Szelki dla psa czy obroża? Wybieramy

Każdy nowy właściciel czworonoga prędzej czy później staje przed trudnym wyborem: jakie akcesorium wybrać, żeby bezpiecznie i spokojnie wyjść na spacer? Obrożę czy szelki? Jeśli zamierzamy trenować sport, w którym towarzyszył nam będzie pies, również pojawia się pytanie które szelki wybrać? Poniższy artykuł pozwoli dokonać lepszej i bardziej świadomej decyzji przy wyborze szelek.

Dlaczego szelki dla psa są dobrym rozwiązaniem?

Szelki wywodzą się od uprzęży dla psów stosowanych w czasach, kiedy te czworonogi zaangażowane były w pracę dla człowieka. Psom biegającym w zaprzęgach i traktowanym jako siła pociągowa zakładano odpowiednie konstrukcje ułatwiające im pracę. Szelki dla psa produkowane w czasach współczesnych są wygodne i komfortowe w użytkowaniu dla właścicieli i psa. Będą odpowiednie dla zwierząt, które z łatwością wyswobadzają się z obroży lub dla tych, które nie przyzwyczaiły się jeszcze do jej noszenia. Właściwie dobrane szelki nie będą uciskać psiaka ani zniekształcać kończyn, dlatego są odpowiednie dla psów w każdym wieku.

Pies w szelkach

Jak dobrać szelki dla psa?

Aby szelki sprawdziły się i zarówno właściciel, jak i pies byli zadowoleni z ich stosowania należy przestrzegać kilku zasad.

  • Przede wszystkim rozmiar szelek powinien być dostosowany do wielkości zwierzęcia. Przed zakupem powinniśmy zmierzyć psa. Będą potrzebne nam wymiary: obwodu szyi oraz klatki piersiowej w najszerszym miejscu, długość linii górnej (odległość między miejscami na grzbiecie, w których dokonaliśmy pomiaru szyi i klatki piersiowej) oraz linii dolnej (jak wyżej, tylko pod klatką piersiową). Posiadając te wartości na pewno uda nam się odpowiednio dobrać wielkość szelek dla naszego pupila.

  • Ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał i jakość wykonania szelek. Najlepiej będzie, jeśli materiał będzie przepuszczał powietrze i szybko wysychał. Szelki nie powinny mieć ostrych elementów i szwów, które mogą podrażnić skórę. Szelki plastikowe, gumowe lub z eko-skóry nie sprawdzą się najlepiej w użytkowaniu.
  • Najważniejsze: szelki powinny być wygodne! Jeśli zamierzamy ubierać je naszemu psu do biegania, nie powinny go obcierać, dusić czy drażnić.

Szelki dla psa – rodzaje

Szelki spacerowe najpopularniejszy rodzaj szelek. Są stosunkowo luźne, najczęściej ozdabiane różnymi dodatkami. Ich atutem jest szybkie wysychanie i lekkość. Nie są odpowiednie do biegania, ponieważ mogą obcierać psa.

Szelki sportowe dostosowane do uprawiania różnego rodzaju sportów. Są przygotowywane i krojone odpowiednio do aktywności sportowej psa. Dzielą się na szelki zaprzęgowe (do różnego rodzaju zaprzęgów), do biegania przy właścicielu jadącym na rowerze lub nartach, do sportowych spacerów.

Polecane szelki dla psów

Szelki do pracy stosowane np. w Policji czy straży lub do tropienia.

Szelki bezpieczeństwa do samochodu lub dla starszych psów. Szelki do samochodu posiadają specjalne zapięcie, które wpina się w klamrę pasa. Zapewniają one bezpieczeństwo psu podczas jazdy. Szelki dla starszych psów uproszczą im pokonywanie przeszkód, np. schodów właściciel może unieść psa ułatwiając mu tym samym przejście.

Obroża czy szelki?

Grupy zwolenników stosowania szelek i obroży są równie duże. Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie stosowanie obu w zależności od rodzaju aktywności fizycznej, jaką zamierzamy uprawiać z psem. Obroża sprawdzi się najlepiej podczas treningów posłuszeństwa. Szelki warto wybrać, jeśli planujemy długie wędrówki lub zamierzamy wybrać się z psem na przejażdżkę rowerem, lub wspólne bieganie. Dodatkowym atutem będzie wzmocnienie kontaktu między właścicielem a czworonogiem podczas zakładania szelek pies będzie już wiedział, że czeka go długi spacer lub bieg.