Rodzinne wyjazdy z pupilem czy bez?

Wakacje w pełni, a razem z nimi coraz więcej rodzinnych wyjazdów. Grille ze znajomymi, wypady za miasto, czy dłuższe wakacje. Dla właścicieli czworonogów każdy wyjazd wiąże się jednak z dylematem: zabrać ze sobą psa czy zostawić go u znajomych? Jak najlepiej zaplanować wyjazdy, gdy jest się opiekunem psa?

Wakacje – co zrobić z psem?

Jeszcze przed urlopem dobrze jest się zastanowić, co będziemy robić w trakcie wyjazdu, jakie miejsca odwiedzimy, jak spędzimy czas każdego dnia. Od tego w dużej mierze będzie zależeć czy zabierzemy psa ze sobą, czy zostawimy w domu. Nie w każdym miejscu pies jest akceptowany i nie mówimy tu tylko o hotelach czy pensjonatach. Także, wybierając się do rodziny czy znajomych powinniśmy zapytać o możliwość zabrania ze sobą psa oraz zastanowić się nad tym, czy pies nie będzie przeszkadzał w najbliższym otoczeniu, np. kontaktując się z innymi czworonogami lub małymi dziećmi.

Czy znasz swojego psa?

To z pozoru proste i oczywiste pytanie, dobrze jest odnieść do niecodziennych sytuacji. Podczas wyjazdów, na obcym terenie i wśród nieznanych ludzi nasze zwierzę może zachowywać się zupełnie inaczej. Jadąc na wakacje z pupilem, musimy zarezerwować czas na aklimatyzację w nowym miejscu, oswojenie się z nowymi zapachami i poznanie nowego terytorium. Jeżeli wiemy, że nasz pies zachowuje się agresywnie w obliczu zbyt wielu nowości, najlepiej poradzić się behawiorysty albo rozważyć pozostawienie psa w domu.

Dobrze przemyślany urlop

Decydując się na wakacje z psem, raczej nie możemy pozwolić sobie na spontaniczny wyjazd. Pierwszym elementem, który należy sprawdzić jest nocleg. Wiele hoteli i pensjonatów oferuje możliwość pobytu zwierząt, jednak dobrze jest to sprawdzić jeszcze przed wyjazdem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto zrobić listę restauracji, do których można wprowadzać psy oraz innych miejsc rozrywki, z których zwierzęta nie będą wypraszane. Prawdopodobnie zwiedzanie muzeów i zabytkowych posiadłości będzie trzeba przełożyć na inną wizytę.

Pies w samochodzie

Podróż przyjemna dla wszystkich

Oprócz planowania wyjazdu kluczowe jest również zadbanie o komfort psa podczas podróży. Jeśli jedziemy samochodem, a nasz pies jeszcze nie podróżował w ten sposób, należy stopniowo przyzwyczaić go do tego. Dobrze jest rozpocząć od krótszych przejażdżek. To pozwoli nam zorientować się, jak zwierzę reaguje na ten sposób transportu. Może okazać się, że będą potrzebne środki przeciw chorobie lokomocyjnej: wówczas należy odpowiednio wcześniej udać się do weterynarza.

Wyjazd z psem – niezbędniki

Aby wyjazd z psem był przyjemnością dla nas i naszego czworonoga, nie można zapomnieć o kilku rzeczach. Obroża, smycz i kaganiec pozwolą na zdyscyplinowanie pupila i spokojne spacery w nowym miejscu. Adresówka i zdjęcie psa pomogą szybciej odnaleźć czworonoga, jeśli ten zagubi się na wyjeździe. Zapas suchej karmy wyeliminuje problemy żołądkowe związanych ze zmianą pożywienia. Ponadto przydadzą się: książeczka zdrowia, kontakt do weterynarza (w razie nieprzewidzianych chorób czy wypadków), woreczki na odchody, koc do samochodu oraz ulubione zabawki.

Kiedy lepiej jest zostawić psa w domu?

Mimo naszych najszczerszych chęci wyjazd z psem nie zawsze jest możliwy.Jeżeli mamy w planach intensywne zwiedzanie lub pobyt w miejscach, gdzie nie wolno wprowadzać zwierząt, musimy zapomnieć o zabieraniu pupila ze sobą. Podobnie jest, gdy w miejscu, do którego jedziemy mieszkają osoby lub inne zwierzęta, które nie tolerują czworonogów. Kolejny problem pojawia się wówczas, gdy nasz pies źle znosi podróże. W tego typu sytuacjach warto rozważyć pozostawienie pupila pod opieką sąsiadów lub bliskich.

Kogo mianować tymczasowym opiekunem?

Jeżeli musimy zostawić pupila w domu, pojawia się kolejny problem z kim? Przede wszystkim musi być to zaufana osoba, znająca psa i umiejąca się nim zająć. Zarówno pies, jak i opiekun muszą przypaść sobie do gustu  w innym przypadku, nasz wyjazd będzie musiał skończyć się bardzo szybko. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, najlepiej będzie, jeśli opiekun przeprowadzi się do naszego mieszkania. W odwrotnym przypadku wcześniej musimy przyzwyczaić psa do nowego domu, często go odwiedzać, zostawiać na kilka godzin.

Wyjazdy z psem mogą być wspaniałą przygodą dla wszystkich członków rodziny. Pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane i zaplanowane. Warto poświęcić na to czas jeszcze przed wyjazdem, a potem cieszyć się udanym urlopem z czworonogiem!