Jak pozbyć się kleszcza z kota?

W ciepłe wiosenne i letnie dni uwielbiamy spacerować z naszymi pupilami. Wędrówki do lasu, na łąkę czy do parku stanowią dla wszystkich przyjemną odskocznię od codziennego życia. Jednak zdarza się, że po takim spacerze na ciele naszego kota znajdą się nieproszeni goście kleszcze. Jak zapobiegać kleszczom u kota? Jak wyciągnąć kleszcza? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Zapobieganie kleszczom u kota

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pozwolą na powstrzymanie pasożytów przed ukąszeniem kota. Możemy wybrać preparaty działające podskórnie lub takie, które działając zewnętrznie odstraszają kleszcze przed wszczepieniem się w skórę. Czas skutecznego działania produktów różni się w zależności od rodzaju od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy pamiętać także o zależności między wagą kota a sugerowaną dawką preparatu i każdorazowo sprawdzić na opakowaniu, jaka ilość substancji czynnej będzie bezpieczna dla naszego kota.

Preparaty na kleszcze u kota

Do wyboru mamy wiele rodzajów specyfików zabezpieczających naszych pupili przed nieproszonymi gośćmi.

Do tych działających wewnętrznie zalicza się preparaty w sprayu. Aplikacja tych produktów jest bardzo prosta, jednak musimy pamiętać o sprawdzeniu jaka dawka będzie odpowiednia dla naszego zwierzęcia. Profilaktyczne działanie sprayów utrzymuje się do 4 tygodni, po tym czasie należy ponownie nałożyć preparat na skórę. Zdecydowaną zaletą produktu jest fakt, że można stosować go już u kilkudniowych szczeniąt. Podskórne działanie sprawia, że nie ma przeciwwskazań do kąpieli kota już 2 dni po aplikacji.

Do zewnętrznych produktów przeciwdziałających kleszczom zalicza się m.in. obroże. Są one nasączone substancją czynną, której właściwości utrzymują się nawet do 8 miesięcy, co jest niewątpliwą zaletą produktu. Jednak obroża nie działa profilaktycznie od razu po założeniu, ale po ok. 48 godzinach. Na rynku dostępne są wodoodporne obroże, więc użytkowanie produktu nie wymaga każdorazowego ściągania do kąpieli. Elegancki kształt obroży sprawia, że jest ona nie tylko skuteczna w profilaktycznym działaniu przeciwko pasożytom, ale stanowi ozdobę naszego kota.

Kot na łące

Krople na kleszcze u kota

Jednymi z najpopularniejszych produktów przeciwko kleszczom są krople. Dostępne są w specjalnie przygotowanych pipetach (spot on) i zawierają dawkę odpowiednią dla czworonoga, co zapobiega przedawkowaniu preparatu. Krople przeznaczone do zewnętrznej aplikacji, działają profilaktycznie i przeciwdziałają inwazji kleszczy na skórę kota. Zawarta w preparacie substancja czynna wnika powoli pod naskórek, tworząc powłokę ochronną, która zabezpiecza skórę na okres od 2 do 4 tygodni. Po tym czasie należy powtórzyć aplikację. Zwierzę może być kąpane nawet 2 dni po aplikacji bez szkody dla skuteczności preparatu.

Podsumowując:

  • Jeśli zależy nam na długotrwałym działaniu profilaktycznym i nie chcemy ingerować w układ odpornościowy naszego kota  najlepszym wyborem będzie obroża.

  • Jeśli zależy nam na natychmiastowym działaniu i pewności, że żaden kleszcz nie wszczepi się w naszego pupila  wybierzmy preparaty działające podskórnie.

  • Jeśli mamy małego lub młodego kotka najlepszy będzie produkt w sprayu.

  • Jeśli chcemy mieć pewność co do dawkowania i aplikacji produktu wybierzmy krople zawarte w pipetach (inaczej spot on).

Jak wyciągnąć kleszcza z kota?

Kiedy jest już za późno na działania profilaktyczne i znajdziemy kleszcza na ciele kota, należy się go pozbyć. Można zrobić to samodzielnie w prosty sposób. Do wykonania tej czynności będziemy potrzebować pęsety oraz spirytusu salicylowego do odkażenia miejsca ukąszenia. Aby wyciągnąć kleszcza z kota, należy delikatnie, ale zdecydowanie złapać go za tułów i wykręcić. Większość kleszczy wbija się w ciało, skręcając w prawo, więc wyciągając go, musimy zrobić to w kierunku odwrotnym, czyli w lewo. Istotne jest, aby kleszcza wykręcić, ponieważ w ten sposób minimalizujemy możliwość pozostawienia części pasożyta w ciele kota. Po zakończonym zabiegu miejsce ukąszenia należy odkazić. Jeżeli obawiamy się sami wyciągnąć kleszcza z kota, na rynku dostępne są specjalne pęsety, które dzięki wyprofilowanemu kształtowi w znacznie łatwiejszy sposób pozwolą nam pozbyć się niechcianego gościa.

One thought on “Jak pozbyć się kleszcza z kota?

  1. Ja używam, kropelek spot on fiprex. Właśnie wspomnianych w artykule 🙂 jestem zadowolona, kotek jest w dobrej formie nie jak po innych rzeczach np obrożach

Comments are closed.