Szelki czy obroża dla psa? Co wybrać?

Mały piesek (szczeniaczek) w szelkach

Wybór pomiędzy szelkami a obrożą może być trudny zwłaszcza dla właściciela, który kupuje wyprawkę dla swojego pierwszego psa. Co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru? Oto 9 wskazówek, które Ci pomogą.

9 rzeczy, które musisz wiedzieć o smyczach i szelkach dla psów

  1. To nieprawda, że szelki albo obroża mogą być w jakiś sposób szkodliwe dla młodego psa. I obroża, i szelki dla szczeniaka, o ile odpowiednio dobrane, są bezpieczne. Ważniejsze jest, aby nie szarpać psiaka i uczyć go chodzenia na smyczy poprzez chwalenie pozytywnych zachowań. Warto również pamiętać, że z pierwszych szelek lub obroży nasz szczeniak dosyć szybko wyrośnie, więc nie musi to być wyposażenie z najwyższej półki.
  2. Dla ras miniaturowych, o delikatnej budowie (np. yorkshire terier, maltańczyk) lepiej wybrać wygodne, miękkie szelki. Dzięki temu unikniemy wywierania ucisku na delikatną szyję psiaka.pies przy drodze w obrozy
  3. Szelki lepiej sprawdzą się podczas aktywności (bieganie z psem, jazda na rowerze, długie wędrówki), bo zapewnią psu większą swobodę ruchu i unikniemy przypadkowych szarpnięć, które w obroży mogłyby być nieprzyjemne. Natomiast podczas szkolenia lepiej założyć psu obrożę – łatwiej wtedy utrzymać kontakt z czworonogiem i korygować jego zachowania.
  4. Nad dużym albo impulsywnym psem łatwiej będzie zapanować, jeśli kupimy mu obrożę – pamiętajmy, żeby obroże dla dużych psów były szerokie i miały solidne zapięcie, które nie zerwie się przy mocniejszym szarpnięciu.
  5. Obrożę należy zakładać odpowiednio ciasno – tak, żeby pomiędzy obrożę a szyję zmieściły się nasze dwa palce. Zbyt luźno założona obroża nie może powodować dyskomfort psa, ale przede wszystkim stwarza ryzyko oswobodzenia się czworonoga, co mogłoby być niebezpieczne np. podczas spaceru obok ruchliwej ulicy. Niektóre psy mimo odpowiedniego zakładania obroży potrafią się z niej wyswobodzić. Wtedy warto zaopatrzyć się w obrożę pół zaciskową – z takiej pies się nie uwolni (zmniejsza ona swój obwód, gdy smycz jest napięta).
  6. Jakie szelki wybrać? Istnieją różne rodzaje. Najlepszym wyborem są szelki typu guard albo norweskie. Popularne są również szelki typu step-in, jednak psy często potrafią się z nich wyswobodzić. Specjalistyczne szelki do psich sportów (canicross, dogtrekking, bikejoring) to sledy.
  7. Pamiętajmy, że szelki lub obroża mają być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Ich wygląd to sprawa drugorzędna. Powinny być zrobione z szerokich taśm, a zapięcia muszą być solidne.Pies w szelkach na brzegu rzeki
  8. Do obroży koniecznie zamocujmy adresówkę z naszym numerem telefonu na wypadek, gdyby nasz pies się zgubił. Adresówki nie są drogie (ok. kilkunastu złotych), a mogą okazać się ogromną pomocą w przypadku zaginięcia czworonoga.
  9. Kolczatka i obroża zaciskowa nie są dobrym rozwiązaniem i nie powinny być używane jako przyrządy do codziennych spacerów. Tylko szkoleniem oduczymy naszego psa ciągnięcia na smyczy.