Karma dla kota uczuleniowca – TOP 5

Karma dla kota uczuleniowca – TOP 5

Koty, tak samo jak i ludzie, mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie, rozwijające się w trakcie ich życia. Istnieje wiele zróżnicowanych czynników, które wpływają na rozwój alergii, jednak najczęstszymi z nich okazują się pokarmy oraz warunki środowiskowe. Już przy pierwszych objawach należy udać się na konsultację weterynaryjną, ponieważ szybka diagnoza umożliwia wdrożenie odpowiednich rozwiązań, mających na celu uśmierzenie dyskomfortu kota.

Alergia a nietolerancja – czym się różnią?

Przyjęło się, że terminy „alergia” i „nietolerancja pokarmowa”, często używane są zamiennie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że są to dwie zupełnie odmienne dolegliwości.

Alergia to, tak naprawdę, wynik nieprawidłowej pracy układu odpornościowego kota. W związku z tym, nawet najmniejsze ilości danego alergenu, są w stanie wywołać nieraz bardzo silne reakcje immunologiczne. Często dzieje się tak, że koty reagują na kilka alergenów jednocześnie. To właśnie dlatego przeprowadzenie dokładnych badań jest tak istotne. Nawet jeśli wykluczymy z diety kota poszczególne produkty, mogą one nie być jedynymi czynnikami uczulającymi.

Nietolerancja pokarmowa jest natomiast zjawiskiem, w którym reakcja immunologiczna nie występuje. Często występującym wariantem, w przypadku kotów, jest nietolerancja laktozy. Organizm zwierzęcia najzwyczajniej nie posiada wystarczającej liczby enzymów, których zadaniem jest rozłożenie laktozy na składników przyswajanych przez zwierzę. Nietolerancje pokarmowe są stosunkowo łatwe do zauważenia, ponieważ występują wraz z biegunkami, bólami brzucha oraz wzdęciami. Kluczowym jest wówczas stwierdzenie, na jaki produkt organizm zwierzęcia zareagował tak, a nie inaczej. Po całkowitym wykluczeniu go z diety, kot szybko wraca do optymalnego stanu.

Alergia u kota – przyczyny występowania

Alergie mają to do siebie, że mogą pojawiać się „znikąd”, czyli przychodzić zupełnie niespodziewanie. Nawet jeśli kot przez całe swoje życie nie miał absolutnie żadnych skłonności do alergii, nie oznacza to, że reakcja immunologiczna u niego nie wystąpi. Co więcej, niektóre czworonogi są uczulone już jako małe kocięta, a alergia ciągnie się za nimi przez lata. Zdarzają się również sytuacje, w których alergia sama ustępuje i stopniowo zanika. Aby jednak przynieść zwierzęciu ulgę i nie musieć martwić się o jego stan, dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Do najczęstszych alergenów zalicza się:

 • Niektóre składniki spożywanych przez zwierzę pokarmów (zboża, wołowina, podroby, mleko, sery, białka roślinne),
 • Roztocza, kurz, pleśń i grzyby,
 • Pyłki z drzew, traw oraz chwastów,
 • Ukąszenia owadów i jad pchli,
 • Środki czystości (szampony, odżywki, maści, a także zapachowy żwirek do kuwety),
 • Niektóre środki przeciwpasożytnicze (np. leki na pchły i kleszcze).

Objawy alergii u kotów

Jak już wspomnieliśmy – alergie często pojawiają się nagle i niespodziewanie, niosąc za sobą uporczywe dla zwierzęcia dolegliwości, przyczyniające się do pogorszenia jego samopoczucia. Dlatego też kluczową kwestią jest obserwacja pupila, szczególnie przy zmianie środowiska lub wprowadzaniu do diety nowych pokarmów.

Do najbardziej typowych objawów alergii u kota, należą:

 • Zapalenia skóry, swędzenie, intensywne drapanie, wygryzanie i wylizywanie sierści,
 • Duże ilości wypadającej sierści oraz tworzenie się łysych miejsc na ciele kota,
 • Stany zapalne uszu i łap,
 • Ropienie oczu, katar,
 • Zaburzenia trawienia (biegunki, wymioty),
 • Astma, trudności w oddychaniu, duszności, oddychanie z otwartym pyszczkiem.

W poszukiwaniu konkretnych przyczyn alergii u kota, niejednokrotnie kluczowa okazuje się wiedza i obserwacje właściciela. Niektóre alergeny są bowiem bardzo charakterystyczne, przez co objawy nasilają się o konkretnych porach roku. Miejsce oraz czas występowania dolegliwości są więc kwestią bardzo istotną, szczególnie przy stawianiu diagnozy weterynaryjnej.

