Jaki żwirek dla kota wybrać?

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Koty z natury lubią czystość, dlatego też warto zapewnić im świeżą i czystą kuwetę, której niezbędnym elementem będzie odpowiedni żwirek. Gwarancja higienicznych warunków w kuwecie niesie za sobą szereg pozytywnych skutków, do których zalicza się m.in. zwiększoną chęć korzystania z niej.

Jaki żwirek dla kota wybrać? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego żwirku? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.

Rodzaje żwirków dla kotów

W ujęciu ogólnym żwirki dzieli się na zbrylające i niezbrylające. Żwirki zbrylające, jak sama nazwa mówi, w kontakcie z kocim moczem tworzą zlepione bryłki. Dzięki temu można szybko i łatwo zadbać o czystość kuwety. Co więcej, dzięki właściwościom zbrylającym nie ma potrzeby wymieniania całego żwirku, który znajduje się w kuwecie, co znacząco wpływa na wygodę stosowania. Żwirki niezbrylające najzwyczajniej nie posiadają takich właściwości, lecz mogą mieć silne właściwości chłonne.

Jaki żwirek dla kota?

Jaki żwirek dla kota

Zatem jaki żwirek dla kota wybrać? W celu ułatwienia podjęcia decyzji, przygotowaliśmy zestawienie najczęściej spotykanych, a zarazem najbardziej dostępnych produktów.

Niezwykle istotnym jest jednak fakt, że niektóre koty cechują się zwiększoną wrażliwością na poszczególne rodzaje żwirków, przez co mogą ich nie zaakceptować. Warto więc obserwować reakcję pupila, a w razie konieczności – zastosować inny wariant produktu.

Żwirki bentonitowe

Bentonit to rodzaj skały o właściwościach chłonących, przez co nawet niewielkie granulki są w stanie wchłonąć płyny, a jego sprzątanie jest niezwykle łatwe. Z bentonitu wytwarza się zarówno żwirki zbrylające, jak i niezbrylające. Co ciekawe, żwirki bentonitowe swoim wyglądem przypominają żwir o bardzo jasnym kolorze. Ich ogromną zaletą jest to, że świetnie wchłaniają zapachy. Należy jednak pamiętać, że jest to produkt, którego nie poleca się dla małych kociaków, które nieraz próbują go zjadać. Szczególnym zagrożeniem jest wariant zbrylający, ponieważ jego połknięcie może doprowadzić do zablokowania układu pokarmowego czworonoga, co stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Żwirki bentonitowe występują w różnorodnych rozmiarach. Istotnym może okazać się fakt, że im większe będą ziarna, tym mniej pyłu z nich powstanie. Ponadto produkty tego typu nieraz spotykane są w wersjach zapachowych.

Do minusów żwirków z tej kategorii z pewnością należy zaliczyć łatwość, z jaką ziarna oraz osad przenoszone są poza obszar kuwety. I choć mogłoby się wydawać, że sytuacja ta jest raczej błaha, tak w kontakcie z wodą, żwirek bentonitowy przybiera postać zbliżoną do cementu, przez co jego usunięcie z niektórych powierzchni może okazać się niezwykle problematyczne.

Sprawdź ranking najpopularniejszych żwirków zbrylających.

Jaki żwirek dla kota będzie odpowiedni? Polecane żwirki dla kotów

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór żwirków dla kota

Żwirki drewniane

Jaki żwirek dla kota

Żwirki drewniane to nazwa stosowana dla wszystkich żwirków, które są wytwarzane z materiału roślinnego. Wyglądem żwirek ten przypomina trociny lub granulki, przy czym jest on również niezwykle lekki i drobny. Niestety – budowa żwirku drewnianego sprawia, że koty z łatwością roznoszą go po mieszkaniu, co dla niektórych opiekunów będzie ogromną wadą. Zaletą natomiast jest jednak duża wydajność oraz doskonałe pochłanianie zapachu.

Produkty z tej kategorii występują zarówno w formie zbrylającej, jak i niezbrylającej. Istotnym jest jednak fakt, że warianty drewniane nie są polecane dla kotów długowłosych.

Dzięki temu, że żwirek drewniany wykonany jest z naturalnego tworzywa, stanowi on produkt w pełni ekologiczny.

Żwirki silikonowe

Żwirki silikatowe, zwane również silikonowymi, stanowią mieszankę pisaku kwarcowego oraz wapna palonego. Swoim wyglądem nieco przypominają one potłuczone szkło. Niewątpliwą zaletą żwirków silikonowych dla kota jest ich wysoka wydajność, a także niewielka waga. Ten wariant żwirku sprawdzi się najlepiej w zamkniętych kuwetach.

