Żwirek silikonowy co warto o nim wiedzieć?

żwirek dla kota

Udogodnieniem dla kota jest żwirek silikonowy, które wpływa na jakość życia zarówno pupila, jak i jego właściciela. Dlatego dzięki wsypaniu żwirku do kuwety unikamy brzydkich zapachów, zyskujemy świeżość, higienę i łatwość usuwania nieczystości. Z tego powodu wielu właścicieli kotów poleca żwirek silikonowy: dlaczego warto wybrać właśnie taki żwirek dla kota?

Po co mi żwirek dla kota?

Zanim przejdziemy do charakterystyki żwirków silikonowych, warto zastanowić się nad używaniem dedykowanych żwirków dla kota. Natomiast osoby, które nigdy nie mieszkały z kotem mogą sądzić, że zwykły piasek jak w naturalnym środowisku wystarczy. Niestety, w domu nie jest on jednak dobrym rozwiązaniem. Inaczej mówiąc, piasek nie chłonie zapachów, roznosi się po mieszkaniu, trzeba go często wymieniać i sprawia trudności podczas wymiany. Natomiast wybierając żwirki, pozbywamy się tych wszystkich problemów, a utrzymanie higieny w kuwecie jest o wiele prostsze.

Jaki jest żwirek silikonowy?

Z substancji zwanej silikatem wykonywany jest żwirek silikonowy. Dlatego z wyglądu przypomina przezroczyste kryształki, kuleczki lub potłuczone szkło. Natomiast w dotyku żwirek porównywany jest do plastiku. Jednak bardziej niż na wygląd, należy zwrócić uwagę na właściwości chłonące tego typu żwirków.

Co więcej zwolennicy żwirku silikonowego chwalą możliwość rzadkiej wymiany zawartości kuwety. Silikat bowiem pochłania płyny, dzięki czemu nie trzeba wymieniać żwirku po każdym użyciu.  Żwirki silikonowe należy wymieniać co 2-3 tygodnie, gdy żwirek straci swoje właściwości i przybierze żółtawy odcień, będzie to znak, że nadszedł czas wymiany.

Dlaczego warto korzystać ze żwirku silikonowego?

Żwirki silikonowe sprawdzą się u osób, które cenią sobie świeżość i ładny zapach w domu, ponieważ silikat wraz z płynem pochłonie także nieprzyjemny zapachy. Będzie to też dobry wybór dla właścicieli, którzy nie chcą codziennie wymieniać zawartości kuwety. Taki żwirek na pewno starczy też na dłużej niż inne rodzaje, przeznaczone do częstszej wymiany. Zadowoleni powinni być również ci, którym zależy na zachowaniu czystości w mieszkaniu –  żwirek silikonowy nie przenosi się tak łatwo jak np. piasek, a gdy wypadnie z kuwety można łatwo go posprzątać.

Jak żwirek silikonowy wypada na tle innych rodzajów?

Jeżeli jednak nadal nie wiesz, jaki żwirek będzie najlepszy dla Twojego kota, przedstawiamy krótkie porównanie najpopularniejszych typów żwirków.

 

Żwirek silikonowy

Żwirek bentonitowy

Żwirek drewniany

Z jakiego materiału jest wykonany?

sztuczny

naturalny

naturalny

Czy żwirek pochłania wilgoć?

TAK

TAK

TAK

Czy pochłania zapach?

TAK

TAK

TAK

Dostępne są wersje zapachowe?

TAK

TAK

Zapach drewna

Czy się łatwo roznosi?

NIE

TAK

W zależności od rodzaju

Można go spuszczać w toalecie?

NIE

NIE

TAK

Na jak długo wystarcza jedno opakowanie?

Od 2 tygodni do miesiąca

Od 7 do 21 dni

Ponad miesiąc

Powyższa tabela powinna pomóc Ci w wybraniu najlepszego i najbardziej wygodnego żwirku dla Twojego kota. Dlatego teraz łatwy sposób dopasujesz właściwości żwirku do swoich oczekiwań, podsumujesz wady i zalety każdego rodzaju żwirku i zrobisz zakupy w poczuciu podjętej dobrej decyzji!

Jaki żwirek silikonowy wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się na silikonowy żwirek dla kota, zapewne zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy. Możemy wybierać z wielu rodzajów żwirków. Jednym z nich są żwirki KrakVet, posiadają cechy najlepszych żwirków silikonowych: dlatego pochłaniają zapach i płyny, nie pylą i mają świetną jakość.

Od 2 kwietnia 2020 r trwa akcja promocyjna Twój kot nie ogarnia kuwety? Dlatego rób zapas żwirku silikonowego w super cenie i odbierz jeden z prezentów: karmę PETVITA Adult Cat – Sensitive White Fish & Potato 0,4kg.