Jaki pies do ogrodu?

Jaki pies do ogrodu?

Pies do ogrodu to doskonały pomysł dla osób, które szczególnie lubią aktywne rasy lub też potrzebują psa obronnego, który dopilnuje posesji. Nie zawsze jednak będzie idyllicznie – pies może też kopać, skakać po rabatkach i grządkach czy też niszczyć piękny trawnik. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszego psa do ogrodu?

Jak wybrać psa do ogrodu?

Cena cocker spaniela

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać przed decyzją o posiadaniu psa, który będzie mieszkał w ogrodzie to: jak bardzo ważny jest dla nas wypielęgnowany ogród? Musimy się bowiem liczyć z tym, że nawet najspokojniejsze zwierzę mieszkające w ogrodzie może zniszczyć piękny trawnik, kwiatowe rabatki czy grządki z warzywami.

Druga istotna kwestia to odpowiednia rasa, jako że niektóre psy nie czują się dobrze w samotności i preferują przebywanie z ludźmi. Dla tych ras mieszkanie w ogrodzie będzie samotne i męczące. Co więcej, nie każda rasa nadaje się do spędzania większości czasu na zewnątrz. Weź pod uwagę uwarunkowania pupila – czy rasa ma skłonność do przeziębień? A może źle znosi niskie i wysokie temperatury? Takie rasy nie powinny przebywać głównie na zewnątrz.

Wybierając psa do ogrodu należy również rozważyć, czy rasa psa nadaje się na stróża, jeśli takie zadanie ma pełnić pupil. Niektóre rasy mają bowiem skłonność do ucieczek, są bardzo szczekliwe i głośne lub też ich instynkt myśliwski może okazać się groźny dla zwierząt z okolicy. Decydując się na psa do ogrodu, który ma pilnować posesji, weź pod uwagę, czy rasa ma zrównoważony i jednocześnie czujny temperament, by pies wyczuwał zagrożenie i odpowiednio reagował.

Wydzielone miejsce czy dostęp do całego ogrodu?

To bardzo indywidualna kwestia, uzależniona zarówno od poglądów właścicieli, jak i rasy psa. Największą zaletą tego rozwiązania będzie brak szkód w ogrodzie – pies nie będzie kopał w nieodpowiednich miejscach. Jeżeli wydzielimy wystarczająco duży teren, czworonóg będzie miał miejsce do wybiegania się i do zabawy. Jednak musimy liczyć się z tym, że w miejscu wybiegu ucierpi trawa, którą pies prędzej czy później wydepta. Trzeba będzie też wyznaczyć specjalne miejsce na toaletę. Należy także pamiętać o tym, że dla psów ważny jest kontakt z ludźmi, dlatego pies nie powinien przebywać w całkiem oddalonym miejscu ogrodu.

Pies do ogrodu – nauka posłuszeństwa i nawyków

Jeżeli decydujemy się na zadomowienie psa w ogrodzie, najlepiej przebywać z nim często na świeżym powietrzu i uczyć wybranych zachowań już od wieku szczenięcego.

Jeżeli chcemy, aby pies w ogrodzie pełnił funkcję strażnika, nie możemy wydzielić mu jedynie niewielkiej części ogrodu, ponieważ nie będzie miał możliwości pełnić dobrze swojej funkcji. W takim wypadku lepiej ogrodzić miejsca, które chcemy ustrzec przed zniszczeniem, np. kwiaty, iglaki czy grządki. Warto również przewidzieć szeroki (na około metr) pas wokół ogrodzenia, gdyż psy lubią biegać po granicach swojego terytorium.

Kolejnym problemem jest psia toaleta. Aby zapobiec pojawianiu się psich kup w całym ogrodzie, warto nauczyć pupila wypróżniania się w jednym miejscu, np. w rogu ogrodu lub pod drzewem. Roślinie odchody nie zaszkodzą, a my zaoszczędzimy sobie niemiłego widoku.

Aby pies nie uszkodził drzew, krzewów czy kwiatów posadzonych w ogrodzie, można zastosować ochronne płotki czy też siatki. Szczególnie zagrożone mogą być rośliny iglaste, które są wrażliwe na psi mocz.

