo identyfikacja problemu może być trudna. W przypadku nietolerancji pokarmowej układ odpornościowy nie jest angażowany. Podobnie jak u ludzi, nietolerancje częściej mogą wywoływać biegunki, wzdęcia i gazy. Szczegółową analizę problemu warto jednak pozostawić weterynarzowi. Przyczyn nietolerancji może być bowiem wiele – od niedoborów metabolicznych, poprzez reakcje farmakologiczne (histydyna w rybach) po wrażliwość specyficzną dla rasy lub osobnika. Przed wizytą u specjalisty możesz jednak zebrać maksymalną ilość informacji i własnych spostrzeżeń.

Ostatecznie problem może komplikować nawet fakt, że niektóre psy mogą mieć alergię także na roztocza magazynowe. Sucha karma dla psów, raz otwarta i przechowywana w niezamkniętym pojemniku przez około półtorej miesiąca, może stanowić świetne środowisko do rozwoju roztoczy magazynowych. Jako czynnik alergizujący pod uwagę warto wziąć także roztocza kurzu domowego. Badania serologiczne mogą znaleźć przyczynę problemu podczas jednej wizyty.

Jaka jest prawidłowa dieta psa?

Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć to fakt, że bezzbożowa karma dla psa bywa czasem wybierana jako dieta niskowęglowodanowa. Tymczasem karmy bezzbożowe i niskowęglowodanowe nie idą w parze i nie pełnią tej samej funkcji. Celem zastąpienia zbóż, producenci karm często umieszczają w niej składniki, takie jak ziemniaki, bataty, soczewica czy groszek. W rzeczywistości niektóre bezzbożowe karmy dla zwierząt potrafią zawierać wyższy poziom węglowodanów niż karma dla psów zawierająca zboża.

Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa dieta psa? Tego typu decyzje najlepiej podejmować w oparciu o sprawdzone dane, takie jak AAFCO – niezależnej organizacji wyznaczającej standardy jakości i bezpieczeństwa karmy dla zwierząt domowych. Produkty coraz wyższej jakości stają się coraz łatwiej dostępne. Zagwarantowanie psu najlepszego standardu żywienia jest możliwe i daje pewność prawidłowego rozwoju oraz zdrowego funkcjonowania naszego pupila. Najważniejsze, by kierować się zdrowym rozsądkiem zamiast nowymi trendami społecznymi.

Trzeba pamiętać, że nie istnieje uniwersalnie idealna karma dla psa. Prawidłowa dieta psa powinna uwzględniać wiek i poziom aktywności naszego pupila, jego rasę, wielkość, budowę i ewentualne choroby lub schorzenia. Dobrze dobrane żywienie będzie sprzyjało bezproblemowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz zachowaniu prawidłowej, codziennej aktywności. Regularnie wydalane masy kałowe, zwarte i dobrze uformowane, to jedna z kluczowych oznak poprawnego doboru karmy. Stosowanie wybranego pokarmu na dłuższą metę powinno przekładać się na ogólne zdrowie psa i jego witalność, a także dobrą jakość okrywy włosowej oraz prawidłową budowę.

Bezzbożowa karma dla psa Farmina

Doskonałym wyborem na codzienną dietę dla Twojego psa jest karma marki Farmina, która posiada wyjątkowo szeroką ofertę suchych i mokrych karm o naturalnych, zdrowych składach. Farmina oferuje całą gamę smacznych i odżywczych posiłków, które powstają z wysokiej jakości mięs i ryb uwielbianych przez psy. Wzbogacają je starannie wyselekcjonowane surowce roślinne, które dostarczają bogactwa witamin i minerałów. Karmy dla psa Farmina wspomagają układ pokarmowy, dbają o trawienie, zapewniają wsparcie dla kości i stawów, a także dbają o zdrowy i piękny wygląd sierści i skóry. Znajdziesz wśród nich szeroką ofertę suchych i mokrych karm dla psów w każdym wieku, a także każdej wielkości rasy.

Oferta marki zawiera bardzo szeroki wybór bezzbożowych karm dla psa w seriach należących do linii Farmina N&D. Zboża jako źródła węglowodanów zastępują w nich wysokiej jakości składniki roślinne, takie jak bataty, lecz są dostępne także karmy z bezglutenowymi zbożami takimi, jak komosa ryżowa. Marka oferuje także formuły dla psów o specjalnych potrzebach, takie jak karmy dla psów wrażliwych, aktywnych, wysterylizowanych lub też wymagających dodatkowego wsparcia skóry i sierści. Sięgając po karmę Farmina masz pewność, że dieta Twojego psa powstaje ze składników wysokiej jakości, które są pozyskiwane w ekologiczny, zrównoważony sposób.

Nie masz pewności, na jaką karmę się zdecydować? Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji – wypełnij krótki formularz i zapisz się na konsultację z dietetykiem zwierzęcym! W czasie rozmowy otrzymasz spersonalizowany program żywienia dla Twojego pupila, a także zniżkę na wysokiej jakości karmę Farmina. Co więcej, teraz dzięki darmowej konsultacji otrzymasz także puszkę mokrej karmy dla pupila gratis! Zapisz się na konsultację i zapewnij psu dietę dopasowaną do jego potrzeb.

Dieta eliminacyjna u psa

Chcesz zastosować dietę eliminacyjną u swojego psa? Bezzbożowa karma dla psa nie musi być jedynym dostępnym rozwiązaniem, ale warto zadbać o to, by nowa dieta została zastąpiona białkami i węglowodanami dotychczas nieobecnymi w żywieniu psa. Szczególnie polecamy łatwo przyswajalne mięso – dziczyznę lub larwy owadów. Można zastosować także ryby, jednak warto unikać tuńczyka, ze względu na dużą zawartość histaminy. Dieta eliminacyjna, podobnie jak codzienna dieta, musi być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz trybu życia psa. Pomocne w jej przeprowadzeniu są karmy oparte na jednym źródle białka.

W ofercie marki Farmina znajdziesz nie tylko szeroki wybór bezzbożowych karm, ale także i karmy monobiałkowe. Jedną z nich jest FARMINA N&D Spirulina Herring Adult Medium&Maxi, wyjątkowa nowość polecana w szczególności alergikom i psom wrażliwym oraz psom aktywnym. Źródłem białka jest w niej wysoce strawny śledź, natomiast bogactwa wartości odżywczych dostarczają składniki typu superfood, takie jak bataty i spirulina. Karma dostępna jest w wersjach dla szczeniąt i psów dorosłych, z podziałem na rasy małe oraz średnie i duże.

Data publikacji: 5.01.2022 r.

Udostępnij