Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta Twojego psa?

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta Twojego psa?

Prawidłowa dieta zapewnia psu wszystkie ważne składniki odżywcze, a co za tym idzie, witalność, zdrowie i duże energii potrzebnej każdego dnia. Powinna być ona dostosowana do wieku, zdrowia, aktywności i potrzeb zwierzęcia. Istnieje wiele trendów i metod karmienia, ale jak naprawdę powinna wyglądać idealna dieta dla psa?

Domowe jedzenie

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem wśród właścicieli czworonogów jest samodzielne przygotowywanie jedzenia swoim podopiecznym. Najważniejszym składnikiem takiego pokarmu jest mięso. Należy pamiętać, aby wraz z mięsem nie gotować kości. Dodatkowym komponentem psiego obiadu powinny być warzywa lub zboża, na przykład ziemniaki, kasza czy ryż. Dobrym pomysłem na uzupełnienie posiłku jest także olej. Coraz częściej opiekunowie zwierząt nie mają jednak czasu na przygotowanie jedzenia dla swoich pupili. Wówczas należy wybrać odpowiednio zbilansowaną karmę, która zagwarantuje psu odpowiednią dawkę substancji odżywczych.  

Daj mu to, co najlepsze!

Najlepsza dieta dla czworonoga powinna uwzględniać jego specyficzne potrzeby żywieniowe. Ważne jest, aby do karm nie były dodawane konserwanty, barwniki ani polepszacze smaku. Właściwie dobrany pokarm powinien mieć zaufane źródło białka i gwarantować dobrze zbilansowane pożywienie. Te wszystkie cechy posiada marka karm dla zwierząt Farmina. Podając ją swojemu podopiecznemu, masz pewność, że otrzymuje smakowity i wartościowy posiłek każdego dnia.

Co powinna zawierać karma?

Najważniejszym składnikiem psiej diety jest białko. Warto wybrać dla pupila pokarm, który zapewni mu jedynie najlepsze wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania. Ponadto pełnoporcjowa musi być zbilansowana pod względem energii, węglowodanów, tłuszczu, a także witamin i składników mineralnych i błonnika, niezbędnego do prawidłowego trawienia. Organizm psa potrzebuje także witamin oraz minerałów, których w odpowiednich proporcjach dostarczy gotowa karma przygotowywana przez specjalistów.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Pełnoporcjowa karma dla psów Farmina

Czy różnym psom podawać różną karmę?

Ważne jest, żeby dopasować karmę pupila również do masy jego ciała. Dla dorosłych psów podział wygląda następująco:

  • Psy miniaturowe (do 5 kg),
  • Psy małe (6-10 kg),
  • Psy średnie (11-25 kg),
  • Psy duże (26-40 kg),
  • Psy olbrzymie (powyżej 40 kg).

Duże rasy psów, z powodu swojej masy są bardziej narażone na choroby stawów, a małe z kolei, na choroby układu moczowego. Z tego powodu ich dieta powinna być zróżnicowana pod względem zawartości minerałów. Rozmiar granulatu również powinien być dostosowany do rozmiaru szczęk zwierzęcia.

Dla małego psa idealnie sprawdzi się karma Farmina N&D Pumpkin z jagnięciną. Specjalna formuła nie zawiera sztucznych konserwantów i barwników, co sprawia, że jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Mięso jagnięce jest chude i lekkostrawne, dlatego będzie odpowiednie dla czworonogów z problemami żołądkowymi. Dodatkowo jest źródłem witaminy z grupy B oraz innych składników mineralnych – między innymi żelaza, fosforu i potasu. Mięso pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ma działania przeciwnowotworowe oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia.

Dla dużych i olbrzymich ras psów dobrym rozwiązaniem może być Farmina N&D Ancestral Grain Chicken & Pomegranate — zawierająca cenne przeciwutleniacze i dobrze przyswajalnego kurczaka.

Jak właściwie wspomagać dietę czworonoga?

Czymże byłaby dieta czworonoga bez witamin, minerałów i cennych mikroelementów? Oprócz dobrze zbilansowanej karmy należy podawać zwierzętom również odpowiednie i naturalne suplementy diety. Szczególnie ważne jest to w przypadku karm sporządzanych samodzielnie w domu, kiedy to ryzyko braku niektórych substancji odżywczych jest większe niż w przypadku gotowych karm.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem suplementów mineralno-witaminowych warto skonsultować się z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym, który dobierze najlepszy preparat i ustali jego dawkowanie.

Zobacz nasze rekomendacje suplementów dla psa.

Udostępnij