Żwirki silikatowe takie, jak żwirki marki Diamentiq są wysoce chłonne i wydajne – doskonale zatrzymują ciecze i przykre zapachy. Są także antybakteryjne i bezpyłowe, bezpieczne dla kotów z alergią. Drobny żwirek Diamentiq jest delikatny dla kocich łapek.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Żwirki kukurydziane

Kolejnym rodzajem podłoża do kuwety okazuje się żwirek kukurydziany, którego produkcja oparta jest o naturalny oraz biodegradowalny surowiec wtórny. Z pewnością jest to więc rozwiązanie niezwykle ekologiczne, niosące za sobą szereg dodatkowych korzyści. Żwirek kukurydziany doskonale radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów, będąc przy tym niezwykle łatwym do usunięcia, ponieważ w kontakcie z moczem przybiera on postać bryłek.

Co więcej, produkty z tej kategorii nie kurzą się, a optymalny ciężar ziaren sprawia, że ich przenoszenie poza obszar kuwety staje się znacznie ograniczone.

Żwirki sepiolitowe

Produkty z tej kategorii do złudzenia przypominają swoim wyglądem żwirki bentonitowe, jednak żwirek sepiolitowy nie zbryla się w kontakcie z kocim moczem. Wariant ten wykonywany jest z sepiolotu, zwanego również „pianką morską”, który stosuje się również przy produkcji piasku kąpielowego dla gryzoni.

Niezwykle istotnym okazuje się fakt, że wariant ten wykazuje bardzo dobre właściwości antybakteryjne oraz pochłaniające, a wszystko to dzięki swoim właściwościom higroskopijnym. Co więcej, konstrukcja żwirku sepiolitowego sprawia, że nie generuje on zbędnego pyłu i kurzu, będąc przy tym znacznie mniej alergizującym.

Ze względu na to, że produkt ten należy do kategorii żwirków niezbrylających, konieczność całkowitej jego wymiany następuje co kilka dni.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki żwirek dla kota

Po omówieniu wszelkich wad oraz zalet dostępnych na rynku żwirków do kuwet, czas przejść do udzielenia odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące poszczególnych własności oraz cech popularnych produktów.

Jaki żwirek się nie roznosi?

Każdy właściciel kota boryka się z problemem roznoszenia żwirku po mieszkaniu. Jeżeli zależy nam na tym, aby żwirek pozostał na swoim miejscu, zdecydowanie lepiej będzie wybrać wariant kukurydziany lub silikonowy, które są znacznie cięższe niż pozostałe wymienione produkty. Lekkość żwirku bentonitowego, drewnianego oraz sepiolitowego sprawia, że przyklejają się one do kocich łap. Kot korzystając z kuwety roznosi drobinki produktu po całym mieszkaniu, co bywa dość uciążliwe dla właściciela, gdyż wymaga częstego sprzątania.

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie?

Na tak postawione pytanie zdecydowanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Określenie konkretnego przedziału czasowego jest niemożliwe, jednak z pewnością należy kierować się pewnymi wytycznymi. Wszystko zależy bowiem od zużycia żwirku, a także jego rodzaju oraz jakości. Na sprzątanie w kuwecie przychodzi czas wówczas, gdy żwirek straci swoje właściwości, takie jak absorbcja moczu lub zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów. Żwirki wykonane z silikatu najdłużej utrzymują swoją świeżość, a okres ten wynosi nawet do 1 miesiąca.

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało?

Jaki żwirek dla kota

Do żwirków, które w największym stopniu wiążą nieprzyjemne zapachy, znacznie redukując ich przedostawanie się do powietrza, zaliczane są warianty:

  • Drewniane,
  • Kukurydziane,
  • Silikonowe.

Każdy z nich cechuje się wysokimi zdolnościami do niwelacji uciążliwego odoru, przez co każdy z wymienionych wariantów doskonale sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na utrzymaniu świeżości w domu lub mieszkaniu.

Niezwykle istotnym jest jednak fakt, że niezależnie od wybranego rodzaju żwirku, konieczność regularnego opróżniania kuwety z odchodów, to absolutna podstawa do zachowania czystości.

Przydatnymi akcesoriami, które w znaczącym stopniu ograniczają przedostawanie się zapachów do pomieszczeń, są kuwety zadaszone, zwane również zamykanymi. Takie rozwiązanie przyczynia się do znacznego ograniczenia wszelkich zapachów, jednocześnie zapewniając pupilowi odrobinę prywatności.

Jaki żwirek można wyrzucać do toalety?

Czyszczenie kuwety jest zadaniem, które należy wykonywać regularnie, jednak nieraz obowiązek ten staje się kłopotliwy, a nawet uciążliwy. Z punktu widzenia właściciela zdecydowanie warto rozważyć, który z wariantów można łatwo i szybko uprzątnąć. Z uwagi na materiały, z których wykonywane są poszczególne żwirki, jedynie wariant drewniany oraz kukurydziany może być spuszczony w toalecie w niewielkich ilościach. Niewątpliwie jest to więc ogromny atut. Inne żwirki, przede wszystkim zbrylające, powinny być wyrzucane do kosza, ponieważ z powodu swoich właściwości mogłyby doprowadzić do poważnego zatkania rur.

Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie na temat żwirków silikonowych – sprawdź i zapisz!

Data publikacji: 18.08.2015 r.

Udostępnij