Karma dla kota uczuleniowca – TOP 5

ROYAL CANIN Hypoallergenic

Produkt marki Royal Canin to specjalistyczna, sucha karma, wspomagająca walkę z uciążliwymi dla zwierzęcia alergiami. Co więcej, wspiera ona organizm kota w procesie usuwania toksyn gromadzących się w organizmie.

Doskonale sprawdzi się u kotów z symptomami skórnymi i/lub gastrycznymi, nietolerancją pokarmową, zaparciami, przewlekłymi biegunkami lub częstymi wymiotami, a także zmagających się z przerostem flory bakteryjnej jelit lub nieswoistym zapaleniem jelit.

W składzie produktu znajduje się, między innymi, hydrolizowane białko, będące lekkostrawnym i bardzo słabo uczulającym. Ponadto opatentowany kompleks witamin grupy B i aminokwasów wzmacnia barierę ochronną skóry, a kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) są długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi typu omega-3, wpływającymi korzystnie zarówno na zdrowie jelit, jak i skóry kota.

Należy zaznaczyć, że karma dla kota nie może być podawana ciężarnym oraz karmiącym kotkom, a także pupilom w fazie intensywnego wzrostu.

Cena: 170,90 zł/4,5 kg

PURINA PRO PLAN VETERINARY DIETS HA Hypoallergenic Formula

Jest to produkt, którego formuła zawiera hydrolizowane białko z soi, zmniejszające ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Co więcej, w składzie znajduje się również olej rybny, będący doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które niosą za sobą pozytywny wpływ na układ nerwowy pupila.

Karma dla kota marki Purina jest przeznaczona dla kotów zmagających się z nietolerancją pokarmową, hiperlipidemią, postępowaniem alergii pokarmowych, zapaleniami skóry, nieswoistym zapaleniem jelit, a także zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki. Sprawdzi się również w przypadku hipoalergicznej diety eliminacyjnej.

Cena: 66,61 zł/1,3 kg

TASTE OF THE WILD Rocky Mountain Feline Formula

Rocky Mountain Feline Formula to bezzbożowa, sucha karma dla kotów każdej rasy. W jej składzie znajdują się produkty takie jak dziczyzna oraz wędzony łosoś, których zadaniem jest dostarczenie zwierzęciu odpowiedniej ilości energii. Co więcej, mięso z kurczaka jest w stanie uzupełnić zapotrzebowanie kota na witaminę B3, a korzeń cykorii oraz wyciąg z jukki Schidigera doskonale dbają o zachowanie równowagi flory bakteryjnej jelit. W związku z tym, produkt sprawdzi się również u pupili zmagających się z problemami układu pokarmowego i trawiennego.

Karmę stworzono z unikalnej receptury, która nie zawiera sztucznych składników i „ulepszaczy”, będących często silnymi alergenami.

Cena: 39,01 zł/2 kg

ORIJEN Cat 6 Ryb

Produkt marki Orijen to sucha karma, dedykowana dla wszystkich dorosłych kotów, niezależnie od ich rasy. W jej składzie znajdują się wysokiej jakości składniki odżywcze, a także minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia.

Ponadto białka pochodzące od ryb to gwarancja wspierania rozwoju mięśni kota, a niska zawartość węglowodanów i glukozy przyczynia się do utrzymywania pupila w dobrej kondycji i zdrowiu.

Produkt nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów, a także nie wywołuje reakcji immunologicznych u zwierzęcia.

Cena: 125,90 zł/1,8 kg

BOSCH Sanabelle No Grain – bezglutenowa karma dla kotów z wrażliwym żołądkiem

Jest to produkt, którego formuła stworzona została tak, aby sprostać potrzebom i wymaganiom kotów z nadwrażliwością jelit oraz problemami trawiennymi i alergiami pokarmowymi.

Karmę stworzono na bazie mięsa drobiowego, wzbogaconego o liczne dodatki. Zalicza się do nich, na przykład, siemię lniane, niosące za sobą pozytywny wpływ na stan skóry zwierzęcia lub też ziemniaki, będące źródłem naturalnych węglowodanów.

Co więcej, w składzie znajdziemy także optymalną ilość tauryny, która jest niezbędna doprawidłowej pracy mięśnia sercowego i narządu wzroku.

Cena: 149,99 zł/10 kg

Należy zaznaczyć, że przed podjęciem decyzji o zakupie specjalistycznej karmy dla kota zmagającego się z alergią, koniecznym krokiem jest zasięgnięcie profesjonalnej porady u weterynarza. Leczenie zwierzęcia na własną rękę nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ niektóre z objawów alergii mogą wynikać z całkowicie odmiennych chorób i dolegliwości zdrowotnych.