Jaki żwirek dla kota wybrać?

Koty z natury lubią czystość, dlatego warto zapewnić im świeżą i czystą kuwetę. Bardzo pomocne są żwirki. Dzięki wielu pozytywnym właściwościom żwirków, zapewnimy swojemu kotu przyjemne miejsce. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego żwirku?

Ogólny podział żwirków dzieli je na zbrylające i niezbrylające. żwirki zbrylające to te, które zbrylają się pod wpływem kociego moczu. Pozwala to na szybkie i łatwe czyszczenie kuwety i nie wymaga wymiany całości żwirku, który się w niej znajduje. Dzięki temu żwirki są o wiele wydajniejsze. żwirki niezbrylające natomiast nie mają takich właściwości, mocz przelewa się przez nie, co sprawia, że sprzątając każdorazowo musimy wymienić cały żwirek.

Jaki żwirek dla kota?

Poniżej przedstawione zostały różne rodzaje materiałów z jakich wykonane są dostępne na rynku żwirki. To jaki żwirek dla kota wybierzemy zależy od tego, jakich właściwości szukamy, a przede wszystkim od tego, co polubi nasz kot.

  • żwirki bentonitowe

Bentonit to rodzaj skały, która ma właściwości chłonące. Nawet niewielkie granulki są w stanie wchłonąć płyny, przez co sprzątanie jest bardzo ułatwione. Z bentonitu wytwarza się zarówno żwirki zbrylające, jak i niezbrylające. Ich wygląd przypomina jasny żwir, bardzo dobrze wchłaniają zapachy. Nie jest polecany dla małych kotów, ponieważ młode kocięta próbują jeść żwirek, a ten zbrylając się może blokować ich układ pokarmowy.

  •  żwirki drewniane

żwirki drewniane to nazwa wszystkich żwirków wytwarzanych z materiału roślinnego. Z wyglądu przypominają trociny i dlatego, że są lekkie i drobne, koty roznoszą je po mieszkaniu. Ich zaletą jest bardzo dobra wydajność oraz doskonałe pochłanianie zapachu. Ponadto dzięki naturalnemu tworzywu z jakiego są wykonywane są ekologiczne.

żwirki silikatowe, zwane silikonowymi, otrzymywane są z mieszanki pisaku kwarcowego i wapna palonego, a ich wygląd przypomina nieco potłuczone szkło. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka wydajność i niewielka waga. Niestety po dłuższym stosowaniu żwirek nabiera żółtawego koloru i może nieprzyjemnie pachnieć, dlatego lepiej służą w zakrytych kuwetach. Z powodu materiału z jakiego są wykonane, często nie są akceptowane przez koty, szczególnie młode lub ze skłonnościami do alergii.

Tak przedstawiają się wady i zalety najbardziej popularnych żwirków. Jeśli nadal zastanawiacie się co będzie najlepsze dla Was i Waszych pupili, poniżej znajdują się najpopularniejsze pytana właścicieli kotów. 

 Polecane żwirki dla kotów

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie?

Z uwagi na materiał z jakiego jest wykonany, jedynie żwirek drewniany może być spuszczany w toalecie. Zapewnia to dużą wygodę stosowania. Inne żwirki, przede wszystkim zbrylające powinny być wyrzucane do kosza, ponieważ z powody swoich właściwości mogą zatykać rury.

Jaki żwirek się nie roznosi?

Każdy właściciel kota boryka się z problemem roznoszenia żwirku po mieszkaniu. Jeżeli zależy nam na tym, aby żwirek pozostał na swoim miejscu wybierajmy te cięższe lepsze będą bentonitowe lub silikonowe. żwirki drewniane, które są lekkie będą przylepiać się do łap kota i roznosić.

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie?

żwirki w kuwecie należy wymieniać, gdy stracą już swoje właściwości, czyli przestaną absorbować mocz i nieprzyjemne zapachy. Żwirki zbrylające są dużo bardziej wydajne niż te niezbrylające. Żwirki wykonane z silikatu najdłużej utrzymują świeżość, nawet do 1 miesiąca.