Czy kleszcze atakują zimą? Nie trać czujności!

Czy kleszcze atakują zimą? Nie trać czujności!

Nadchodzi zima – w tym czasie wielu właścicieli kotów i psów traci czujność zakładając, że pupil jest bezpieczny od ataku kleszczy. Kleszcze kojarzą się z wiosną i latem, natomiast sądzi się, że kleszcze zimą nie stanowią zagrożenia. Niestety nic bardziej mylnego – sezon na kleszcza nadal trwa! Ochrona pupila przed ugryzieniem przez kleszcza jest niezwykle istotna, gdyż pasożyty te przenoszą szereg chorób, które mogą mieć groźne skutki i powikłania. Czy w zimie są kleszcze? Czy kleszcz może ugryźć zimą?

Dowiedz się więcej na temat ochrony pupila w tym sezonie.

Czy kleszcze atakują w zimie?

Jeśli zastanawiasz się, czy zimą są kleszcze i kiedy kleszcze atakują psy, należy wiedzieć, że w zimnych miesiącach zagrożenie ze strony kleszczy nie mija. Co prawda kleszcze są najbardziej aktywne od marca do listopada, jednak zagrożenie zimną nie mija całkowicie.

Na baczności należy się mieć zwłaszcza w czasie ciepłej zimy. Wystarczy jeden cieplejszy dzień, a ryzyko ataku kleszcza wzrasta. Kleszcze zimują, dopóki temperatury nie wzrosną powyżej -9°C do -7°C, po tym jednak wyruszają na żer. W niższej temperaturze są one mniej aktywne i poruszają się wolniej, ale nie oznacza to, ze ryzyko ugryzienia jest niskie. W lutym i marcu łatwo spotkać kleszcza łąkowego, który lubi niskie temperatury. Kleszcze te przenoszą niezwykle groźną babeszjozę. Kleszcz pospolity jest natomiast aktywniejszy w nieco wyższych temperaturach – żeruje już powyżej 4°C.

Warto mieć przy tym na uwadze, że kleszcze obecnie występują nie tylko w lasach czy na łąkach – coraz częściej atakują także w parkach lub nawet na miejskich trawnikach. Jeśli zakładasz, że pupil nie potrzebuje ochrony zimą, bo mieszka w mieście, może spotkać Cię przykra niespodzianka, dlatego nie warto ryzykować bezpieczeństwa pupila.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na kleszcze i pasożyty dla psa

Kiedy kleszcze nie atakują?

W jakiej temperaturze nie ma kleszczy? Warto wiedzieć, że larwy kleszczy nie przeżywają temperatur poniżej -7°C. Z tego względu łagodne zimy i ciepłe wiosny sprzyjają rozwojowi ich populacji, gdyż przeżywa bardzo wiele osobników.

Jeśli zastanawiasz się, jaka temperatura zabija kleszcze, podpowiadamy, że do wyginięcia kleszcza pospolitego potrzebna byłaby temperatura -10°C utrzymująca się co najmniej przez 60 dni. Nawet tak niskie temperatury nie pozbyłyby się problemu w całości, czego dowodzi występowanie kleszczy na mroźnych terenach Skandynawii i Syberii.

Mrozy w Polsce nie bywają obecnie aż tak długie i uporczywe – choć temperatury potrafią sięgnąć bardzo nisko, takie mrozy nie utrzymują się wystarczająco długo, by można uznać, że zagrożenie ze strony kleszczy zostało wyeliminowane. Niestety zmiany klimatyczne powodują, że musimy mieć się na baczności i nie polegać na przekonaniach panujących kilka dekad temu, kiedy niskie temperatury zimą utrzymywały się znacznie dłużej.

Zobacz: Czy wiesz, że kleszcz u psa może pojawić się także w wiosenne dni?

Czy kleszcze hibernują?

Jeśli zastanawiasz się, czy są kleszcze w zimie aktywne, czy też hibernują, odpowiedź brzmi nie, dochodzi u nich natomiast do diapauzy. Diapauza to sposób na przetrwanie niekorzystnych warunków takich, jak niskie temperatury poprzez zahamowanie wzrostu i rozwoju pomiędzy kolejnymi cyklami życiowymi. W ciepłe zimy, kiedy to temperatura nie spada poniżej 0°C, kleszcze nie zapadają w ten stan wcale i cały czas pozostają aktywne, a ich populacja się zwiększa.

Sprawdź: Kleszcze – wszystko, co trzeba wiedzieć

Jak ochronić pupila przed kleszczami?

Nie można zapominać, dlaczego ochrona przez kleszczami i pasożytami jest taka istotna – sprawiają one nie tylko dyskomfort dla pupila i przejściowe dolegliwości wywołane ugryzieniem. Kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, które mogą być groźne zarówno w przebiegu, jak i powikłaniach – w tym boreliozę i anaplazmozę. Warto też mieć na uwadze, że problem dotyczy nie tylko naszych psów i kotów – kleszcz ze zwierzaka może łatwo przejść na domownika i przenieść groźną chorobę. Z tego względu inwestowanie w skuteczną ochronę pupila przez cały rok jest kluczowe dla bezpieczeństwa jego i domowników.

Co zabija kleszcze? Istnieją różnego rodzaju substancje czynne, takie jak imidakloprid i flumetryna, które paraliżują i zabijają te pasożyty. Wybór odpowiedniej powinien zostać skonsultowany z weterynarzem, gdyż zależy on od rozmaitych czynników i potrzeb zwierzaka. Środki ochrony przed kleszczami dla psów i kotów mogą mieć różne postacie – sprawdź poniżej, jakie opcje możesz wybrać.

Zobacz też: Anaplazmoza – choroba odkleszczowa, jej leczenie, objawy i powikłania

Krople na kleszcze

Krople na kleszcze zakraplane są na kark zwierzaka, gdzie nie ma możliwości zlizania. Przenikają one przez skórę, a zawarte w nich substancje aktywne zaczynają działać na powierzchni całego ciała. Po wczepieniu się w skórę psa lub kota kleszcz umiera.

Obroża na kleszcze

Obroże na kleszcze to rozwiązanie w szczególności polecane psom małych ras, gdyż najskuteczniej oddziałują one na miejsca bliskie obroży. Mają one działanie odstraszające kleszcze – substancja czynna zaczyna działać zanim kleszcz wbije się w skórę pupila.

Tabletki na kleszcze

Tabletki na kleszcze powodują, że substancja czynna przenika z układu pokarmowego zwierzaka do krwi i oddziałuje na całym jego ciele. Po ugryzieniu kleszcze umierają. Działanie tabletki może utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od wybranej opcji.

Przeczytaj więcej: Tabletki na kleszcze dla psa i kota – działanie, skuteczność i stosowanie

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na kleszcze i pasożyty dla kota

Udostępnij