Starsze psy w ogrodzie

Pies na świeżym powietrzu

Jeśli pies całe życie spędził w ogrodzie, zmiana jego otoczenia w ostatnich latach życia może powodować dodatkowy stres. To jednak nie znaczy, że powinniśmy go zostawić samemu sobie. Pies, który pełnił rolę strażnika, powinien widzieć furtkę lub bramę tak, aby nadal miał poczucie stróżowania. Należy mu zapewnić stały dostęp do wody i jedzenia, najlepiej blisko miejsca leżenia lub spania, żeby dodatkowo nie męczyć psa. W chłodniejsze dni można psa zabrać do domu, na balkon lub werandę albo zapewnić mu ciepłe posłanie, które zapobiegnie wychłodzeniu organizmu.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów

Rasy psów do ogrodu

Bernardyny waga
 • Bernardyn – spokojny, duży pies dający poczucie bezpieczeństwa, który idealnie sprawdza się w roli stróża. Jego łagodne usposobienie i mała ruchliwość są zaletą w przypadku ogrodów z bujną roślinnością.
 • Czarny terrier rosyjski – potrzebuje dużo ruchu, lubi biegać, jest dobrym obserwatorem. Aby zostawił w spokoju rabatki, należy zapewnić mu wystarczającą ilość rozrywki. Nie można ograniczać go kojcem.
 • Rottweiler – idealny pies stróżujący. Psy tej rasy pracują także jako ratownicy czy przewodnicy niewidomych, więc potrafią także zaopiekować się ludźmi.
 • Nowofundland – możliwość wybiegania się po ogrodzie zapewni mu najlepszą rozrywkę. Są to psy pewne siebie i zrównoważone, dlatego nie będą niepotrzebnie szczekać i ujadać.
 • Berneński pies pasterski – doskonały obserwator, łagodny, ale czujny. Doskonale wyczuwa niebezpieczeństwo i wie, kiedy należy zareagować.
 • Owczarek podhalański – właściwy wybór, jeśli szukamy spokojnego psa stróżującego. Nie szczeka na każdego przechodnia i nie szuka rozrywki w rozkopywaniu rabatek.
 • Shiba inu oraz akita inu – to idealne rasy stróżujące, które nie mają skłonności do głośnego szczekania bez potrzeby. Shiba inu radzi sobie w przypadku wszelkich ogrodowych szkodników.
 • Mastif tybetański – inteligentna rasa psów, potrafi dobrze zaopiekować się posiadłością, jednak przy biegu na skróty może uszkodzić roślinność.
 • Seter i cocker spaniel – psy te uwielbiają wodę, dlatego jeśli planujemy wybrać tę rasę do ogrodu, najlepiej zabezpieczyć wszelkie oczka wodne i stawy.
 • Ogary i wyżły – psy te lubią biegać i skakać. Warto mieć na uwadze, że kiedy wyczują zagrożenie, niskie ogrodzenie nie będzie dla nich wystarczającą przeszkodą.
 • Owczarek niemiecki – doskonały pies stróżujący, który jest inteligentny i szybko się uczy. Jeśli zdecydujesz się na jego wybór, nie sadź roślin bezpośrednio przy ogrodzeniu, gdyż lubią biegać wokół swojego terenu.

Jakie psy robią szkody w ogrodzie?

Jamnik długowłosy
 • Jamnik i terier krótkonożny – to małe psy o silnym instynkcie łowczym skore do szukania zdobyczy pod ziemią. W ogrodzie mogą poczynić niebanalne szkody kopiąc jamy i dołki.
 • Husky – są to psy o niebanalnym temperamencie, które uwielbiają kopać dołki, a ponadto lubią wyć. Nie charakteryzują się silnym instynktem obronnym i intruza na posesji mogą potraktować nie inaczej niż gościa. Źle znoszą upały.
 • Owczarek kaukaski – co prawda to doskonały pies stróżujący, jednak ma skłonność do kopania dużych i głębokich dołów.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla psów

Data publikacji: 17.03.2016

Udostępnij